Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 18:11 Bu haber 1702 kez okundu
 
Zafer Havalimanı için Milletvekili A. Fazıl Kasap harekete geçti
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, yurt dışı uçuşları için sadece Almanya ve Hac ziyaretleri için Suudi Arabistan’a sefer düzenlenen Zafer Havalimanı için uluslararası ek yurt sefer talebinde bulundu. Talebi olumlu bulan ancak yetersiz olduğuna inanan Kütahyalılar ise, diğer siyasilerden de destek bekliyor.
Gündem Haberi


Başta Kütahyalılar olmak üzere, Afyonkarahisar ve Uşak illerince de kullanılan, ancak yıllık yolcu sayısının devletçe garanti edilmesinden dolayı, yüklenici firma tarafından yeterince değerlendirilemediği düşünülen Zafer Havalimanı için CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’tan hamle geldi. Milletvekili Ali Fazıl Kasap yaptığı açıklamayla, gurbetçi vatandaşların Kütahya ve komşu illere daha rahat ulaşması için Zafer Havalimanı'na özelikle Almanya, Hollanda ve Danimarka'dan doğrudan seferler düzenlenmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına talepte bulunduğunu bildirdi.

"2012-2016 yılları arasında gelmeyen 3 milyon 902 bin 647 yolcunun parasını devlet ödedi."

Kasap, açıklamasında yap-işlet-devret modeli ile ve garanti ödemesi verilerek yapılan Kütahya-Afyon-Uşak bölgesindeki Zafer Havaalanı için 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 181 yolcu garantisi verildiğini, ancak bu sürede havaalanına sadece 170 bin 534 kişi geldiğini hatırlatarak, 3 milyon 902 bin 647 yolcunun parasının devlet bütçesinden ödendiğinin altını çizdi. 

"Sadece 2015 yılında devletin kasasından 5 milyon Euor çıktı."

Kasap, sadece 2015 yılında bu havaalanından geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktığını hatırlatarak, Bakanlığı, yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz için Zafer Havaalanına doğrudan seferler konulması ve bir nebze de olsa bu zararın azaltılması için harekete geçmeye çağırdı.

Milletvekili Kasap, şunları söyledi; "Almanya, Hollanda ve Danimarka'da çalışan çok sayıda gurbetçi aile yaz aylarında, öğrenciler de sömestre ve oradaki Noel tatillerinde Türkiye'ye yakınlarını ziyarete ve tatile gelmektedirler. Bu aileler çoğunlukla İstanbul ve İzmir'deki havalimanlarını tercih ediyor, ancak aktarmalı olarak ya da karayoluyla bu havalimanlarından Kütahya ve çevre illere gelebiliyorlar. Gurbetçilerimizi mağdur etmemek için en az haftada bir gün olmak üzere bu ülkelerden doğrudan Kütahya'ya seferler düzenlenmesi ve bu seferlerden dolayı Uşak ve Afyonkarahisar gibi illerimizdeki gurbetçilerimiz için de kolaylık sağlanacağı aşikardır. Bu gerekçelerle Zafer Havalimanı'na Avrupa'nın bu üç ülkesinden gerekli uçuşların sağlanmasını ve bakanlığı bu konu hakkında harekete geçmeye çağırıyorum."


“Bu talep tek başına yeterli değil.”

Diğer taraftan, Kütahyalı vatandaşlar Milletvekili Kasap’ın Zafer Havalimanı için bulunduğu talebi memnuniyetle karşılarlarken, bu talebin de tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorlar. Özellikle iktidar milletvekilleri başta olmak üzere MHP Milletvekili Ahmet Erbaş’ın da bu harekete destek olması gerektiğini ifade eden Kütahyalılar, Zafer Havalimanının ancak birlikte hareket edilerek istenilen randımana kavuşabileceğini belirtiyorlar.

“Firma rahat, canını sıkmıyor, nasıl olsa çatır çatır parasını alıyor. Zafer Havalimanı için kaygı taşımıyor.”

Havalimanının zarar etmesi nedeniyle yüklenici firmaya ödenen paraların da yine vatandaşın cebinden çıktığının altını çizen Kütahyalılar, firmanın, yolcu sayısının garanti edilmesi nedeniyle nasıl olsa parasını aldığı için çok vurdumduymaz davrandığını ifade ediyorlar. Yüklenici firmanın bu nedenle havalimanın geliştirilmesi adına, değişik illere ve değişik ülkelere sefer düzenlenmesi için arayış içerisinde olmadığına vurgu yapan vatandaşlar, “Firma rahat, canını sıkmıyor, Zafer Havalimanı için kaygı taşımıyor. Yolcu olsa da olmasa da, başka yerlere sefer olsa da olmasa da parasını çatır çatır alıyor. Oysa elini taşın altına koysa bu havalimanı kaç yıldır böyle gücük mü kalırdı?  Her ülkeye sefer düzenlenecek diye bir şey yok. Bölgede özellikle Almanya başta olmak üzere, Hollanda, Belçika ve Fransa gibi ülkelerde de gurbetçilerimiz var. Bu ülkelere de özellikle yaz aylarında seferler düzenlenebilir. Diğer taraftan ülkemiz içinde de Ankara ve İzmir gibi büyük illerimizde de çok sayıda hemşehrimiz yaşıyor. Ticaret, turizm ve tatil ziyaretleri gibi nedenlerle de bu illerimize belirli zamanlarda seferler düzenlenirse yolcu bulunabileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuşuyorlar.

“Firmayla anlaşma gözden geçirilmeli, yaptırım uygulanmalı.”

Yasal anlamda mümkünse firmayla yapılan anlaşmanın tekrar gözden geçirilmesini ve firmaya yaptırım uygulanmasını talep eden vatandaşlar, bu konuda hükümetten gereken adımı atmasını bekliyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Zafer, Havalimanı, için, Milletvekili, A., Fazıl, Kasap, harekete, geçti,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv