Yazı Detayı
19 Şubat 2019 - Salı 11:04 Bu yazı 398 kez okundu
 
Hacı dedeler geneleve gitmek ister mi?
İbrahim COŞKUN
isikmedya@gmail.com
 
 

Kütahya ittifak içine alınacak mı? Yok efendim, MHP’nin başkan adayı başka bir makama çekilip AK Parti’nin adayı mı desteklenecek? şeklinde siyasi gündemle kafalar meşgul olurken, başımıza gelen musibetlerin kendimizden kaynaklandığını anlatmak üzere dikkatinizi başka bir taraf çekecek acı bir hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim.   

İnsanımızdaki bozulmayı tarif edecek olursak, tuzun çürük yumurta gibi kokmaya başladığını ifade edersek sanırım yanlış olmaz.

İşte bu minvalde Kütahya’da yaşanan ve okuduğunuzda “Yok artık!” deyivereceğiniz hikayeye girmeden evvel, hikayeyi anlatan kişinin, olayı, baş kahramanının ağzından bizzat duyduğunun altını çizerek yaşananları anlatmaya başlayalım;

Kütahya şehir merkezinde yapımı o sıralar devam etmekte olan ünlü bir caminin “Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin” başkanlığı boşalıyor. Dernek başkanlığına rica edilerek olayın başkahramanı o abimiz getiriliyor.

Kısa bir süre sonra, caminin devam eden inşaatının ihtiyaçlarının giderilmesi için 5 kişilik bir toplayıcı heyeti ve başında dernek başkanı olmak üzere, çevre illere yardım istenmeye gidiliyor. Afyon, Uşak derken gün sonunda toplanan 17 bin lira ile, komşu bir ilde bir araya geliniyor.


Toplayıcı heyetindeki sakalı saçından uzun, namaz kılıp ibadet ettiği bilinen o 5 kişi başkana geceyi bulundukları komşu ilin en iyi otelinde geçirmek istediklerini söylüyor. Başkan talep karşısında şaşırarak, buna ceplerindeki paranın yetmeyeceğini ifade ediyor. Adamlar ise, maliyetin toplanan paradan karşılanması gerektiğini, bununla kalmayıp, her birinin de paradan %30 haklarının olduğunu talep ediyor. Başkan da “Olmaz öyle şey, bu parada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, biz ne için çıktık yola!” demeye kalmadan, dehşet verici başka bir taleple daha karşı karşıya kalıyor. Heyetteki hacı dedelerden biri başkana ,”Yok öyle şey, biz senin yanında niye gezdik akşama kadar, boş boş gezmeye mi geldik? Hem en güzel otelde geceleyeceğiz, hem de buradan “Geneleve gideceğiz!!!” Eski başkan da öyle yapıyordu, sen de yapacaksın, hakkımızı da vereceksin.” diyor

Duydukları karşısında dili tutulan ve sakalı ağarmış 70’li yaşlarında hacı dedelerin Allah rızası için toplanan paralarla geneleve gitmek istemeleri karşısında yaşadığı şokla ne yapacağını bilemeyen dernek başkanı, son çare polis çağıracağını söylüyor. Başkanın bunu yapamayacağını düşünen arsız ve namussuz o dedelerin bir boşluğundan yararlanarak cep telefonuna sarılan dernek başkanı, polise durumu anlatarak olay yerine intikal etmelerini sağlıyor.

Polis toplanan 17 bin lirayı tutanakla emanetine alarak, Kütahya Müftülüğüne teslim etmek üzere yola çıkıyor.

Dernek başkanı o abi ise, Kütahya’ya  gelir gelmez ilk iş olarak başkanlıktan istifa ediyor.

Hikayeden görüldüğü gibi, Allah rızası için toplanan paralarla eski başkan ve ekibinin hem kendilerine haksız kazanç elde ettikleri, hem de en iyi şekilde eğlenip zina ettikleri ortaya çıkıyor. Yaşına başına bakmadan, Allah’tan korkup, kuldan utanmadan, cami yaptırmak adına insanlardan yardım dilenen bu hacı dedelerin, Allah rızası için topladıkları paralarla uçkurlarını tatmin etmek istemelerine şaşırmamak gerek.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, tuz bile çürük yumurta gibi kokmaya başlamış. Aklı başında her Müslümanın korktuğu gibi korkum, bizlerin bu bozulmasına karşılık Cenab-ı Allah’ın çok ağır bir ceza kesmek üzere olduğunadır.

Dilerim mevlam bizi o cezaya maruz bırakmadan ıslah eyler…

 

 
Etiketler: Hacı, dedeler, geneleve, gitmek, ister, mi?,
Yorumlar
Arşiv