Haber Detayı
14 Ocak 2014 - Salı 03:42 Bu haber 2908 kez okundu
 
Norveç'te deniz suyuyla birlikte balıklar da dondu
Norveç’in Nordland bölgesinde sahil kesimlerinde deniz dondu.
Dünya Haberi


Norveçli İngolf Kristinsen, Nordland bölgesinde, Lovund kıyılarında gezerken daha önce hiç karşılaşmadığı bir manzara ile karşılaştı. Binlerce Sild balığının (Sardalya cinsi kuzey denizine has bir balık cinsi) denizde donduğunu gören İngolf Kristinsen balıkların fotoğrafını çekerek gazetelere gönderdi. İngolf Kristinsen “Köpeğim Anton ile gezerken gördüğüm manzara beni şaşırttı. Balık sürüsünün denizde donduğunu gördüm. Hayatım boyunca denizin donduğunu çok gördüm ama balıkların donduğunu daha önce hiç görmemiştim. Öyle sanıyorum ki denizdeki donma çok hızlı bir şekilde meydana gelmiş ve balıklar açıklara yüzmeye zaman bulamamışlar. Gördüğüm manzara karşısında hemen fotoğraf çekip gazetelere gönderdim”dedi.

BALİNALARDAN KAÇMIŞLAR

Norveç Deniz Araştırma Enstitüsünden Aril Slotte ise, balıkların balinalardan kaçarken karaya fazla yaklaştıkları için donup kaldıkları teorisini savundu. Aril Slotte “İki yıl önce de balinalar sürü balıkları kovalamış ve balıklar sahile vurarak ölmüşlerdi. Şimdi gördüğümüz manzara da benzeri bir manzara”dedi.

GÖLDE DONAN GEYİK DE ŞAŞIRTTI

Öte yandan ülkeye geç gelen ancak etkili olan soğuklar nedeniyle göller de dondu. Valnesfjord bölgesinde İnger Sjöberg adındaki Norveçli kadın da bir gölde donmuş geyiğin fotoğrafını çekerek gazetelere gönderdi ve gördüğü manzaradan büyük üzüntü duyduğunu belirterek “Hava sıcaklığı eksi 16 derece idi. Göl donmuştu. Geyiği donmuş görünce çok üzüldüm. Öyle sanıyorum ki fotoğraf çektiğim geyik için çok zor bir ölüm olmuştur”dedi. Ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklığı eksi 26 derece olarak ölçüldü. Yetkililer, eksi 26 derecelik soğuğun esen rüzgarla birlikte 32 derece hissedildiğini bildirdiler.


Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Norveç’in, Nordland, bölgesinde, sahil, kesimlerinde, deniz, dondu
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv