Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 18:03 Bu haber 419 kez okundu
 
UNESCO Kütahya'yı Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etti
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Kütahya’nın da dahil edilmesi için yapılan girişimler sonuç verdi. AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Kütahya’nın yaptığı ilk müracaatında Unesco tarafından Kütahya’nın Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildiğini bildirdi.
Gündem Haberi


Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Milletvekili Nazlı, “Sevincimiz gururumuz büyük Kütahya çinisiyle UNESCO yaratıcı şehirler ağına dahil edildi” dedi. “2 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda Kütahya Çinisini bütün dünyada tescilletmiş oluyoruzArtık bütün dünyada çininin başkenti tescilli olarak Kütahya'dır. ” diyen Milletvekili Şükrü Nazlı, böylece Kütahya’nın Türkiye’de Gaziantep’ten sonra UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren ikinci il olma başarısını gösterdiğini ifade etti.

Nazlı açıklamasında, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Dış İşleri Bakanımız, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Milletvekillerimiz, Zafer Kalkınma Ajansı ve bu başarıda emek veren herkesi kutluyorum. Tebrikler.” şeklinde konuştu.

Böylelikle Kütahya, UNESCO tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 şehirden biri oldu. Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı da, Gaziantep’in yanına dün itibariyle Kütahya, İstanbul ve Hatay’ın da eklenmesiyle 4’e yükseldi. Böylece Türkiye, Kütahya’nın da önemli katkısıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağındaki en başarılı ülkelerden biri haline geldi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: UNESCO, Kütahya'yı, Yaratıcı, Şehirler, Ağına, dahil, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv