Yazı Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:22 Bu yazı 419 kez okundu
 
"Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!"
İbrahim COŞKUN
isikmedya@gmail.com
 
 

Basın mensuplarına geride kalan 3 aylık görev süresini değerlendirirken Kütahya’da trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla 3 günlük bir çalıştay yapacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Alim Işık, burada karar alınması halinde Cumhuriyet Caddesinin trafiğe açılacağını söylemiş. Asım Gündüz Caddesinde de trafiğin tersine çevrilebileceğini ifade eden Başkan Işık, Görünen o ki Kütahya’da ciddi bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş gözüküyor.

Konuyu haberleştirip sitemizde yayınladıktan sonra, gerek haberin altına yapılan yorumlarda, gerekse tarafımıza gelen mesajlarda genel olarak Kütahya’nın böyle bir gündeme ihtiyacının olmadığı, Cumhuriyet Caddesinin şu anki haliyle kalmasının gerektiği ifade ediliyor.

Elbette Kütahya’nın belli oranda trafik sorunu yaşadığı bir gerçek. Otopark ihtiyacı, park sorunu, dar sokaklar, bazı ana arterler üzerine çift sıra araç parketmeler nedeniyle tıkanan trafik akışı gibi problemleri yaşadığımızı biliyoruz. Bu sıkıntıları yaşamamızın ana nedenlerinden birinin de Kütahya’nın kuruluşundan bu güne şehirleşme ve alt yapı konusunda üzerine eklenerek devam eden yetersizliklerin ve eksikliklerin geldiğini unutmayalım. Sözde tarihi evler, konaklar ve yıkılmaya yüz tutmuş eski gecekondular nedeniyle dokunulamayan, yıkılıp ferahlatılamayan kent merkezi artık günden güne artan trafik yükünü kaldıramıyor. Bu gerçek ışığında yeni tedbirler almamız gerektiği muhakkak, kentin çok daha radikal kararlara, çok daha pratik çözümlere ihtiyacı var. Ancak, genel olarak halkın memnun olduğu, rahatça yürüyüp dinlenebildiği, alışverişini yaptığı, ailesiyle birlikte adeta kent içinde nefes aldığı Sevgi Yolunu tekrar trafiğe açmak akıl karı bir iş değil.

Olayın maddi anlamda belediyeye getireceği yükün haricinde, geçmiş belediyenin yaptığı milyonlarca liralık yatırımın ve emeğin çöpe atılması da ayrı bir garabet olarak karşımıza çıkacak. Şahsen, Cumhuriyet Caddesinin trafiğe açılmasının da, Asım Gündüz Caddesinde akışın tersine çevrilmesinin de yaşanan sıkıntılara çare olacağına inanmıyorum.

Denenmişi yapmak, çevir olmadı aynı yerden bir daha geçmek sıkıntıları çözmüyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi, kentin çok daha radikal kararlara, çok daha pratik çözümlere ihtiyacı var.

Buradan “Eee, öyle de olmasın diyorsun ama senin önerin nedir, senin de parlak fikirlereini alalım.” dediğinizi duyar gibiyim. Tamam, alın size bir örnek; Ben başkan olsaydım trafik komisyonunu toplar, kent içinde özellikle Asım Gündüz, Menderes Caddesi, ve Atatürk Bulvarına araç park etmenin yasaklanmasını konuşurdum. Bunu yapmadan önce de, kent merkezine yakın üç ana noktaya devasa anlamda 3 açık otopark inşa ederdim. Birisi ve en büyüğünü (Zaten mahkemenin de durdurduğu!) Millet Bahçesinin olduğu alana yani eski stadyum alanı üzerine inşa ederdim.  (Diğerleri de Maltepe Parkının olduğu geniş alan ve Kent Park alanı olabilir) Belediye olarak hem bu üç otoparkı cüz-i fiyatlarla işleterek belediyeye gelir sağlar, hem de buradan gelecek akarla örneğin Kütahya Belediyespor’a kalıcı bir girdi sağlardım.

Söz konusu caddelerin park imkanı vermeyecek şekilde daraltılması, eski evlerin ve uygun yapıların yıkılarak kent içinde bol bol park alanlarının inşa edilmesi, kent merkezine hafif raylı sistemin entegre edilmesi vb. akla hemen geliveren fikirleri de bu çözüm önerilerine katabiliriz.

Son cümle olarak şunu söylemek gerektiği kanaatindeyim; Cumhuriyet Caddesini trafiğe açmak yerine çok daha farklı alternatifler ve farklı çözümler aramak gerekiyor. Eskiye dönüş yapmakla, hem büyük bir israfa neden olunacak, hem vatandaşların kent merkezinde nefes aldıkları tek güzergah ellerinden alınacak, hem de geçmişe göre daha da ağırlaşan araç yüküyle bu caddeyi trafiğe açmak yaşanan sıkıntılara çözüm olmayacaktır.  Belediyenin milyonlarca liralık borcundan bahsederken, bu borca yeni borçlar ekleyecek ve yapılan-beğenilen bir uygulamayı kaldıracak yeni eylemleri hayata geçirmeye çalışmanın da bir mantığının olmadığı aşikar.

Mevlana’nın dediği gibi “Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!"  değil mi?..

 
Etiketler: "Dün, dünde, kaldı, cancağızım., Bugün, yeni, şeyler, söylemek, lazım!", , ,
Yorumlar
Arşiv