Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 15:17 Bu haber 3670 kez okundu
 
Yerli oto üretimi Sakarya'ya gidecek gibi
Ekonomik anlamda Kütahya’nın adeta kızıl elması niteliğini taşıyan yerli otomobil üretimi konusunda umutlar hayallerde kalacak gibi duruyor. Yerli otomobili üretecek 5 babayiğitten biri olan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, oluşan ortak girişimin Mart ayında bir şirket kuracağını söyleyerek, kendisinin yerli otonun Sakarya’da üretilmesi için lobi yapacağını açıkladı.
Gündem Haberi


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜ- SİAD) Sakarya’da düzenlenen, 'Otomotiv’de Vizyonumuz Made in Turkey' başlıklı toplantısında konuşan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil konusunda üretim üssünün Sakarya’da kurulması için ağırlığını ortaya koyacağını açıkladı. Yerli oto üretimi için oluşan 5 babayiğitli girişim grubunun bir parçası olan BMC’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ethem Sancak, ortak girişim grubunun mart ayının sonunda şirket kuracağını söyledi. Sancak, yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesini istediğini söylerken, yapılan planlamaya göre mart ayının sonuna doğru bu işi tamamen üstlenecek şirketin kurulacağını belirtti. 

Ethem Sancak, "Şu anda 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık planlamalar yapılıyor. Devletimizin büyük desteği var. Herhangi bir ticari işten öteye bir şey. Bu sadece araba yapmak işi değil. Bilgi ve teknolojileri konusunda bu sektörde Türkiye bu uygulamayla birlikte bir iş sektörünü millileştirmiş olacak.

Bana sorarsanız üretimin ben Sakarya’da olmasını isterim.  Sakarya lehine lobi yapacağım, benim bütün her şeyim Sakarya’da." dedi.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da, yerli otomobil üretiminin ilde büyük bir heyecan yarattığını belirterek, kentin stratejik konumu, İstanbul ve diğer birçok büyük şehre yakınlığı, Avrupa’ya yakınlığı, Karasu'daki limanı, yan sanayisi ve yetişmiş insan gücüyle avantajlı olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yerli, oto, üretimi, Sakarya'ya, gidecek, gibi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv