Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:13 Bu haber 628 kez okundu
 
Başkan Alim Işık'a Çiniciler Çarşısını sorduk
Röportajımızın 2. Bölümünde Başkan Alim Işık’a, şehrin en güzel yerinde olmasına rağmen yıllarca Kütahya için sorun haline gelmiş ve adeta kangren olmuş Çiniciler Çarşısı konusunu sorduk. Seneler boyu çözülemeyen bu meselenin çözüme kavuşturulabilmesi için belediye yönetimlerinin bir tasarrufunun olup olmadığını sorduk. Bakın Başkan Işık, sıkıntının nasıl meydana geldiğini, çözüm noktasında kendilerinin ne yaptığını ve bu alan için hangi projeyi düşündüklerini anlattı…
Gündem Haberi


Çevre yollarının ticaret alanlarına dönüştürülmesi demişken, Kütahya’da yıllardır kangren olmuş ve çözülememiş bir Çiniciler Çarşısı meselesi var. Alan Eskişehir yolu üzerinde kavşak bir noktada bulunuyor ancak, gerek mimari ve yola ters istikamette konumlandırılması, gerek alt yapı eksiklikleri, mülkiyet sorunları,  gerekse de son yıllardaki ihmal edilmiş ve bakımsız görüntüsüyle şehrimizin adeta kamburu olmuş vaziyette. Bu çerçevede, Çiniciler Çarşısının çözümü için yönetiminizin bir tasarrufu olacak mı?

“Kooperatifler birliği üst kuruluna her yıl şakır şakır para ödüyor Kütahyalı. Sebep ne biliyor musunuz?..”

Başkan Alim Işık: Olacak evet. Çiniciler Çarşısı Gençlik Merkezi Projemiz var. Ama o projeyi de uygulamaya geçirmeden önce 20 yıla yakındır devam eden sorunu çözmemiz lazım. 1997 yılında başlayıp 2001 yılında biten o kompleks kooperatifle yapıldığı için Çiniciler Çarşısı Kooperatifi fesih yapılamadı. Hala yapılamıyor. Ve kooperatifler birliği üst kuruluna her yıl şakır şakır para ödüyor Kütahyalı. Sebep ne biliyor musunuz; Kütahya Belediyesiyle Çiniciler Kooperatifinin mahkemelik olması.

Şimdi onu çözmeye ve uzlaşmaya çalışıyoruz. Yani geçmişte Kütahya Belediyesine ait bazı dükkanların, iş yerlerinin aidatlarını belediyemiz ödememiş, orası da belediyeye yerine getirmesi gereken sorumluluklarını yerine getirmemiş. Yıllarca iki taraf bir araya gelip çözülemediği için bu sorun kangren haline gelmiş ve en son mahkemeye taşınmış. Şu anda biz iki tarafın uzlaşmasıyla mahkeme dosyalarını geri çekip önce bu anlaşmazlığı bitirdikten sonra oraya çivi çakacak hale gelmeliyiz ki, projeyi ondan sonra uygulayalım.

“Kütahya’nın bu anlamda ciddi sorunları var. Kütahya Belediyesinin şu anda 577 adet derdest durumda olan dava dosyaları var.”

Kütahya’nın bu anlamda ciddi sorunları var. Şu anda bakınız, 577 adet Kütahya adliyesinde ve diğer adliyelerde devam eden derdest durumda dava dosyası var Kütahya Belediyesinin. Geçmiş 5 yılda sonuca bağlanan dava dosyalarına baktığımızda ise 757 adet olduğunu görüyoruz. 5’e böldüğümüz zaman ortalama yıllık 150 adet dava sonuçlanmış belediye adına. Dolayısıyla kalan 577 adet dosyayı 150’ye böldüğünüz zaman 4 yılı bloke olmuş durumda diyebiliriz Kütahya Belediyesinin.

“Hedefimiz mümkünse Alim Işık yönetimindeki 5 yıl içinde “0” dava dosyalı bir belediye yönetimi ortaya koymak.”

O nedenle biz dava dosyasını azaltacak yöntemleri hızla uygulamaya koyduk, uzlaşma arayışlarını başlattık. Belli konularda da mesafe aldık. Ama hedefimiz mümkünse Alim Işık yönetimindeki 5 yıl içinde “0” dava dosyalı bir belediye yönetimi ortaya koymak.

Zaten benim şu andaki hukukçu kadrom geçmiş dönem dosyaları eğer aşka türlü bir çözüm bulamaz da devam edecek olursa 4 yıl onunla çalışmak zorunda. Buna tahammül edemeyiz. Bu bağlamda Çiniciler Kooperatifimiz de bunlardan birisi. Onlarla olan hukuki sorunumuzu çözeceğiz. Çözdükten sonra oturacağız.

Peki söz konusu kooperatifle irtibat kurdunuz mu?

Başkan Alim Işık: Kurduk, kurduk. Şu anda avukatlarımız çalışıyorlar. Hatta birkaç toplantı da yaptılar.

“Çözemediğimiz surette, belediyemiz de oraya bir çivi dahi çakmayacak, onlar da çakmayacak, harap olmaya devam edecek.”

En son kooperatif yönetimiyle belli bir noktaya gelince oturacağız, aradaki farkı bir şekilde takvime bağlayıp ödeyecek şekilde anlaştıktan sonra, hadi hayırlı olsun deyip, ondan sonra yeni projelere başlayacağız. Değilse çözemediğimiz surette mahkemenin kararını bekleyip, o karar elimize gelmeden oraya bir çivi dahi belediyemiz de çakmayacak, onlar da çakmayacak, harap olmaya devam edecek.

“Biz bunun peşindeyiz ve inşallah yakında sonuçlandıracağız.“

Şehrimizin en güzel yeri, en değerli arazisi. Maalesef bundan dolayı bu güne kadar çözümsüz kaldığı için, geliştirilemedi. Biz bunun peşindeyiz ve inşallah yakında sonuçlandıracağız.

“Bir araya gelmeyi öğreneceğiz. Başka çaremiz yok.”

Bu konuda kimseyi eleştirmiyorum, kimseyi de suçlamıyorum ancak, bir araya gelmeyi öğreneceğiz. Başka çaremiz yok. Yani işi mahkemeye havale ederek uzattığımız zaman kaybeden taraflar oluyor. Sadece dava açan veya davalı değil, iki tarafta kaybediyor. Çiniciler Çarşısı da çinici esnafımız açısından rahatsız verici durumda, bizim açımızdan da. O şehrimizin o güzel yerini niye daha iyi noktalara taşımayalım? Taşımak için önce bu hukuki sorunu çözeceğiz özetle.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, Alim, Işık'a, Çiniciler, Çarşısını, sorduk,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv