Haber Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 00:41 Bu haber 2153 kez okundu
 
NG Seramik'in yeni fabrikasının temeli atıldı
NG Seramik’in, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Seramik Fabrikası’nın temeli törenle atıldı.
Ekonomi Haberi


2. OSB’de gerçekleştirilen temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Türkiye Odalar ve Bprsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da iştirak etti.  Açılış konuşmasını yapan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, yatırımların artarak devam edeceğini söyledi. Erkan Güral’dan sonra söz alan Kütahya Porselen san A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ise,  15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlattı.

“Bu fabrika Türkiye’nin büyüklüğünü tüm dünyaya hatırlatmak için alınan bir yatırım kararıdır”

Güral, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Seramik Fabrikası’nın Türkiye’nin büyüklüğünü tüm dünyaya hatırlatmak için alınan bir yatırım kararı olduğunun altını çizdi. İş dünyasına “yatırımlarınızı artırın” vatandaşlara da “harcamalarınızı kısıtlamayın” çağrısı yapan Güral, “15 Temmuz darbe girişimini biz vatana ihanet olarak değerlendiriyoruz ve o gecenin faillerinin vatana ihanet çerçevesinde yargılanmalarını istiyoruz. Türkiye’nin bütün kurum ve kuruluşlarını parçalara bölmüşler. Eğer o gece hain planları başarıya ulaşmış olsaydı tüm o parçalar birbirine düşecek ve Türkiye yok olma noktasına gelecekti. O gece iş ortaklarıma endişelenmemeleri gerektiğini, her şeyin yoluna gireceğini yazdım ve frene basmayın, eğer frene basarsanız sizi geçerler diye yazdım. Her şeyin güzel olacağına inancımızın bir ifadesi olarak yatırım kararı aldık ve bir fabrika yapacağız dedik, öyle de yaptık. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu temel atma sıradan, basit bir temel atma değildir. Bu dünyaya bir mesajdır. Türkiye’nin büyüklüğünü, Türk insanının yüceliğini bütün dünyaya hatırlatmak anlamında bir mesajdır. Buradan tüm Türk iş dünyasına sesleniyorum, bütün imkanlarınızla, bütün gayretlerinizle eskisinden daha fazla istihdam ve yatırım peşinde olmanızı bekliyorum. Sade vatandaşlarımız da yarın ne olacak diye endişe etmesin, endişe ettiği korku başına gelir. Vatandaşlarımız olması gereken harcamalarını, yatırımlarını yapmalıdır. Kısıtlama hem ülkemize hem de kendilerine zarar verecektir” dedi. 

Rifat Hisarcıklıoğlu: “15 Temmuz ikinci İstiklal Savaşımızdır”

Törende söz alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, temeli atılan15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Seramik Fabrikası’nın Türkiye’yi tarihten silmek isteyenlere en güçlü yanıt olduğunu ifade etti. Hisarcıklı oğlu, “Bu tesisin temelini atmak çok önemli. 15 Temmuz’da millet olarak çok büyük bir badire atlattık. Hiç abartmadan söylüyorum; 15 Temmuz gecesi bizim aslında 2. İstiklal Savaşı’mızdı. Hedefleri bu milleti bir daha ayağa kalkamaz hale getirmekti. Milletimizin cesareti, ferasetiyle bunu engelledik. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımıza, TBMM’ye, siyasi partilerimize, çok teşekkür ediyorum.

“Bugün bu temeli atarak 15 Temmuz hainlerine, ülkemize tuzak kurmak isteyenlere en güçlü cevabı veriyoruz”

Bu süreçte dik duran oda ve borsa camiamıza da üzerine düşen işi hakkıyla yerine getirdiği için teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesi darbeye ilk karşı çıkan sivil toplum kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’dir. 15 Temmuz şehitleri için açılan yardım kampanyalarına destekte Türk iş dünyası, borsa ve odalar olarak bir rekor kırdık. Tam 54 milyar TL bağış yaptık. Bugün de Kütahya’da bu dayanışmanın göstergesi olarak ildeki ve bölgedeki bütün oda ve borsa başkanlarımızın katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Seramik Fabrikası’nın temelini atacağız. Bu yatırımın zamanlaması hem de ismi çok önemli. Bugün sadece bir fabrikanın temelini atmıyoruz, bugün bu temeli atarak 15 Temmuz hainlerine, ülkemize tuzak kurmak isteyenlere en güçlü cevabı veriyoruz. Türkiye’nin güçlü yarınlarına inancını bugün Kütahya’da bir kez daha göstermenin gururunu yaşıyoruz. Kütahya’nın tarihine yakışır bu tavrı sergilediklerinden dolayı Nafi Güral ve NG Kütahya Seramik ailesini kutluyorum” diye konuştu.  

“Toplam, 4,077  çalışanla ülke ekonomisi için yeni değerler üretiyoruz”


Konuşmalardan önce Kütahya ve ülke ekonomisi için önemli bir güç olan Güral Şirketler Grubu hakkında alanda toplanan misafirlere  bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Şirketler hakkında bilgiler verilen gösterimde, NG şirketler grubunun 88 Engelli, 120 Yüksekokul mezunu teknisyen, 130 mühendis, 360 ekonomist ve 3,379 üretim elemanı olarak toplam 4,077 çalışanla ülke ekonomisi için yeni değerler ürettiğine vurgu yapıldı.

Verdiğim sözü yerine getirmek için buradayım”

Daha sonra törende söz alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, Nafi Güral’ a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Darbenin hemen ertesi günü Nafi bey beni telofonla aradı. Dedi ki, ‘Biz yatırımlarımızı özellikle arttırarak devam edeceğiz. Daha çok gayret edeceğiz. Hatta ben hemen İtalya’ya gidiyorum. İş ortaklarımızla anlaşma imzalayacağım’ dedi. Ben de Sayın Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ve benim de selamımı söyle. Onlara de ki; ‘Biz işadamlarımızın önüne turkuaz halı sereceğiz. Ne problem varsa çözeceğiz. Yatırımlar dolu dizgin devam etsin’ dedim. Dolayısıyla bugün verdiğim sözü yerine getirmek için buradayım ve sözümün eri olarak biraz sonra turkuaz halıyı sereceğim” diye konuştu.

Bakan Eroğlu yeni müjdeler verdi

Kendisini Kütahya’nın 5. Milletvekili saydığını ifade eden Bakan Eroğlu, “Her geldiğimde çeşitli müjdeler veriyorum. Son geldiğimde Kadir gecesiydi. O gün verdiğimiz 84 müjdenin yarısından fazlasını yapmışız.  Hükümet olarak Kütahya’ya büyük önem veriyoruz. Şu ana kadar Kütahya’ya 9 milyar lira (9 Katrilyon lira) yatırım yapmışız.

“Doğunun GAP’ı varsa Kütahya’nın da EGEP’i var

Kütahya’yı gerçekten çok ileriye taşıyacağız. Şimdi de bu bölgeyle alakalı büyük bir proje hazırladık. Adı ‘Ege Gelişim Projesi’, EGE GEP. Nasıl ki GAP varsa Kütahyamızın da EGE GEP’i var. Allah nasip ederse 2019 yılı sonuna kadar tam 55 adet baraj ve gölet, 55 sulama tesisi ve bütün içme suyu meselesini kökünden çözeceğiz. Ağaçlandırma, erozyon kontrolü, mesirelik alanlar.

“Kütahya’nın tabiat turizmini geliştirmek için eylem planı hazırladık”

Bir müjde daha vereyim, bir karar aldık. Kütahya’mız gerçekten tabiat güzellikleri açısından dünyada eşsiz bir yere sahip. Allah nasip ederse burada tabiat turizmini geliştirmek için bir seferberlik, bir eylem planı hazırladık. Onu da sizlere müjdelemek istiyorum.

Kütahya’mızın bahtı açık, artık ulaşımı kolay, İstanbul’dan Kütahya’ya kadar bölünmüş yol var. Ankara’dan Kütahya’ya, Antalya-Afyonkarahisar-Kütahya, yani Kütahya’da her yere ulaşmak çok daha kolay. Zafer Havaalanımız  var, 35 dakikada Kütahya’ya geliniyor. Dünyaya da Kütahya’mızı açıp tanıtacağız.

İnşallah bu tesisler hayra vesile olacak. Bu fabrikada aşağı yukarı 300-350 kişiye istihdam sağlanacak, diğer fabrikalarla birlikte 4,500 kişiye iş ve aş sağlanıyor. O bakımdan teşekkür ediyoruz. Ekonominin temelinde 3 İ prensibi var. 1; İstihsal yani üretim, 2; İstihdam, 3; İhracat. İşte burada 3’ü de sağlanıyor. Ekonominin 3 sütunu burada gerçekleşiyor. Tekrar hayırlı olmasını diliyorum, Allah kaza bela vermesin. Tez zamanda  bitmesini ve üretime geçmesini temenni ediyorum. Helalinden bol kazanç ve Halil İbrahim bereketi ihsan etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

“Merak etmeyin hem pkk terörünü, hem daeş’ı, hem fetö’yü tamamen yok edeceğiz.”

Konuşmasının sonunda terörizme de değinen Bakan Eroğlu, “Merak etmeyin hem pkk terörünü, hem daeş’ı, hem fetö’yü tamamen yok edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.Türkiye Cumhuriyeti her zamankinden daha güçlüdür, onlara gereken ceza verilecektir” dedi.

"İşlerin önü açılacak, bürokratik maniler ortadan kaldırılacak. Bürokrasi yok artık”

Konuşmasının hemen akabinde getirdiği turkuaz halıyı kürsünün önüne seren Bakan Eroğlu, “Bundan böyle Türkiye Cumhuriyetinin bütün birimleri, kamu kuruluşlarının elemanları,  işadamlarımızın önüne turkuaz hali serecek. Yani bunun manası şu; işlerin önü açılacak, bürokratik maniler ortadan kaldırılacak. Bürokrasi yok artık” diyerek, Rıfat Hiasarcıklıoğlu, beraberindeki protokol üyeleri ve Güral ailesiyle butona basıldı. Böylece 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Seramik Fabrikası’nın temeli atıldı.

Temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Vali vekili Sedat Oktar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu ile Ahmet Tan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Su yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Turgay Özgür, Güral Cam LAV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Güral, NG Kütahya Seramik Kurucu Başkanı Nafi Güral, NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Güral Ailesi, Kütahya il protokolü ile çok sayıda davetli katıldı. 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: NG, Seramik'in, yeni, fabrikasının, temeli, atıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv