Haber Detayı
16 Kasım 2013 - Cumartesi 00:57 Bu haber 4254 kez okundu
 
Çinicilliğin sınırlarını zorlayan ustamızı rahmetle anıyoruz..
3 yıl önce vefat eden Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar, 33 yıllık çinicilik hayatında sınırları zorlayarak başarılı çalışmalara imza attı.
Kültür Haberi


(KÜTAHYA ARŞİV ÖZEL HABER) - Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar, 33 yıllık çinicilik hayatında çiniciliğin sınırlarını zorlayarak, sıra dışı çalışmalara imza attı.
58 yaşındaki çini ustası Sıtkı Olçar, 33 yıl önce çini sanatıyla uğraşmaya başladığını belirterek, Amerikalıların termik santrali için kurduğu şirkette çalışırken, şirketten ayrılarak çocukluğundan beri hayalini kurduğu çini sanatına başlamaya karar verdiğini söyledi.
İlk zamanlar çini sanatını öğrenmekte güçlük çektiğini kaydeden Olçar “İlk zamanlar başladığımda çiniciliği öğrenmekte çok zorlandım. Ancak o yılların çini ustalarının yardımıyla ve sabırla çini sanatını öğrendim. Öğrendikten sonra yaptığım çalışmalar sonucu çıkardığım eserler heyecanımı daha da artırdı” dedi.
O yıllarda klasik Kütahya çiniciliğini tam anlamıyla öğrendiğini belirten Olçar, çinicilik üzerine farklı tarz arayışına girdiğini ve çiniciliğin sınırlarını zorlamaya çalıştığını ifade etti.
1975 yılında kurduğunu kendine ait ilk çini atölyesinde çalışmalarını hızlandırdığını anlatan Olçar şöyle devam etti.
“İlk yıllarda İznik benzeri çinilerde üretiyordum. Ancak girdiğim arayış sonunda arkaik dönem formlar üzerine mavi-beyaz iznik çini imitasyonlarını çalışmaya başladım.
Yaptığım bu çalışmalar Kütahya’da ki çini sanatçılarına ters gelmesine rağmen yabancıların dikkatini çekti. Atölyeme gelen birçok yabancı turist yaptığım eserleri alarak ülkelerine götürdü.”
Olçar, o yıllarda değişik tarzda form ve desen arayışına da yönlendiğini aktararak, çiniden yelkenli gemiler, kuşlar, geyikler yapmaya başladığını söyledi.
1980 yılından itibaren özellikle İznik çinileri üzerine çalışmalarını derinleştirdiğini anlatan Olaçar, kaybolup gitmekte olduğunu düşündüğü 18. yüzyıl Kütahya çiniliğine yeni bir boyut ve dinamizm getirmeye çalıştığını aktardı.
Selçuklu devrinin ünlü firuze sırrını yarı mat ve mat olarak yeniden canlandırdığını ifade eden Olçar, ardından yine Selçukluların kullandığı sarı renkten eserler üretmeye başladığını kaydetti.
1986 yılında Yünanistan'ın Volsa kentinde düzenlenen 5.Balkan Ülkeleri El Sanatları Sergisi'nde, Türkiye'yi başarıyla temsil ettiğini belirten Olçar şunları kaydetti.
“Yaptığım eserler özel koleksiyon ve müzelerde yer aldı. Daha sonraki yılarda Fransa, İngiltere, ABD, Japonya, İsviçre, Avusturya, Yunanistan ve İtalya’da açılan sergilerde yaptığım çini ve seramikler dünyayı dolaşmaya başladı. İçinde sabır ve emeğin bulunduğu çalışmalarımdan oluşturduğum insan, hayvan ve bitki motifleriyle süslü el emeği göz nuru eserler uluslararası çevrelerde de büyük ilgi gördü.” Diye konuştu.
Dünyayı, insanları ve doğayı çok sevdiğini belirten Olçar “Bu nedenle de çevrem at gözlükleriyle değil, geniş bir açıdan bakıyorum. Öyle olunca da çevremdeki zenginlikleri görebiliyorum. Anadolu toprakları çeşitli medeniyetlerin tarih ve kültür hazineleri ile dolu. Bunları görebilen insanlar her şeyi düşünebilir ve başarabilirler"dedi.

-BİZANS MOZAİKLERİNİ ÇİNİYE AKTARDI,
1998'de bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Olçar, Bizans mozaiklerini yaptığı çini eserler üzerinde deneyerek Bizans sanatını çiniye aktaran ilk usta olma ünvanına sahip olduğunu söyledi.
Olçar, Bizans mozaiklerinde yer alan küheylan, pars ve tavus kuşunun haricinde insan ve yazı figürlerine de çalışmalarında yer verdiğini belirterek, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700. yılında Piri Reis'in haritasını çini tabağa aktardığını bildirdi.
Çiniden yaptığı horoz, keklik, kuş, kedi ve balık bibloların çinicilik sanatına ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Olçar, “En çok kullandığım figür balık figürüdür. Aynı zamanda kendimde balık burcundanım. Balık figürü kullanmamın nedeni ise 13.yüzyıl Selçuklu motiflerinde balık çok sık yer alır. Ayrıca balık üremenin simgesidir. Doğanın ve hayatın yürümesini simgeler" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 3, yıl, vefat, eden, Kütahyalı, çini, ustası, Sıtkı, Olçar, 33, yıllık, çinicili
Haber Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=W0rkHGBjqpI&feature=youtu.be
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv