Haber Detayı
28 Ekim 2017 - Cumartesi 15:31 Bu haber 5946 kez okundu
 
Ulucami İş Metrkezi yıkılacak. Yeri park oluyor
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Belediyesi tarafından Ulu Camii Caddesinde bulunan Ulu Cami İş Merkezinin yıkılarak yerine park yapılacağını söyledi.
Gündem Haberi


Ulu Cami Caddesinde (Büyük Hisar) yapılacak olan sokak sağlıklaştırma kapsamında altyapı-aydınlatma ve yol düzenleme işi ile ilgili, Ulu Camii esnafı ile mahallelileri ziyaret ederek yapılacak işler hakkında bilgiler veren Başkan Saraçoğlu, caddenin çehresinin değişeceğini ifade etti. Proje kapsamında Ulu Caminin silüetini kapatan İş Merkezin de yıkılarak yerine park yapılacağını belirten Saraçoğlu, Ulu Camii Caddesi Sokak Sağlıklaştırma projesi hakkında bilgiler verdi. Başkan Saraçoğlu, “Şehzadeler kenti olarak bilinen Kütahya’mızın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Paşam Sultan Mahallesindeki, Ulu Camii Caddesi, kentin kimliğini ön plana çıkarmaktadır. Burada kullanım alanı olarak en büyük cami olma özelliğini sürdüren Ulu Cami, Anadolu Selçuklularından kalan Ulu Camii Sakahanesi, Germiyanoğlu Beyliğinden kalan Paşam Sultan Türbesi, Osmanlının son döneminden kalan Kopuğun Han olarak bilinen tescilli eski bir han gibi en önemli tarihi mekânlarımız bulunmaktadır.  Çevresinde Dönenler Camii, Eydemir Hamamı gibi anıtsal mimari örneklerini barındıran Ulu Cami Caddesinin bu nedenle sokak sağlıklaştırma kapsamında altyapı-aydınlatma ve yol düzenlemesi ile cephe düzenleme projesinin ele alındığı proje, kentin tarihsel dokusunun korunması adına önemli bir projedir. Bakıldığında, Ulu Cami Sokak üzerinde bulunan dükkânlar büyük oranda özgünlüklerini koruyarak günümüze gelmiştir.” dedi.

Aynı zamanda, Kentler Birliği’nin 2015 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında proje dalında başarı ödülü alan Ulu Cami Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi hakkında bilgiler veren Başkan Saraçoğlu, proje çerçevesinde Ulu Cami‘nin silüetini kapattığı düşünülen Ulu Cami İş Merkezinin de yıkılarak yerine park yapılacağını ifade etti. Bu çerçevede hazırlanan imar plan tadilatının da Koruma Bölge Kurulunca onaylandığını kaydeden Başkan Saraçoğlu, projenin nasıl yapılacağına dair şunları dile getirdi:
“Sokak Kalenin kuzey yamacında yer almaktadır. Sokağın başlangıcında Ulu Cami ve Kütahya bölgesine özgü sakahane ismi verilen su yapıları (çeşme) yer almaktadır. Önemli yapıların merkezinde yer alan sokak dönemin önemli uğrak noktası konumunda yer almaktadır. Sokak üzerinde ki yapılar iki katlı olup alt katlar dükkân üst katlar ise konut olarak kullanılmaktadır. Dönem şartları ve özelliklerine göre dükkânlarda ahşap doğramalar kullanılmıştır. Özgünlüğünü korumuş bazı doğramalar yerinde korunmuştur. Bir kısmı ise dükkânların yeniden kullanım amaçlarına göre değiştirilmiştir.

Sağlıklaştırma projemize istinaden İş yeri çatıları yenilenecektir. Bina cephelerinde sıva, boya tamiri yapılarak cephelerdeki kapı, pencere, vitrin, kepenkleri, iş yeri tanıtım levhaları, Ulu Cami Caddesinin altyapı hatları (kanalizasyon, yağmursuyu hatları),Yağmursuyu ızgaraları ve altyapı rögar kapakları, caddenin üst kaplaması yenilenecektir ve caddenin aydınlatması yapılacaktır.

Kütahya’nın tek padişah camisi olan, 14. yüzyılın sonlarında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmaya başlayan, Çelebi Mehmet tarafından tamamlanan, son şeklini ise II. Abdülhamit Han zamanında alan Kütahya’nın en büyük camisi olan Ulu Cami‘nin etrafının açılarak ortaya çıkarılmasının gerektiği ve Ulu Cami iş merkezinin bu şekliyle Ulu Cami‘nin silüetini kapattığı düşünülmektedir. İş Merkezinin bulunduğu alanın Park Alanına dönüştürülmesine yönelik İmar Plan tadilatı Koruma Bölge Kurulunca onaylanmıştır. Kamulaştırma işlemlerine başlanacaktır.”

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Ulucami, İş, Metrkezi, yıkılacak., Yeri, park, oluyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv