Haber Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 18:42 Bu haber 2267 kez okundu
 
Kütahya'da büyük deprem olur mu?
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem maalesef 39 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, 1.607 vatandaşımızın da yaralanmasına neden oldu. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de, aktif faylar üzerinde bulunan Kütahya da risk altında. Peki, Kütahya’da büyük deprem olur mu? 5,5 ve üzeri deprem olasılığı ne? Deprem anında ne yapmalıyız? İşte bu soruların cevabını sizler için derledik.
Gündem Haberi


28 Mart 1970 tarihinde, 23:02’de meydana gelen ve Türkiye deprem tarihine, “Gediz Depremi’ adı ile geçen 7,2 şiddetindeki depremde 1086 vatandaşını toprağa veren Kütahya deprem acılarına yabancı bir bölge değil. Gediz depreminde 1260 kişinin yaralanıp, 3.500 evin tamamen yıkıldığını, 7.000 ağır, 10.600’den fazla binanın ağır hasar aldığını, 33.000 aile, yaklaşık olarak 80.000 kişinin de barınaksız kaldığını unutmadık. 

Gediz depremi üzerinden 50 yıl geçti, fayda büyük deprem olasılığı arttı

1970 Gediz depremi felaketini yaşamış olduğumuz Kütahya deprem yöresinde tarihte de büyük depremlerin yaşandığı biliniyor. Kütahya deprem yöresi olarak Gediz–Emet Fay Zonu, Simav Fay Zonu ve Kütahya Fay Zonu’nun etkisi altında olmakla birlikte, Kuzey Anadolu Fay Zonu ve Gediz Graben Sistemi ile Sultandağı Fay Zonu ve Eskişehir Fay Zonu gibi komşu illerdeki fay zonlarının deprem tehditi altında bulunuyor. Bu özellikleriyle de Kütahya, Batı Anadolu’nun en önemli deprem yörelerinden birisi durumunda.

Gediz fay hattında, yaşanan son büyük depremin ardından 50 yıl geçtiğini düşünürsek, Kütahya’nın (5.5-7.0 arası) gibi bir büyük depremi yaşamasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Shewhart standart sapma analizine göre, Kütahya’da herhangi bir yıl içinde büyüklüğü 3.7 ile 6.5 arasında deprem olasılığı, % 95


Shewhart standart sapma analizine göre, Kütahya deprem yöresinde herhangi bir yıl içinde meydana gelen ve meydana gelebilecek olan en büyük depremin büyüklüğünün 3.7 M ile 6.5 M arasında olması, % 95 olasılıkla normal görünmektedir. Yörenin normal tektonik davranışına göre, yıl içindeki en büyük depremler % 99 olasılıkla 3.0-7.2 aralığında gerçekleşir. Bu değerler, Kütahya yöresinin deprem yönünden oldukça aktif olduğunu göstermektedir. 100 yıl içinde gerçekleşmesi muhtemel maksimum magnitüd Kütahya deprem yöresinde 7.6’dır. 7.4 büyüklüğündeki bir depremin tekrarlama süresi Kütahya deprem yöresinde 77 yıldır. Kütahya deprem yöresinde 7.4 M büyüklüğündeki bir depremin 2000-2025 yılları arasında gerçekleşme ihtimali Kütahya deprem yöresinde %28’dir.


Kütahya deprem yöresinde M.S. 11 – 23.11.2011 arasında magnitüdü 4 ve daha büyük 838 deprem kaydedilmiş

Kütahya deprem yöresi inceleme alanında M.S. 11 – 23.11.2011 arasında magnitüdü 4 ve daha büyük 838 deprem kaydedilmiştir. Bu depremlerin 67 kadarı şiddetli (5.5 ve üzeri) olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Peki bölgemizde yaşanması beklenen, ancak zamanını tahmin edemediğimiz böyle bir deprem anında ne yapmalıyız? Hangi davranışlarımız hayat kurtarır? Ne gibi önlemler almalıyız? İşte bu soruların cevabını sizler için derledik.

AFAD'ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre deprem anında yapılması gerekenler şunlar.

Kesinlikle panik yapılmamalıdır.

Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.

Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır. Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır.

Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir: Güvenli bir yer bulup diz üstü ÇÖK. Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN. Düşmemek için sabit bir yere TUTUN.

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.

Balkona çıkılmamalıdır.

Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.

Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.

Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.

Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında ve ya yanında; koridorsa ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.

DEPREM ANINDA AÇIK ALANDAYSANIZ;

Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır.

Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa seri şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.

Kaynaklar: Ege Coğrafya Dergisi 19/2(2010) İzmir (KÜTAHYA YÖRESİNİN DEPREMSELLİĞİ: Lütfi İhsan SEZER Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü.) ve AFAD

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, büyük, deprem, olur, mu?,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv