Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 11:50 Bu haber 819 kez okundu
 
Yeni Kütahya Meydanının ayrıntıları netleşiyor
Kütahya’nın güncel ihtiyaçlarına istinaden, kente kazandırılmaya çalışılan yeni “Kütahya Meydanı Projesi”nin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. “Kütahya Meydan Projesi" için Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Vali Ömer Toraman, kapsamında Kütahya Valiliğinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Gündem Haberi


Kütahya kent merkezinin güncel ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Kütahya Belediyesinin hayata geçirmeye çalıştığı “Kütahya Meydan Projesi" nin ayrıntıları netleşiyor. Kütahya Valilik Toplantı salonunda gerçekleşen değerlendirme toplantısında “Kütahya Meydan Projesi sunumu yapılırken, projenin kent merkezinde bulunan üç ana işlev ve bunların çakıştığı meydan tasarımından ortaya çıktığı ifade edildi.

Cumartesi Pazarı yıkılacak, yenilenip altı otopark olacak. Pazarın üzeri cam ve güneş pili kaplı olacak

Projeyle ilgili yapılan sunumda, proje çerçevesinde ilk işlev olan Cumartesi pazarının, kent kültürüne ve ekonomisine katkılarından dolayı alanın yıkılarak yenilenmesinin planlandığı belirtilirken,  alanın -2. bodrum kotunda yeraltı otoparkı tasarlandığı kaydedildi. Pazar kotunun aynı zamanda meydan ve etkinlik alanı olarak düşünüldüğüne işaret edilirken,  “Yeşil Cami ile bütünleşik yaya öncelikli düzenleme yapılmıştır. Pazar alanının üzeri cam ve güneş pillerinden oluşan bir kabukla örtülmüştür.” denildi.

İkinci işlev olan vazo meydanında, vazonun Kütahya’ya birçok varış aksından görünecek şekilde konumlandırıldığına vurgu yapılarak, projenin detayları hakkında şu bilgiler paylaşıldı.

Vazo trafikten arındırılacak, eski valilik binası yıkılacak

“Vazo çevresi trafikten arındırılarak herkesin rahatça ulaşabileceği yaşayan bir vazo haline getirilmiştir. Eski valilik binasının yıkılarak meydana dahil edilmesi ve yer altında 350 araçlık otopark yapılması planlanmıştır. Yeni valilik binasına bakan meydan, sosyal etkinlik ve tören alanı olarak tasarlanmış, vazo hükümet konağı ve saat kulesi arasında doğal gölgelik sunacak ağaçlıklı yürüyüş yolu öngörülmüştür.

Eski kültür merkezi yıkılacak, yeni kültür merkezi yapılıp Millet Bahçesi ile Yeşil Kampus yapılacak

Projenin üçüncü işlevi de eski çok katlı Kültür Merkezinin yıkılarak yatay az katlı bir mimariyle parkla bütünleştirilen yeni kültür merkezi tasarlanmasıdır. Bu merkez içerisinde 1200 kişilik oditoryum, halka yönelik atölyeler ve STK'lara yönelik programlar öngörülmüştür. Kültür Merkezi ardındaki spor alanları ve planlanan millet bahçesi ile birlikte yeşil kampüs olarak tasarlanmıştır.”

Yeni meydan projesiyle Kütahya'nın tarihi bölgesi ile yeni yerleşim bölgesi arasında sosyal, kamusal, erişilebilir program çeşitliliği hizmete sunulduğuna işaret edilirken, “Yaya öncelikli, Kütahyalı vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artıracak sosyal donatılar eklenmiş olacaktır.” İfadesi kullanıldı.

Kütahya Meydan Projesi değerlendirme toplantısının sona ermesiyle birlikte Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, projenin yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu.

Toplantıya Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş ve Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri katıldı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Yeni, Kütahya, Meydanının, ayrıntıları, netleşiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv