Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 15:07 Bu haber 584 kez okundu
 
Kütahya UNESCO Yaratıcı şehirler Ağı ile dünyaya daha hızlı açılacak
Kütahya’nın kültürel mirasının dünyaya daha hızlı açılmasını sağlayacak olan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın yıllık genel kurulu 11-16 Haziran 2018 tarihleri arasında Polonya’nın Kraków ve Katowice şehirlerinde yapıldı. Genel kurulda çok sayıda ülke ile ortak proje yürütülmesi konusunda mutabakata varılırken, Kütahya’nın tanıtımı için önemli gelişmelerin de yaşandığı bildirildi.
Kültür Haberi


Konuya ilişkin olarak Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından yapılan basın açıklamasında, Polonya’nın Kraków ve Katowice şehirlerinde düzenlenen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Yıllık Genel Kurul Toplantısı’na Kütahya Ağ Koordinatörleri olan Zafer Kalkınma Ajansı Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı İskender Cem Leblebici ve Uzman Hacer Eriş’in katılım sağladığı belirtildi.

Yıllık genel kurul toplantılarında ağa ve üye şehirlere ilişkin kararlar alınarak orta ve uzun vadeli yol haritaları çizildiği anlatılan açıklamada, Kütahya’nın tanıtımı ve diğer ülkelerle işbirliği açısından önemli gelişmelerin yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada yaşanan gelimlerle ilgili olarak şunlar kaydedildi:

“Toplantı kapsamında 11-15 Haziran 2018 tarihleri arasında belediye başkanları ve koordinatörler için ayrı programlar hazırlanmış, 16 Haziran tarihinde ise konferans düzenlenmiştir. 11 Haziran tarihinde ağa 31 Ekim 2017 tarihinde katılan yeni şehirler için bir program hazırlanmıştır. Programın ilk kısmında ağa yeni katılan tüm şehirlerle tanışma gerçekleştirilmiş ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Sekretaryası tarafından bilgilendirme yapılmıştır. 12-15 Haziran tarihlerinde ise her alan kendi toplantısını gerçekleştirmiş ve bir dizi çalıştay düzenlenmiştir.

Bu toplantı neticesinde Kütahya’nın yer aldığı zanaat ve halk sanatları alanının koordinatörü olarak Güney Kore’nin Icheon şehri, koordinatör yardımcısı olarak ise ABD’nin Paducah şehri seçilmiştir. Ayrıca Kütahya’nın ağda etkinliğinin artması ve uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi kapsamında önemli gelişmeler yaşanmıştır:

Brezilya’nın Joao Pessoa şehri ortaklık iyi niyet protokolünü Belediye Başkanımıza iletilmek üzere tarafımıza teslim etmiştir.

“İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında ortak proje havuzu oluşturmak için çalışmalar başlatılmıştır.”

İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında ortak proje havuzu oluşturmak için çalışmalar başlatılmıştır. Türkiye’deki 4, İran’daki 2 ve Azerbaycan’daki 1 şehir arasında alanlar arası projeler gerçekleştirmek için fikir birliği sağlanmıştır.

“İran’ın İsfahan ve Rasht şehirleri tarafından karşılıklı el sanatları ürünlerinin satışı için istek yapıldı.”

İran’ın İsfahan ve Rasht şehirleri tarafından, kendilerine ait olan ve Kütahya’dan getirilen el sanatı eserlerinin karşılıklı pazarlarda satışının yapılması için istekte bulunulmuştur.

“Suudi Arabistan’ın Al Ahsa şehri işbirliği geliştirmek için talepte bulundu.”

Suudi Arabistan’ın Al Ahsa şehri, iş birliği geliştirmek ve şehrimizi ziyaret etmek için talepte bulunmuştur.

“Sanatçı değişimi programı için 3 ülkeden büyük ilgi var.”

Kütahyalı sanatçılar ile ağda yer alan diğer illerin sanatçıları arasında gerçekleştirilmesi düşünülen değişim programı için birçok şehir gönüllü olmuş, özellikle San Cristobal (Meksika), İsfahan (İran) ve Paducah (ABD) şehirleri büyük ilgi göstermiştir.

“Meksika San Cristobal kentinin hazırladığı ve ürün satışının da olduğu web sitesine ZEKA’nında içerik hazırlanması istenildi.”

San Cristobal (Meksika) şehrinin hazırladığı, alanımızdaki tüm şehirlerin, sanatçıların ve satış merkezlerinin bilgilerinin yer aldığı internet sitesine Zafer Kalkınma Ajansı tarafından da içerik paylaşımı hazırlanması istenmiştir. Bu doğrultuda ilgilenen sanatçılardan bilgi talep edilecektir. İlgili portal üzerinden ürün satışı da yapılmaktadır.

“Kütahya, hem UNESCO’nun hem de Alan Koordinatörü Fabriano’nun (İtalya) hazırladığı resmi kitaplarda yer aldı.”

Kütahya, hem UNESCO’nun hem de Alan Koordinatörü Fabriano’nun (İtalya) hazırladığı resmi kitaplarda yer almış, alan kitabının ise telif hakları tarafımıza verilmiştir. Bu kapsamda UNESCO Zanaat ve Halk Sanatları kitabı kendi kapak sayfamızla, kendi dilimizle çoğaltıp kullanabileceğimiz bir kaynak hâline gelmiştir.

Edebiyat şehri olan Manchester (İngiltere) ile çini eserlerinin hikâyelerinin İngilizce kitap hâline getirilmesine yönelik görüşme gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, UNESCO, Yaratıcı, şehirler, Ağı, ile, dünyaya, daha, hızlı, açılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv