Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 12:25 Bu haber 2009 kez okundu
 
Kütahya'ya Büyük bir yatırım daha; 300 kişiye iş verilecek
Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kütahya 2. OSB’ye yatırım kararı alınan 120 milyon liralık yeni fabrikanın temeli atıldı. Şirketin kağıt fabrikasının yanına yapacağı Oluklu Mukavva Ambalaj Üretim Tesisinde 300 kişiye iş imkanı sağlanması bekleniyor.
Ekonomi Haberi


Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. 120 milyon TL’lik yatırımla, 2. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB)  hayata geçireceği Oluklu Mukavva Ambalaj Üretim Tesisinin temeli törenle attı. Şirketin mevcut kağıt fabrikasının yanına yapacağı üretim tesisinin açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Muhittin Ciğer, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile fabrika çalışanları katıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Muhittin Ciğer, “2010 yılında ilk yatırım kararı aldığımızda ilk hedefimiz kıymetli bir coğrafyada bulunan Kütahya’nın sanayisine katkıda bulunmaktı. Sanayici bir aile olarak elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşündük. Bu noktada Kütahya’nın misafirperverliğine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“İlk etapta 160 kişiye iş imkanı doğacak”

25 bin m2 kapalı alanda faaliyet geçecek üretim tesisinin 110 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını ve ilk etapta 160 kişinin istihdam edileceğini ssöyleyen Ciğer, “Kütahya’da bulunan kağıt fabrikamızda 153 kişi çalışıyor. Atık kağıdın toplanması, ayrıştırılması, nakliyatı gibi yan hizmetleri eklediğinizde yaklaşık 500 kişilik bir iş imkanı oluşturuyoruz. Yeni kurulacak olan oluklu mukavva fabrikamızda ilk etapta 160 kişilik ilave istihdam oluşturacağız. Daha sonraki yatırımlarla bu sayıyı 300 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“2023 hedefi için üzerimize düşeni yapacağız”

Oluklu mukavva sektörünün hem dünyada hem de ülkemizde hızla büyüyen bir sektör olduğunu dile getiren Muhammet Muhittin Ciğer, “Oluklu Mukavva Üreticileri Derneğinin verilerine göre Türkiye’de şu anda 2 milyon 950 bin ton oluklu mukavva üretim kapasitesi bulunmakla birlikte, 2023 yılına gelindiğinde ülkemizin oluklu mukavva tüketimi 4 milyon ton civarına yükselecektir. Dolayısıyla bizler, ülkemizin 2023 vizyonunda üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek arzusu ile bu yatırımı yapma kararını aldık” şeklinde konuştu.

Başkan Saraçoğlu: “Kütahya sanayi ve cazibe merkezi haline geldi”

Şirket yetkililerine Kütahya halkı adına teşekkür eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise, “Yatırımları gördükçe mutlu oluyoruz. Dünyadaki egemen güçlerin Türkiye’yi kıskaca aldığı bu dönemde böyle yatırımlara imza atan tüm iş adamlarını tebrik ediyorum. Biz iki gün önce Türkiye’de yerli otomobil fabrikası kurulması noktasında adım atılan iş adamlarından birini ziyaret ettik. Onları da Kütahya’ya davet ediyoruz. Kütahya bürokrasisiyle, belediyesiyle, halkıyla yatırımcının yanında olabilecek bir durumda” ifadelerini kullandı.

Kütahya’nın 2002 yılından itibaren sanayi ve cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Başkan Saraçoğlu, yatırımcıların her zaman yanında olduklarını kaydetti. Saraçoğlu, “Kütahya’nın sanayileşmesine baktığımız zaman 1950’lerde bölgede en geniş kamu yatırımı alan il Kütahya. O dönemlerde sevindirici olan kamu yatırımları zaman içerisinde özel müteşebbisimizin önünü kırdığını, yatırımcının gelişmediğini görüyoruz. 1970’li yıllarda kurulan 1. OSB 30 yıl geçmesine rağmen yüzde 10 doluluk oranındaydı. 2002 yılından günümüze dek Türkiye’de önemli yatırımlar, çalışmalar yapıldı ve Kütahya da o çalışmalardan nasibini aldı. Özellikle 1. OSB’de yüzde 10 seviyesinden bugün yüzde 95 doluluk oranına ulaşıldı. 2. OSB’de doluluk oranlarında yüzde 90 seviyelerine geldik. Altıntaş Zafer OSB’de parselasyon çalışmaları devam ediyor. İlçelerimizdeki OSB’lerimiz de ciddi doluluk oranlarına ulaştı. Kütahya’nın bu manada sanayileştiğini ve cazibe merkezi olduğunu söylemek istiyorum. Kütahya aynı zamanda İstanbul, Ankara, İzmir ve limanlara eşit mesafede olan bir şehir. İşçiyle ilgili sıkıntımız yok, nitelikli çalışanlara sahibiz. Belediye olarak da Kütahya halkı olarak da biz yatırımcının daima yanında olmaya, onların çantasını taşımaya hazır olduğumuzu dile getirmek istiyorum” diye konuştu.

Törende son olarak söz alan Vali Ahmet Hamdi Nayir de, “Ülkemiz, bölgemiz ve dünyamız zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemlerde yapılacak yatırımların faydası belki iki, üç ve dörtle çarpılacak kadar önemli. Ben Kütahya Valisi olarak Kahramanmaraş Kağıdın bütün yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“İstihdam ve üretim kapasitemizle övünüyoruz”

Kütahya sanayisinin her geçen gün daha iyiye gittiğini, yaşanan gelişmelerde Kütahya’nın ilk yatırımcı firmalarının önemli bir rol oynadığından söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler Kütahya’mızın kültür şehri olması, çininin başkenti olması, sıcak suyu, termal kaynakları olmasıyla, gelişen ve her gün daha iyiye giden sanayisi ile övünüyoruz. Dördü de faal halde bulunan OSB’lerimiz ve Altıntaş Zafer OSB’de yatırımcılara kucak açmaya hazır hale gelmiş, gelen sanayicilerimizle başarabildiğimiz istihdam ve üretim kapasitemizle övünüyoruz. Bütün Kütahyalılar bunun neşesini ve mutluluğunu yaşıyor. 2. OSB’nin ilk yatırımcılarından biri Kahramanmaraş Kağıt fabrikası. İlklerin farklı bir heyecanı olmuştur, farklı sıkıntılar yaşamışlardır. Gittiğimiz her yerde bunları dinleriz. ‘Biz buraya geldiğimizde yol yoktu, çamur içerisindeydik, elektriğimiz şu kadar zayıf suyumuz bu kadar yetersizdi’ diye. Son gelinen noktayı anlatırlarken onların övüncü ve mutluluğunu da birlikte paylaşırız. Kahramanmaraş Kağıt, buranın ilk çilesini çeken, buraya yön ve ufuk veren firmalardan biri olmuş. Bu güzel örnek, buraya daha büyük yatırımların gelmesinde önayak olmuş. Bize, en son gelen 300 Milyon Avro’luk yatırımda inanıyorum ki Kahramanmaraş Kağıt güzel bir örnek olmuştur. Sizlerin buradaki başarısı onların gelme cesaretini oluşturdu. Bugün bir başarımız varsa ilk yatırımcıların da büyük desteği var. Bizler elimizden geldiği kadar altyapı imkanlarını sağlayıp, gelen sanayiciye kucak açarak daha iyiye ulaşmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın duasının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyelerinin katılımıyla ilk harç dökülerek Oluklu Mukavva Ambalaj Üretim Tesisinin temeli atıldı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'ya, Büyük, bir, yatırım, daha;, 300, kişiye, iş, verilecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv