Haber Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 23:28 Bu haber 620 kez okundu
 
Esnafa Müjde! Hesaplarınızı kontrol edin
Corona Virüs salgını nedeniyle gelir kaybeden esnaflara yönelik verilecek 3 aylık destek ödemelerinin ilk taksitinin hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılmaya başlandığı bildirildi.
Gündem Haberi


Corona Virüs salgını nedeniyle gelir kaybına uğrayan esnafın alabilmek için talep etitiği 3 aylık destek ödemesinin ilkinin, esnafların banka hesaplarına yatırılmaya başlandığı bildirildi. Hatırlanacağı gibi, Ticaret Bakanlığı tarafından başvuru işlemleri alınmaya başlayan kira destekleri ve esnafa gelir kaybı desteği için yoğun talep olmuş ve başvurular iki kez uzatılmıştı.

Bin TL’lik ilk destek ödemesi hesaplara geçilmeye başlandı

Esnafların e-devlet üzerinden başvurularını yaptıkları kira destekleri, gelir yardımı ödeneği Ticaret Bakanlığı tarafından esnafların bildirdiği banka hesaplarına yapılıyor. Bu kapsamda esnafların hesaplarına ocak-şubat ve mart ayında biner lira ödeme yapılacak.

Salgın sürecinde esnafların dükkanlarının kapatılması nedeniyle ödenmesi beklenen kira desteklerinin ise ilk olarak lokanta, pastane, kafe, oto tamir, servis işletmeleri, dolmuş, kuaförler gibi başlıca meslek gruplarına ödenmeye başlaması bekleniyor.

Esnaf kira yardımı, başvuran esnafın uygun görülmesi halinde başvuran kişinin banka hesap numarasına 3 aylık olarak yatırılmaya başlanacak. Kira destekleri, vergiden muaf olan esnafa, gerçek kişi tacirlere, esnaf ve sanatkarlara 3 ay verilecek. Esnaf kira destekleri vergi sicil kayıtları dikkate alınarak, gelir kaybeden gerçek kişilerin iş yerlerinin kira olması halinde, büyükşehirlerde aylık 750 TL, 3 ay toplam 2250 TL, diğer şehirlerde ise 500 TL olarak, 3 ay toplam 1500 TL yatırılacak. Kira oranının 500’ün altında olması halinde ise beyan edilen rakam üzerinden ödeme yapılacak.

Esnafın kira ve gelir kaybı desteği için başvuru süresi uzatıldı


Öte yandan yaşanan bir son dakika gelşmesiyle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağladıklarını açıkladı.

Bakan Pekcan, resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak, gelir kaybı ve kira desteği başvurularının 31 Mart 2021 saat 23.59’a kadar uzatıldığını şu sözlerle duyurdu;

“Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz. Buna göre destekten yararlanma şartlarını taşıyan; fakat başvuruda bulunmayan esnafımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart 2021 saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir" 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Esnafa, Müjde!, Hesaplarınızı, kontrol, edin,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv