Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 18:25 Bu haber 602 kez okundu
 
Yerli otomobil için Kütahya hazırız diyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yerli otomobili üretecek 5 babayiğit firmanın açıklanmasının ardından, otomotiv yan sanayi ürünleri imalatı açısından mesafe kaydeden Kütahya’da heyecan arttı. Yerli otomobilin Kütahya’da üretilmesi için isteğini net şekilde ifade etmeye başlayan Kütahya kamuoyunun sesine Milletvekili Vural Kavuncu da destek verdi. Kavuncu, “Yerli otomotive Kütahya olarak talibiz. Net bir şekilde bunu istiyoruz.” diye konuştu.
Gündem Haberi


Kütahya’da üretilmesi için sivil toplum kuruluşları ve kamuoyunun ortak isteği olan yerli otomobil için açıklamalarda bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, üretim konusunda tercih konusunun özel sektör elinde olduğuna işaret ederek, kendilerinin firmalara neden Kütahya’yı tercih etmeleri gerektiğini anlatacaklarını söyledi.  Yerli otonun nerde üretileceği hususunun hükümet ve bakanlık olarak tek başlarına karar verebilecekleri bir durum olmadığının altını çizen Milletvekili Kavuncu, “Bu noktada, üretimi gerçekleştirecek olan özel sektörün kendi tercihleri ve yapacakları çalışmalar büyük önem taşıyor. Bu işin ticari, hukuksal ve teşvik yönü var. Biz firmalara neden Kütahya’yı tercih etmeleri gerektiğini anlatacağız. Yerli otomobile Kütahya olarak talibiz. Net bir şekilde bunu istiyoruz. Hazırlıklarımız ve çalışmalarımız var. Geçilen yeni aşamada da hep birlikte hareket edeceğiz.” diye konuştu.

“Üretim konusunda Kütahya’daki mevcut OSB’lerin bölge illerine göre büyük avantajları var”

Üretim konusunda Kütahya’daki mevcut OSB’lerin bölge illerine göre büyük avantajlar taşıdığını belirten Milletvekili Kavuncu, “Çünkü Kütahya’nın verdiği teşvikler civarımızdaki illere göre farklı ve bu da sanayicilerimiz için cezbedici oluyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın üretime talip olan 5’liyi açıklamasından sonra, bizim de ümidimiz ve beklentimiz prototiplerin biran önce oluşması ve 2021’de ilk yerli otomobilin piyasaya çıkmasıdır. Çünkü Türkiye bunu hak ediyor.” dedi.

“Otomotiv sektörü için Kütahya’da yan sanayi sektörünün oluşmuş durumda”

Kütahya’nın otomotiv sektörü için önemli imkanlara sahip olduğunu ifade eden Kavuncu, öncelikle yan sanayi konusunda bir sektör oluşmasının belli avantajlar taşıdığını kaydetti. Kavuncu; “Tavşanlı ve Kütahya’da kümeleşmiş olan yan sanayi, pek çok otomotiv markasına tekstil, kablo ve yedek parça anlamında önemli bir katkı ve tedarik sağlıyor. Kütahya’da bir birikim ve deneyim var. Anadolu’nun orta yerinde ve bütün pazarlara eşit uzaklıkta. Liman bağlantıları demiryolu hattıyla kurulmuş, eletrikli tren hatları sağlanmış, havalimanı olan ve hızlı tren planı içerisinde olan bir Kütahya mevcut. Bu konuyla ilgili kalkınma Ajansımız aracılığıyla çalışmalar yaptırdık. ‘Yerli otomotiv ve Kütahya’ diye bir kitapçık yayınladık. Bu kitapçıkta Kütahya’nın avantajlı yönlerini zikrettik.” şeklinde konuştu.

“Konuyla ilgili sesiz kalmadık, taleplerimizi ve raporlarımızı en üst makamlara ilettik.”

Özel sektörün üretim konusunda kendisi için ulaşım, pazar, lojistik ve insan kaynakları açısından ciddi çalışmalar yaparak tercihini gerçekleştireceğini aktaran Milletvekili Vural Kavuncu, bu çerçevede konuyla ilgili sessiz kalmadıklarını ve çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Kavuncu, “Taleplerimizi ve hazırladığımız raporları en üst düzeyler olan bakanlığımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza değişik platformlarda sunduk. En son Afyon’da yapılan istişare toplantımızda, ilimiz adına yaptığımız talepler arasında yerli otomotiv talebi ve değerlendirilmesi arzumuzu gösterdik.” diye konuştu.

“Heyet halinde bu işi yapacak firmalara ziyaretler yapacağız.”

Açıklamasının sonunda yerli otomobil üretmek için ortaya çıkan firmaları Kütahya’da yatırım yapmaları için ikna etmeye çalışacaklarını belirten Kavuncu, “Tek vücut halinde, sayın valimiz başta olmak üzere, üniversitemiz, sanayicilerimiz, ticaret odamız ve siyasiler olarak bizler tek vücut halinde heyet olarak bu işi yapacak firmalara ziyaretler yapacağız. Ziyaretlerimizde o kişi ve firmaların niye Kütahya’yı tercih etmeleri gerektiğini anlatıp ikna etmeye çalışacağız. Bu çalışmalar yapılmadıktan sonra, diğer talep ve söylemlerin etkisi kalmıyor.  Bu hetein sayın valimizin başkanlığında bir an önce oluşması ve bütün dinamiklerin bir arada etkin bir şekilde ziyaretlerin gerçekleştirilmesini temenni ediyoruz.” İfadesini kullandı.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Yerli, otomobil, için, Kütahya, hazırız, diyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv