Haber Detayı
11 Kasım 2017 - Cumartesi 16:30 Bu haber 630 kez okundu
 
Yerli oto için bu rakiplerle işimiz zor
Yerli otonun Kütahya’da üretilmesi için ilimiz siyasileri, işadamları ve oluşan kamuoyundan ciddi anlamda samimiyetimizi belli eden açıklamalar gelmeye devam ederken, üretimi üstlenecek 5 firmanın tercih yapması için Kütahya’nın karşısında da sanayileşmiş çok ciddi illerin olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor.
Gündem Haberi


2021 yılında seri üretime geçmesi planlanan yerli otomobil için Türkiye’de çok sayıda il merkez olmak için talep yarışına girdi. Kütahya’nın da üretim için talip olduğu iller arasında sanayileşmiş ve donanımlarıyla sanayicilerin ilgisine mazhar olmuş kentler bulunuyor. Söz konusu iller de aynı Kütahya’nın olduğu gibi yerli otomobile ev sahipliği yapabilmek için çalışmalara başlarken, sunacakları hizmetleri ve sahip oldukların avantajları ilgili konsorsiyuma gösteriyorlar.

Eskişehir de üretime talip

Bu çerçevede Kütahya’ya 8 ciddi rakip çıkarken, üretim için ilgili potansiyelini öne çıkarıp talip olan kentlerden ilki Eskişehir. Üretim için firmalara talebini iletip potansiyeliyle gereken tüm ihtiyacı karşılayabileceğini ifade eden komşumuz Eskişehir, önemli sanayi potansiyeli ve yeni bir Devrim Arabası üretme isteğiyle dikkati çekiyor.

Bursa, İnegöl ve Yenişehir’i adres gösteriyor

Yerli oto için adres gösteren diğer il ise Bursa. Bursa İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), yerli otonun üretimi için İnegöl’ü adres gösterirken, yine Bursa’nın Yenişehir ilçesi de harekete geçmiş durumda.

En ciddi rakiplerden biri Sakarya

Rakipler açısından en ciddi alternatiflerden biri ise Sakarya olarak göze çarparken, yerli otoyla ilgili kentin dosyasını tamamladığı ve yer hazırladığı belirtiliyor. 7 adet OSB’si bulunan Sakarya’nın yatırım yapmak için uygun konumda olması, hammadde ve mamul madde kaynaklarına ulaşım kolaylığı, uygun yatırım alanlarının bulunması (Organize  Sanayi Bölgeleri), büyük Holdinglerin Sakarya'yı yatırım üssü olarak seçmeleri (Koç Holding, Sabancı Holding, Çukurova Grubu, Toprak Holding, Ülker Grubu, Toyota vb), nitelikli insan gücü (Sakarya Üniversitesi, Meslek Liseleri ve Çıraklık Eğitim Merkezleri vb.) etkenleri yatırımcılar için İli cazip bir yatırım merkezi konumuna getiriyor. Sakarya bu bağlamda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla görüşüp talebini bir kez daha dile getirmeye hazırlanıyor.

Bir ciddi rakip daha Kocaeli

Kütahya’nın rakipleri arasında en donanımlı illerden biri ise Kocaeli olarak öne çıkıyor. Üretim için her türlü teknik alt yapıya sahip olan il Türkiye’nin imalat sanyisinin % 13’ünü zaten tek başına karşılıyor. Kocaeli ilinin erişilebilir pazar büyüklüğü, pazara yakınlığı, güçlü ve entegre ulaşım altyapısı; yatırım sürecinde yatırımcının göz önünde bulundurduğu tercih özellikleri arasında yer alıyor. İlde Gebze OSB, TOSB Otomotiv ve Yan Sanayi İhtisas OSB, Makine İhtisas OSB,  İMES Makine İhtisas OSB, Gebze Kimya İhtisas OSB, Gebze Plastikçiler OSB, Dilovası OSB, Arslanbey OSB, Gebze Güzeller OSB, Gebze Kömürcüler İhtisas OSB, Alikahya OSB, Asım Kibar OSB faaliyette olan OSB’ler olup, 7 adet de küçük sanayi sitesi bulunuyor. 

Konya 5 farklı yer gösteriyor                 

Yerli oto için hızlı olan illerden diğeri de Konya olarak öne çıkıyor. İlde 2 ayrı bölgede 5 farklı yer üretime talip olurken, kent Türkiye’nin 3. Büyük organize sanayi bölgesine sahip olmakla öğünüyor. Üretim noktasında firmaların farklı bir alan talep etmesi durumunda her türlü çözümü sunmaya hazır olduğunu söyleyen Konya Sanayi Odası yetkilileri, yerli oto için Konya’nın iyi bir alternatif olabileceğini ifade ediyor.

İzmir ben de varım diyor

Yerli oto için Ege’nin liman şehri İzmir ben de varım diyor. Bu konuda Aliağa Ticaret Odası Torbalı’ya işaret ederek üretim için binlerce metre kare araziye ihtiyaç duyulduğunu ve bunu kolaylıkla karşılayabileceklerini belirtiyor.

Ankara beyin benim diyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da, Başkent'in yerli otomobilin araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarıyla yedek parça ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte olduğunu belirterek, "Ankara, yerli otomobili üretecek 'babayiğit'e, Ar-Ge çalışmaları yapacak, beyin ve yedek parçayı üretecek tedarikçi olmaya hazır." diyerek bu konudaki isteklerini dile getiriyor.

Kütahya yedek parça, araç tekstili konusunda potansiyelim var diyor

Yerli otomobil için duyduğu heyecanı dile getiren ilimiz Kütahya ise, araç tekstili ve yedek parça üretimi konusunda sahip olduğu üretim avantajlarıyla benim de potansiyelim var diyor. Her ne kadar Kütahya, oluşmaya başlayan yedek parça otomotiv sektörü ve Zafer OSB’nin yatırımcıları cezbedebilecek yatırım avantajlarıyla yerli oto için belli avantajları taşısa da, ham madde, pazara uzaklık, yetişmiş kalifiye eleman eksikliği ve kentin yetersiz sosyo kültürel yapısıyla bu yarışta işi hayli zor gözüküyor.

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Yerli, oto, için, bu, rakiplerle, işimiz, zor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv