Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 10:05 Bu haber 4378 kez okundu
 
Kaderimiz değişiyor. Kütahya Bütünşehir oluyor
Ülkemizde bulunan 30 Büyükşehir Belediyesinin dışında kalan iller için kritik değişiklik kapıda. Kütahya’yı da etkilemesi beklenen büyük değişiklikle, aralarında Kütahya’nın da bulunduğu 51 il “Bütünşehir” statüsüne alınacak. Uygulamayla tüm belde belediyeleri kapanacak. İlin mülki sınırları belediye sınırları olarak kabul edilerek, belediye başkanı mülki sınırların tamamından sorumlu olacak.
Gündem Haberi


Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesinin dışında kalan iller için önemli değişiklik yapılıyor. Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehir dışında kalan 51 ilin “Bütünşehir” sayılmasına yönelik yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılının başında mevzuattan kaynaklı il belediyeleri ile merkez ilçe belediyeleri arasında yaşanan hizmet sunumundaki sıkıntıların giderilmesi için çalışma talimatı vermişti. Yapılan çalışmalar neticesinde, 51 il için bütünşehir düzenlemesi bu perşembe günü Meclis'e sunulacak.  Çalışmalarda gelinen aşama için ise, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya tarafından 51 ilin kaderinin yeniden çizileceği söz konusu önemli açıklamanın yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, il belediyeleri ile merkez ilçe belediyeleri arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışma yapılması talimatını vermişti. Erdoğan, gerekirse büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriterinin düşürülerek, büyükşehir sayısının artırılabileceğine dikkat çekmişti. Bu yolla hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin ortadan kaldırılabileceği dile getirilmişti. Ancak, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması sonucunda, büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü ağır bastı. Bu kapsamda, hazırlanan taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan iller ‘bütünşehir’ sayılacak.

Bu çerçevede gelinen noktada, Erol Kaya'nın açıklamalarıyla Bütünşehir konusunda ayrıntıların netleşmesi beklenirken, uygulamayla 51 ilin kaderini etkileyecek temel değişikliklerin şöyle olması bekleniyor:

İli tek belediye başkanı yönetecek

Kütahya’nın da aralarında bulunduğu 51 il Bütünşehir kapsamına alındığında, il mülki sınırlarına geçecek. Yani il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı sayılacak. İlin belediye başkanı bir tane olacak ve tüm mülki sınırlardan sorumlu tutulacak.

Tüm köyler mahalle oluyor

Bütünşehir uygulaması devreye girdiğinde tüm belde belediyeleri kapanacak ve tamamı merkeze bağlanacak. Uygulamada köylere son verilerek köyler mahalle statüsüne dahil edilecek.

Belediye personelleri kurumlara devredilecek

Belediyelerin kapatılmasıyla istihdam edilmekte olan personeller, bütünşehir belediyelerine, ilgili bakanlıklara, büyükşehir belediyelerine, ilçe belediyelerine yada büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlara devredilecek.


AK Parti kurmayları, ‘bütünşehir’ düzenlemesinin gerekçesini, “Büyükşehir olmayan yerlerde, il özel idareleri ile belediyeler arasında koordinasyon sağlanamıyor. Bürokrasiden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.  Bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak. Belediyelerin gelirleri artacak(!) Hizmet sunumunda sıkıntı olmayacak” şeklinde açıklıyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kaderimiz, değişiyor., Kütahya, Bütünşehir, oluyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv