Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 10:57 Bu haber 701 kez okundu
 
Kütahya KOSGEB'te uzman eksikliği kriz boyutuna ulaştı
Kütahya’da, iş yükü her geçen gün artan KOSGEB’in verdiği desteklere başvuran KOBİ sahipleri ve girişimciler isyan ediyor. Kurumda yaşanan uzman eksikliğinin kriz boyutuna ulaştığı, verilen hizmetlerin aksadığı ve girişimcilerin mağdur olduğu ifade ediliyor.
Haberi


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kütahya Müdürlüğünün, uzman eksikliği nedeniyle yeterli hizmet veremediği bildirildi. Kurumda yaşanan uzman eksikliği sorununun hat safhaya yükseldiği ve bu nedenle, yeni girişimciler başta olmak üzere, kuruma çeşitli destekler için başvuruda bulunan çok sayıda KOBİ sahibinin geç hizmet aldığı kaydedildi.

Yıllardır 3 uzmanla hizmet veren KOSGEB Kütahya Müdürlüğünün, birkaç ay önce 1 uzmanın da tayininin çıkması nedeniyle sadece 2 uzmanla boyunu aşan iş yükünü kaldırmaya çalıştığı öğrenildi. Sadece il merkezinin değil, ilçelerinde iş yükünü sırtlanan kuruma bu nedenle, özellikle yeni girişimciler başta olmak üzere, destek başvurusunda bulunan çok sayıda esnaf ve küçük çaplı işletmenin prosedürlerin ve ödemelerin gecikmesinden dolayı şikayetçi olduğu dile getirildi. Edinilen bilgilere göre, en yakın illerden Eskişehir’de 12 uzmanın bulunduğu ve KOSGEB’in verdiği destekler açısından kıyaslandığında, Kütahya’nın iş yükünün neredeyse Eskişehir’e 3’te 2 oranında yakın olduğu söyleniyor.

İşletme sahipleri durumu bilmiyor. Kurum yöneticilerini ve çalışanlarını suçluyor.

Duruma bu açıdan bakıldığında, Kütahya’daki bir uzmanın, Eskişehir KOSGEB’de görevli bir uzmanın yaptığı işin 6 katını yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Kütahya’daki bu eksikliğin ve 2 uzman üzerine binen ağır iş yükünün farkında olmayan çok sayıda işletme sahibinin de, KOSGEB’e yaptığı destek başvurularındaki gecikmeler nedeniyle kurum yöneticilerini ve çalışanlarını suçladığının altı çiziliyor.

"Kütahya'ya en az 6 uzman gerekiyor"

Kütahya'ya bu çerçevede en az 6 uzmanın hizmet vermesi gerektiği vurgulanırken, yaşanan sıkıntıları bizzat yaşayan bir girişimci kardeşimiz ise, haber sitemize Kütahya’da yaşadığı sıkıntıların boyutlarını şöyle anlatıyor:

“KOSGEB’den toplam 50 bin TL’lik hibe desteği almaya hak kazanan yeni girişimcilerden biriyim. Yaklaşık 1,5 yıl kadar önce işletmemi kurarak KOSGEB’e başvuruda bulundum ve destek almaya hak kazandım. Elbette sadece KOSGEB’e güvenerek işletmemi açmadım. Fakat, işlerimiz her zaman çok iyi gitmiyor. Her ay işletme giderleri için yaptığım başvurularımın onayı ve dolayısıyla ödemeler gecikiyor. Gecikmelerden dolayı mağdur olduğum ve her zaman kendilerine ulaşamadığım için birkaç defa oradaki görevli personelin kalbini kırdım. Çok sonra öğrendim ki, uzman sayısı yetersizmiş. Ben ilçelerde de KOSGEB’in şubesi var sanıyordum. Meğer buradaki görevliler ilçelerle de ilgilenmek durumundaymış.”

“Devlet büyüklerimiz bu durumu acil çözüme kavuşturmalı.”

Devlet büyüklerinin bu durumu acil çözüme kavuşturması gerektiğine işaret eden işletme sahibi, “Siyasilerimiz yeri geldiğinde Kütahya için her isteğin yerine getirileceğini dile getiriyorlar. ‘Kütahya’nın bakanıyım’ diyen, ‘Emret Kütahya, bundan sonra her istediğiniz olacak’ sözü veren siyasilerimiz var. Ama maalesef böylesine basit konularda bile aciz kalıyoruz” şeklinde konuştu.

Destek hizmetlerinin geciktiğini dile getiren başka bir girişimci ise, yeni girişimci desteği için başvuru yaptıktan sonra değerlendirme kurulunun toplanması, resmi prosedürlerin yerine getirilmesi, onay süreci gibi işlemlerin ardından ancak 4 ay sonra parasını alabildiğini belirterek, “Uzman eksikliği konusunu bilmiyordum. Benim gibi destek alan bir arkadaşım durumdan bahsetti. Koskoca bir ilde uzman eksikliği nasıl oluyor anlamadım. Ülkede bunca yetişmiş iş gücü varken, Kütahya neden göz ardı ediliyor? Bu uzmanlar uzayda mı yetişiyor?” diyerek yaşadıklarına tepki gösterdi.

“Eskişehir her zaman istediğini alıyor. Kütahya'ya neden yok?”

Yine KOSGEB’in yeni girişimci desteğinden faydalandığını aktaran ve bu destek için hazırlanan iş planıyla ilgili danışmanlık desteği aldığını aktaran başka bir girişimci de, ödemelerdeki gecikmelerle ilgili sürekli şikayetçi olduğunu ve bunu danışmanına aktardığında, kurumdaki personelin iş yükünün yoğunluğu nedeniyle yetersiz kaldığını öğrendiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “KOSGEB’de işlemleri yürüten uzmanlar, sadece bizim gibi yeni girişimcilerle değil, çok sayıda başka destek başvurusuyla da ilgileniyormuş. İlçeler de dahil olmak üzere, KOBİ’lerin ve girişimcilerin eğitimleri, başvuru incelemeleri, kontrolleri, revizyonlar, takip, faizsiz kredi desteği başvuruları, beyannameler gibi çok sayıda işe yetişmek zorundalarmış. Sadece 2 uzmanın bunca iş yüküne dayanması ve üstüne üstlük benim gibi birçok insanın tepkisine sabretmesi kolay değil. Durumu öğrendiğimden bu yana sıkça yaptığım aramalardan ve tepki vermelerden vazgeçtim. Her nedense Eskişehir her istediğini alıyor. Ama Kütahya yine sloganlarla idare ediliyor. Özellikle siyasi yöneticilerin ve il yöneticilerinin bu tür konularda daha çabuk çözüm üretmesi lazım.”

Çok sayıda uzman alımında Kütahya’nın adı yok!

KOSGEB’in internet sitesi incelendiğinde ise, en son 19 Temmuz 2017 tarihinde 40 adet uzman yardımcısı alınacağına dair duyuru yapılmış ve 21 Temmuz-8 Ağustos 2017 tarihleri arasında başvurular alınmış. 25 Ağustos 2017 tarihinde ise kesinleşen mülakat listesi yayınlanmış. Fakat, yayınlanan listede Kütahya’nın ismi yok. Daha önce de 2015 yılında 59 uzman yardımcısı için sınav duyurusu yapan KOSGEB’in atama listesinde Balıkesir, Afyonkarahisar gibi komşu iller bulunurken Kütahya yine yok. Her zaman gerçekleştirilmeyen personel alımlarının bundan sonra ne zaman yapılacağı konusunda ise kesin bir bilgi yok.

Uzman eksikliğinin ne şekilde telafi edileceği hususunda yaşanan belirsizliği kamuoyuyla paylaşıyor, yaşanan mağduriyetlerin acilen çözülmesi için konuyu yetkililerimizin dikkatine sunuyoruz.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, KOSGEB'te, uzman, eksikliği, kriz, boyutuna, ulaştı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv