Yazı Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 15:28 Bu yazı 348 kez okundu
 
Suuusssss, aman kimse duymasın!
İbrahim COŞKUN
isikmedya@gmail.com
 
 

5.8’lik İstanbul depreminde adeta havlu atan Türk Telekom skandalında, Türk milletinin parasıyla bir mankene 16 milyon dolarcık hediye veren Lübnan’lı  Saad Hariri’nin kulaklarını çok çınlattım. Hani Lübnan’ın o meşhur Başbakanı var ya, meşhur Türk sevici, hani Türkleri aslında hiç sevmediğini söyleyen, işte o. Diyeceksiniz ki ne alakası var? Evet var, hem de çok var...

Konuyu takip edenlerin bildiği gibi, yılda 2,5 milyar dolar kâr getirdiği rakamlarla sabit olan ve özelleştirildiğinde kasasında 2 milyar dolar olduğu bilinen, kelimenin tam anlamıyla altın yumurtalayan tavuğumuz olan Türk Telekom, 2004 yılında sadece ve sadece 6,5 milyar dolara bu çapkın başbakan Hariri’ye hediye ediliveriyor. Kurumun kendi kasında bulunan o 2 milyar dolar da peşinat olarak alınarak hem de!  Hatırlayın, rahmetli Özal zamanında özelleştirildiği 2004 dönemine göre çok daha küçük olan Türk Telekom’a 26 milyar dolar fiyat biçilmişti!

Adam, kurumun yaklaşık 60 bin olan çalışan sayısını 18 binlere kadar düşürmeyi başardıktan sonra, “Yahu ne yapacak kurum bu kadar değerli araziyi, milyonlarca kilometre bakır teli, satayım bari de ülkenizi ağır bir yükten kurtarayım.” diyerek, gerekli satışları yaptıktan sonra, on milyarlarca doları cebine indiriveriyor. Özelleştirme sözleşmesine istinaden yapmayı taahhüt ettiği alt yapı yatırımları var ya,  onları da “Bu zamana kadar yapılmış yatırımlar yeterli yaaav, ne gerek var canııım!” diyerek es geçiveriyor.

Tabii bu arada Türkcell ve Vodafone gibi rakipleri alt yapı yatırımlarını yapıp, Türk Telekom’la aradaki mesafeyi katlarken, Türk sevici Hariri ise devlete olan borcunu ödemek için -Dikkat edin, yurt dışından veya kendi ülkesinden değil!- Türk bankalarından 5 milyar dolar daha kredi çekiveriyor. Bu arada, söz konusu bankalara tepeden bu seviciye kredi verilmesi için baskı yapıldığı iddialarını es geçmeyelim. Sonuçta, 2017 yılına gelindiğinde Telekom yaklaşık 800 milyon dolar zarar açıklayıveriyor.

Türk Telekom’u, dolayısıyla Türk’leri güzelce sevdikten sonra bünyevi arzularını tatmin etmenin hevesini düşen Hariri, Türk bankalarından çektiği o 5 milyar doları da geri ödemeyerek ; “Ben işimi gördüm, sizi güzelce sevdim, alın gari kurumunuz sizin olsun!” diyerek içini boşalttığı Türk Telekom’u bizlere bırakıp çekip gidiveriyor.

Diyeceksiniz ki, bu Harami’yi bu ülkenin başına musallat eden, ona kurumu hediye eden, koruyup kollayan, önünü açan, yaptığı yanlışlara göz yuman ve denetlemeyenlerin hiç mi suçu yok?!

Hastanelerde duvara asılmış o tatlı hemşirenin, tatlı işaret parmağını dudağına götürerek yaptığı işaret var ya; suuussss, aman kimse duymasın!..

 

 

 
Etiketler: Suuusssss,, aman, kimse, duymasın!,
Yorumlar
Arşiv