Haber Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 18:16 Bu haber 948 kez okundu
 
Porsuk Barajında neler oluyor, binlerce balık ve kerevit karaya vurdu
En son Domaniç İlçesi Güney Deresinde meydana gelen toplu balık ölümleriyle Türkiye gündemine gelen Kütahya’da bu sefer de Porsuk Barajında toplu balık ve kerevit ölümleri yaşandı. Ölümlere barajı besleyen Porsuk Çayına bırakılan ve zamanla baraj gölünde birikme yapan kimyasal atıkların neden olduğu düşünülüyor.
Asayiş Haberi


Kütahya toplu balık ölümleriyle ülke gündemine düşmeye devam ediyor. Bu yaz Enne Barajı ve Domaniç İlçesi Güney Deresindeki toplu balık ölümleriyle anılan Kütahya, bu kez de Sofça köyü yakınlarındaki Porsuk Barajındaki binlerce balık ve kerevitin kıyıya vurmasıyla ülke gündemine düştü. Baraj gölünde dün sabah aniden ortaya çıkan toplu balık ve kerevit ölümleri karşısında şok yaşayan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan Sofça halkı, yetkililerin ölümlerin nedenini tespit ederek, gerekli önlemleri bir ön önce almasını bekliyor.  

“Kerevit ölümleri ilk kez oluyor. Bu durum baraj gölündeki yüksek kirliliğe işaret.”

Daha önce baraj gölünde balık ölümlerinin yaşandığını ancak ilk kez kerevit ölüleriyle karşılaştıklarını ifade eden Sofçalı balıkçılar, bunu kirliliğin ne derece yüksek olduğuna dair net bir işaret olarak gördüklerini söylediler. Kerevitin çamur içine saklanarak bile kendini koruyabildiğini dile getiren balıkçılar, bu kez baraj gölündeki yüksek kirlilik nedeniyle kerevitlerin de ölmüş olabileceğini belirttiler. Kereviti özellikle yurt dışına ihraç ettiklerini kaydeden balıkçılar, yetkilerden soruna el atmasını ve bir an önce kirlilik için acil önlem alınmasını talep etiler.

“Bu çapta balık ve kerevit ölümleri ile ilk kez karşılaştık.”

Baraj gölünde böylesine büyük çapta toplu balık ve kerevit ölümleri  ile ilk kez karşılaştıklarına vurgu yapan Sofça köyü Muhtarı Aliekber Yiğit de, “Biz Sofça köyü sakinleri olarak yıllardır buradan balık ve kerevit tutarak geçimimizi sağlıyoruz. Şimdiye kadar böylesi topla balık ve kerevit ölümü olmamıştı. Barajın rengi bir anda değişti ve kıyıya vuran balıklar koku saçmaya başladı. Köy halkı olarak çok şaşkın ve üzgün durumdayız” şeklinde konuştu.

Porsuk Barajı sadece Kütahya’yı için değil Eskişehir için de çok önemli

Kent merkezine yaklaşık 40 km mesafede bulunan ve 1972 yılında yapımı tamamlanan, sulama ve içme suyu temini için kullanılan Porsuk Çayı üzerindeki Porsuk Barajı, doğal güzellikleriyle kentin Eskişehir yolu üzerinde adeta bir mavi gerdanı gibi duruyor. Aynı zamanda Eskişehir’in en büyük temiz su kaynağı olan Porsuk Barajını, ünlü Yazar Hıncal Uluç da merhum dünyaca ünlü çini ustamız Sıtkı Olçar vasıtasıyla tanımış ve hayran olduğu baraj gölü hakkında çeşitli yazılar kaleme almıştı. Balıkçılığın yanında su sporları ve doğa yürüyüşleri için de eşsiz bir potansiyele sahip olan Porsuk Baraj Gölü Sularının Kullanım Hakları konusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında belirlenen anlaşmaya göre baraj sularının %21’i Eskişehir’in içme ve kullanma suyu olarak, %36’sı sulama, %28’i taşkın koruma ve %15’i de enerji elde etmek için kullanılmasının şarta bağlandığı biliniyor.

Öte yandan barajda inceleme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinin, sudan numuneler aldığı ve numunelerin incelenmesinin ardından balık ve kerevit ölümlerin sebebinin ortaya çıkacağı bildirildi.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Porsuk, Barajında, neler, oluyor,, binlerce, balık, ve, kerevit, karaya, vurdu,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv