Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 14:36 Bu haber 731 kez okundu
 
WhatsApp'tan vazgeçen vazgeçene. BİP'i bir günde 100 bin kişi yükledi
WhatsApp’ın dayattığı sözleşmeden dolayı uygulamayı kullanmaktan vazgeçen Türk insanı, alternatif platformlara yöneldi. Bu alanda WhatsApp’ın sunduğu tüm imkanları karşılayan bir uygulama olan BiP’e hücum eden kullanıcılardan bir günde 100 bin kişinin uygulamayı telefonuna indirdiği bildirildi
Gündem Haberi


WhatsApp’ın kullanıcılarına dayattığı yeni sözleşme ile kişisel verileri bağlı bulunduğu tüm platformlara açmasıyla uygulamayı bir bir terk eden Türk insanı, alternatif platformlara hücum ediyor. 8 Şubat tarihine kadar dayattığı sözleşmenin onaylanmasını isteyen WhatsApp’a karşı kullanıcıların milli yazılım olan BİP’e hücum ettiği kaydedildi. Uygulamayı bir günde 100 bin kişinin telefonuna indirdiği bildirildi.

Tüm iletişimin şifreli bir şekilde taşındığı milli ve yerli yazılım olan BiP’in hakkında bilgiler veren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, verilerin Turkcell’in Türkiye’deki veri merkezlerinde güvenle tutulduğunun altını çizdi.

Murat Erkan, Türk mühendislerinin geliştirdiği her şeyiyle Türkiye'nin uygulaması BiP’i 07.01.2021 tarihinde 100 bin kişi cep telefonlarına yüklediğini belirtti. Dünyanın 192 ülkesinde üstün mesajlaşma, HD sesli ve görüntülü arama özellikleriyle kesintisiz iletişim imkânı sunan BiP’teki tüm veriler yüksek güvenlikli şifreleme ile korunduğunu vurguladı.

 “Türkiye’nin verisi Türkiye’de tutuluyor.”

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yerli iletişim uygulaması BiP’in Türkiye’nin verisini Türkiye’de tuttuğununun altını çizdi. Erkan, “Günümüzde kullanıcıların en çok önem verdiği konuların başında kişisel verilerinin güvenliği geliyor. Turkcell olarak bugüne kadar tüm teknolojik altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için kullandık. Bugün BiP üzerinden gelen tüm verileri, Türkiye’deki veri merkezlerimizde güvenle saklıyoruz. BiP ile teknoloji dünyasında her zaman fark yaratan öncü yetenekleri kullanıcılarımızla buluşturuyor ve bu özellikleri sürekli geliştiriyoruz. BiP’in birçok özelliğini global rakiplerimizden önce kullanıma sunmuş olmanın da gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’e yeni yetenekler eklemeyi sürdürerek kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya ve güvenli iletişim sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BiP’te her ihtiyaca uygun çözüm var

BiP uygulaması her geçen gün eklenen yeni özellikleriyle daha da gelişiyor. Mobil cihazların yanı sıra uzun süredir internet tarayıcıları üzerinden bilgisayarlarla sesli ve görüntülü görüşme imkânı sunan BiP, yeni masaüstü uygulaması ile artık tarayıcı bağımsız olarak da çalışıyor. Tüm PC ve Mac bilgisayarlara indirilerek kolayca kurulabilen BiP Web masaüstü uygulaması sayesinde cep telefonu yanınızda olmasa bile iletişim kesintisiz sürdürülebiliyor. Üstelik BiP Web ile yine HD kalitede sesli ve görüntülü görüşme yapmak da mümkün. BiP’in yetenekleri bunlarla da sınırlı kalmıyor.

“Anlık mesajlaşma sırasında 106 farklı dilde sohbet etmeye imkân tanıyor.”

BiP’e özel kaybolan mesaj yeteneği sayesinde, gönderilen mesajlar seçilen süre boyunca takipçinin sohbet ekranında görünüyor ve belirlenen süre dolunca otomatik olarak siliniyor.

Tüm bu gelişmiş iletişim yeteneklerinin yanı sıra BiP uygulaması ile banka hesap bilgilerine gerek duymadan, sadece telefon numarası ile para transferi yapılabiliyor. Tüm operatör kullanıcılarının hizmetine sunulan BiP aynı zamanda çeviri özelliğiyle de anlık mesajlaşma sırasında 106 farklı dilde sohbet etmeye imkân tanıyor.

“BiP’in indirilme sayısı ise şu ana kadar 52 milyonu aştı.”

Kullanıcılar 2020’de BiP üzerinden yaklaşık 140 milyar mesaj gönderdi. BiP üzerinden yapılan görüşmelerin toplamı da 2,5 milyar dakikaya ulaştı. Yıl boyunca 150 milyon dakikayı bulan görüntülü görüşmenin yapıldığı BiP’in aylık 10 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. BiP’in indirilme sayısı ise şu ana kadar 52 milyonu aştı.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: WhatsApp'tan, vazgeçen, vazgeçene., BİP'i, bir, günde, 100, bin, kişi, yükledi,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv