Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 18:47 Bu haber 414 kez okundu
 
Zafer mi, hezimet mi?
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin havayolu ulaşımının ortak kullanımının sağlanması amacıyla Altıntaş’a inşa edilen Zafer Havalimanı, devlet bütçesi için kara delik olmaya devam ediyor.
Gündem Haberi


Kütahya Altıntaş’a üç ilin ortak kullanımı düşünülerek 50 milyon Euro maliyetle inşa edilen Zafer Havalimanı, halkın beklentilerini karşılamadığı gibi, ilgili şirkete verilen abartılı yolcu garanti sayısıyla devlet bütçesi için kara delik olmaya devam ediyor. Kütahya'ya yapılmaya başladığı zaman ilimiz adına büyük coşku ve sevinçle karşıladığımız Zafer Havalimanı, maalesef bekentilerimizi karşılayamadığı gibi, verilen garanti yolcu sayısı nedeniyle devletin sırtına bindirdiği açıkla da hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan havalimanı hakkında Sözcü Gazetesinde Başak Kaya imzalı bugün çıkan bir habere göre, verilen yolcu garantisi sayısının, toplam 1.6 milyon kişinin yaşadığı Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin nüfusuna yaklaştığı ileri sürülüyor.

Haberde, havalimanı için bu yıl 1 milyon 236 bin 89 yolcu garantisi verildiğine dikkat çekilirken, 2012 yılı Kasım ayında açılan havalimanı için abartılı rakamlar nedeniyle 2018 yılına kadar, havaalanını işleten şirkete devlet kasasından yüklü miktarda ödeme yapıldığına vurgu yapılıyor.

“Zafer Havalimanı için verilen yolcu garanti sayısı neredeyse 3 ilin nüfusu kadar!”

Haberde, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın, Zafer Havalimanı için verilen yolcu garanti sayısının neredeyse 3 ilin nüfusu kadar olduğuna dikkat çektiği ifade edilirken, Akar’ın “Şehirler göç veriyor nüfus azalıyor, ama yolcu garanti sayısı artıyor. 3 ildeki vatandaşların neredeyse tamamını uçursak yolcu garanti sayısı karşılanmıyor. 28 yıllığına işletme hakkı verildi. Tam bir kara delik” dediği kaydedildi. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın da, verilen yolcu garantisinin sadece yüzde 5'inin gerçekleştiğini ve devletin şirkete garanti ettiği yolcu sayısı için %95 oranında bütçeden ödeme yaptığı belirtildi. Bu çerçevede, firmaya Hazine'den 5 milyon Euro ödeme yapıldığını söylediği anlatıldı.

2018 yılına kadar devlet tarafından şirkete yaklaşık 21 milyon Euro ödenmiş

Zafer Havalimanının ihalesi Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin ortak kullanımı için 29 yıl 11 aylık işletme süresiyle IC İçtaş şirketine verilmişti. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin hazırladığı bir başka rapora göre ise, 50 milyon Euro’luk bir yatırımla inşa edilen havalimanı için giden yolcu başına iç hatlarda 2 Euro, dış hatlarda da 10 Euro garanti ücret belirlendi.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin hazırladığı söz konusu raporda, 2018 yılına kadar Zafer Havalimanı’nı işleten şirkete, 20 milyon 855 bin Euro 948 ödendiği ileri sürülüyor. İhaleye konulan garanti yolcu sayısındaki yanılma payının ise yüzde 95.8 olduğu ifade edilirken, havalimanı yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli olarak yapıldığına dikkat çekiliyor.

Sayıştay raporuna göre her yıl garanti edilen yolcu sayısı artıyor

Zafer Havalimanı için hazırlanan Sayıştay raporuna göre de, 2012 yılında hizmete giren havalimanı için yolcu garanti sayısının her yıl artığı belirtilirken, 2020 yılı için verilen yolcu garanti sayısının 1 milyon 279 bin 352 olduğu kayıtlara geçtiği ifade ediliyor.

Garanti edilen söz konusu yolcu sayısının ise, 3 ilin toplam nüfusu olan 1 milyon 652 bin 920 sayısına yakın olması dikkati çekerken, havaalanına 2017 yılında da 1 milyon 137 bin 364 adet yolcu sayısının garanti edildiği ifade ediliyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Zafer, mi,, hezimet, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv