Haber Detayı
08 Ocak 2014 - Çarşamba 22:36 Bu haber 3191 kez okundu
 
Yönetmen Ahmet Uluçay'ın filmi top 7'de
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk sinemasının 100'üncü yılı nedeniyle yabancı konuklara verilmek üzere prestij bir DVD seti hazırladı. Bu sette Kütahyalı yönetmenin Tavşanlı'da çektiği filmde var.
Kültür Haberi


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, hazırladığı “Türk sinemasının 7 önemli yapıtı” adını taşıyan setin önsözünü de kendisi yazdı.
Çelik önsözde "Türk sinemasının son dönemde büyük bir gelişme kaydederek ortaya koyduğu seçkin eserlerle uluslararası alanda beğeniyle takip edilir hale gelmesi ülkemiz açısından önemli bir kazanımdır. Gün geçtikçe gelişen ve marka değerini gün geçtikçe güçlendirerek yolunda emin adımlarla ilerleyen Türk sinemasının bu nadide örneklerini siz değerli dostlarımızla paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu filmler arasında Kütahyalı yönetmen Ahmet Uluçay'ın Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çektiği ve çok sayıda ödül alan "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" isimli filmde yeraldı.

 KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK

Çok sayıda ödül alan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, yönetmenliğini Ahmet Uluçay'ın gerçekleştirdiği 2004 yılı yapımı uzun metrajlı sinema filmidir.
Ahmet Uluçay'ın ilk sinema filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, "karpuz kabuğundan gemiye binersen çabuk inersin" mesajını adına konu alan, ünlü oyuncuların oynamadığı, yönetmeninin de rol aldığı özgün bir yapım. Uluçay'ın kendi yaşamından kesitler sunduğu film oldukça doğal ve şiirsel gerçekçi tarzda işlenmiş.

İşter Türk Sinemasının Top 7'si;

AHMET ULUÇAY: KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK

MEMDUH ÜN: ÜÇ ARKADAŞ

İSMAİL GÜNEŞ: ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

SEYFİ TEOMAN: BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ

YAVUZ TURGUL: EŞKIYA

YILMAZ ERDOĞAN: NEŞELİ HAYAT

MAHSUN KIRMIZIGÜL: NEW YORK'TA 5 MİNARE

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kültür, Turizm, Bakanı, Ömer, Çelik, Türk, sinemasının, 100üncü, yılı, nedeniyle
Haber Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=EBgbJFKAq_k
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv