Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 13:03 Bu haber 530 kez okundu
 
Vaka sayıları patladı. Ramazan için beklenen yasaklar geldi
Koronavirüs salgınında rakamların patlaması ve tüm ülkemizin nerdeyse haritada kırmızıya dönmesi ve mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte uygulanması beklenen ek tedbirler açıklandı. Bu kapsamda alınan kararları Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirler biraz daha sıkılaştırılarak kısmi kapanma sayılabilecek uygulamalara geçiliyor.
Gündem Haberi


Koronavirüs salgınında Türkiye genelinin kırmızıya dönmesiyle birlikte son günlerde konuşulan ek tedbriler kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 13 Mart itibarıyla Türkiye'de günlük vaka sayısı 60 bin sınırına dayanmış bulunuyor. Kütahya ise haftalık haritada yüz binde 280,57 vaka sayısını erişmiş durumda.

Salgında hal böyle olunca son günlerde konuşulan tam kapanma ve yeni ek tedbirler dahil getirilmesi gereken yeni tedbirleri Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Buna göre Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulanacak.

İşte madde madde uygulanacak yeni tedbirler:

HAFTA İÇİ 19-05 ARASI SOKAĞA ÇIKILMAYACAK

Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi. Hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

KAFE VE LOKANTALAR SADECE PAKET VE GEL-AL ŞEKLİNDE HİZMET VERECEK

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek.

16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) işyerlerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyecek.

Bu süre içerisinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

MARKET VE BAKKALAR AÇIK OLACAK 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.)

ÇALIŞMA SAATLERİ 

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek.Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

8. VE 12. SINIF HARİÇ UZAKTAN EĞİTİM OLACAK

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHATLER YASAKLANDI

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek.

18 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜNE TOPLU TAŞIMA YASAĞI

65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirildi. Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Ayrıca, hafta içi günlerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak.

DÜĞÜN VE NİKAHLARA ERTELEME

Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenecek.

RAMAZANDA TOPLU İFTARLAR VB ORGANİZASYONLAR YASAK

Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.

KAMUDA ESNEK MESAİ

Kamuda mesai saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek çalışma saatleri yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Vaka, sayıları, patladı., Ramazan, için, beklenen, yasaklar, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv