Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:08 Bu haber 757 kez okundu
 
Yerli otomobil üretimi için dananın kuyruğu Cuma kopuyor
Yerli otomobilin üretimi konusunda talipli 26 il için dananın kuyruğu Cuma günü kopacak. Türkiye’de herkesin merakla beklediği yerli otonun üretim yeri, ismi, kuruluş zamanı ve CEO’su Cuma günü Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.
Gündem Haberi


Üretimi konusunda Kütahya’nın da talip olduğu yerli oto için nefesler tutuldu. Üretim yeri için Kütahya’nın da aralarında bulunduğu 26 il için beklenen haber Cuma günü Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. Yerli oto projesi için Cuma günü Cumhurbaşkanımızın katılımıyla büyük bir tören düzenleneceği bildirilirken, törende otomobilin ismi, kuruluş yeri, kuruluş zamanı ve projenin CEO’sunun açıklanması bekleniyor.


5’li konsorsiyum hedeflerini anlatacak

Türkiye’nin Otomobili olarak isimlendirilen projede, üretim için kurulan konsorsiyumda yer alan Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (Karsan Otomotiv), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel) törende önümüzdeki dönem için hedeflerini anlatacaklar.


CEO için çok sayıda isim varmış, ancak 3 isim öne çıkıyormuş

Yerli oto üretimi için bir üst yöneticinin (CEO) atanması kararlaştırılırken, söz konusu ismi üretim ortaklarının belirleyeceği açıklandı. CEO hakkında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CEO için çok sayıda ismin geçtiğini ancak, 3 isim üzerinden birinin seçilmesinin düşünüldüğünü ifade etmişti.

Prototip 2019 üretilecek, seri üretim ise 2021’de gerçekleşecek


Yerli otomobil için 3 fazdan oluşan üretim planlaması mevcut. 15 yıllık bir yatırım programı ön gören planda, orta vadede tek bir platform üzerinde 3 farklı elektrikli araç modeli, Türk halkının ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak detaylandırılacak. Projede ilk prototipin 2019 yılında üretilirken, 2021 yılında da seri üretime geçilmesi hedefleniyor.Üretime hangi iller talip olmuştu, Kütahya’nın şansı var mı?

Yerli otomobilin üretim üssü olmak için arazi, enerji, su ve alt yapı konularında verilecek destekle birlikte, çalıştırılacak personel ve eğitimleri açısında da çok sayıda destek vereceğini açıklayan 26 il bulunuyor. Kütahya üretim hususunda çok sayıda büyük ille rekabet ederken, daha önce otomobilin üretim üssü için verilen sinyaller çerçevesinde Kütahya’nın pek şansının olmadığı değerlendiriliyor.

Yerli otomobilin üretimine talip olan iller şöyle oluşuyor;
Ankara
Adana
Amasya
Afyonkarahisar
Bursa
Balıkesir
Bilecik
Denizli
Diyarbakır
Eskişehir
Elazığ
Erzurum
İzmir
Kars
Karaman
Kastamonu
Konya
Kocaeli
Kütahya
Malatya
Manisa
Niğde
Sakarya
Samsun
Sivas
Yalova

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yerli, otomobil, üretimi, için, dananın, kuyruğu, Cuma, kopuyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv