Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 16:38 Bu haber 432 kez okundu
 
Termik Santrallerden zehirlenen halk yasaya mı inanacak, yoksa Bakana mı?
Termik santrallerinin bacalarına filtre takılmasını zorunlu hale getiren yasa değişikliğinin 2,5 yıl daha ertelenmesine karar verildi. Karar geçtiğimiz hafta TBMM’den geçerken, kamuoyunda büyük tepkiler alan karara ters yönde bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, termik santrallere filtre takımı için 6 ay süre verdiklerini ileri sürdü. Söz konusu Termik Santraller arasında son günlerde sosyal medya üzerinde yoğun duman salınmış görüntüleriyle dikkati çeken Tunçbilek ve Seyitömer Termik Santralleri de bulunuyor.
Gündem Haberi


Halkın zehir soluduğu Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santrallerinin de aralarında bulunduğu 15 termik santralin bacalarına filitre takılması için zorunlu hale getirilen yasa değişikliğinin 2,5 yıl ertelenmesine karar verildi. Geçtiğimiz hafta alınan karara kamuoyundan tepkiler yükselirken, ilgili santrallerin bulunduğu coğrafyalarda yaşanan çevre felaketine daha fazla göz yumulmaması isteniyor.

Diğer yandan, alınan karara rağmen konu hakkında farklı bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, termik santrallere filtre takımı için 6 ay süre verdiklerini söyledi. Bakan Kurum yaptığı açıklamada, santrallere filtre takımı ile ilgili 6 ay süre verdiklerinin altını çizerek, 2022’ye kadar bekleme gibi bir durumun söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Bakan Kurum, termik santrallerin çevre mevzuatına uyma zorunluluğuna ilişkin soruya verdiği cevabi açıklamasında, “Bu konuda 2020 başına kadar süreyi veren AK Parti’nin de dahil olduğu tüm milletvekilleri. Bu sürecin sonunda bazı santrallerde yenileme oldu, bazıları buna ilişkin adımları atmadılar. Yasada altı ay içinde termik santrallerdeki filtrelemeye ilişkin adımların atılması gerekiyor. Eğer atmazlarsa, altı ay içinde atılmayan adımları bakanlıklar olarak resen atıp, bu tedbiri kendimiz alıp, doğayı koruyacak adımı atacağız. Bizim bunları 2022’ye kadar beklememiz gibi bir durum söz konusu değil. İlave bir altı ay vermiş olacağız” dedi.

Bu noktaya nasıl gelindi?

2013 yılında Elektrik Piyasası Kanunu’na eklenen geçici sekizinci madde ile devletin bünyesinde olan ve özelleştirilen santraller, çevre mevzuatından 2021 yılına kadar muaf tutulmuştu. Yani Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında termik santrallere ceza, yaptırım v.s. uygulanması ertelenmişti.

Daha önce devletin elinde olan, fiilen denetimden muaf yıllarca işletilen ve herhangi bir çevresel yatırımı bulunmayan bu tesislere, sekiz yıl içinde çevre yatırımları yapmaları, bacalarına filtre takmaları, atık sahalarını çevreye zarar vermeyecek hale getirilmeleri istenmişti.

Bu doğrultuda, doğayı kirleten nitelikte bacalarından zehirli gazlar salınan,  atık suları arıtılmadan doğaya bırakılan ve düzensiz vahşi çöp sistemiyle çevreye büyük zarar veren söz konusu bu santralleri, satın alacak firmalara satışı cazip kılmak için ilgili kanun düzenlemesi yapılmıştı.

Çevresel yatırım yapmaları için çevre mevzuatından 2 buçuk yıl daha muaf tutulan termik santrallerin listesi şu şekilde oluşuyor:

1. Kütahya Tunçbilek Termik Santrali
2.Kütahya Seyitömer Termik Santrali
3. Çanakkale 18 Mart Çanakkale Termik Santrali
4. Bursa Orhaneli Termik Santrali
5. Kahramanmaraş Afşin Elbistan A Termik Santrali
6. Kahramanmaraş Afşin Elbistan B Termik Santrali
7. Karabük Kardemir Karabük Demir Çelik Termik Santrali
8. Manisa Soma A Termik Santrali
9. Manisa Soma B Termik Santrali
10. Sivas Kangal Termik Santrali (1. ve 2. üniteler)
11. Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali
12. Ankara Çayırhan Termik Santrali
13. Muğla Yeniköy Termik Santrali
14. Muğla Kemerköy Termik Santrali
15. Muğla Yatağan Termik Santrali
16. Şırnak Silopi Elektrik Termik Santrali 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Termik, Santrallerden, zehirlenen, halk, yasaya, mı, inanacak,, yoksa, Bakana, mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv