Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 19:41 Bu haber 1666 kez okundu
 
Bacağına saplanan pulluk demirini çıkarmadığı için hayata tutundu
Kütahya’da yaklaşık 1 metre uzunluğundaki pulluk demiri, bağlı olduğu traktörden kurtularak gencin bacağına saplandı. Bacağına saplanan pulluk demiriyle Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan genç, demiri çıkarmadan hastaneye ulaşabildiği için yeniden hayata tutunabildi.
Asayiş Haberi


Kütahya Merkez Göynükören Köyünde meydana gelen olayda; 26 yaşındaki Abdullah Yıldız tarlaya ot biçmeye giderken traktöre takmış olduğu demiri yerinden çıkarmak istedi. Bu esnada yerinden fırlayan yaklaşık 1 metrelik demir, gencin bacağına saplandı.  Komşu tarlada bulunan köylüsüne seslenen gencin yardımına koşan komşuları olay yerine ambulans çağırdı. Demiri bacağından çıkarıp çıkarmama arasında tereddüt Abdullah Yılmaz, çıkarmamaya karar verdiği için muhtemel kan kaybından kurtularak Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeniden hayata tutundu.

“Şansım vardı ki olayın olduğu anda komşum oradaydı.”

Abdullah Yıldız başına gelen olayı şöyle anlattı. “Şansım vardı ki olayın olduğu anda komşum oradaydı ve seslenmem ile yanıma geldi. Demiri bacağımdan çıkarıp, çıkarmamakta tereddüt ettik ve ben yerinde kalmasında ısrar ettim. Haber vermemizle birlikte seferber olan köylülerin yardımı ile ambulanslar beni olay yerinden saplanan demir ile birlikte hastaneye getirdiler. Hastaneye gelir gelmez hemen ameliyata aldılar. Allah’a şükür Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Hekimlerinin başarılı ameliyatı ile ayağa kalkabildim. Buradan Kütahya 112 Acil Servisi çalışanlarına, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi, Ameliyathane çalışanları, Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım ve Servisi Çalışanları, özellikle en ufak ağrımda dahi ilgilerini eksik etmeyen KVC Hekimlerimize çok teşekkür ediyorum.”

Olayda ameliyatı gerçekleştiren Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali ihsan Parlar da nadir rastlanabilinecek talihsiz kazalardan biri olarak tanımladığı olayda gencin nasıl hayatta kalabildiğini şöyle anlattı: ““Hastamızın bacağına saplanan büyük bir demir parçası sonucu ağrı şoku tablosu ve kanamayla kliniğimize getirildi. Dr. Öğretim Üyesi Sinan Erkul ile birlikte yaptığımız incelemeler sonucunda hastamızı acilen ameliyata alınmasına karar verdik. Ortopedi Uzmanı Aykut Sığırcı ve Kalp Damar Cerrahisi anestezi ve hemşire ekibimiz ile birlikte acil operasyona başladık. Sağ bacağı uyluk bölgesinde hem atardamarın, hem toplardamarın kopmuş olduğunu fark ettik.

“Bacağına saplanan demir parçasını yerinden çıkarılmasına izin vermeyen hastamız çok isabetli bir karar vermiş.”

Öncelikle bu kopan damarları güven altına aldıktan sonra demir parçasını vücuttan uzaklaştırdık. Sonrasında kopan damarların onarımını gerçekleştirdik. Takip eden süreçte tedavimize hızlıca yanıt veren hastamız kısa bir zamanda koşar duruma geldi. Özellikle ifade etmek isterim ki bacağına saplanan demir parçasını yerinden çıkarılmasına izin vermeyen hastamız çok isabetli bir karar vermiş. Demir parçası parçalanan damarlara tampon görevi yaparak kanamayı engellemiş. Eğer bilinçsizce yerinden çıkarmış olsaydı kan kaybıyla beraber daha ağır tablolarla karşılaşabilirdik. Bu kazayla birlikte kısa bir bilgi vermek isterim ki vücudumuza saplanan yabancı cisimlerin mutlaka Acil Eğitimi almış ehliyetli kişiler veya hekimlerin kontrolünde müdahale edilmesi gerekmektedir.”

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bacağına, saplanan, pulluk, demirini, çıkarmadığı, için, hayata, tutundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv