Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 14:10 Bu haber 1185 kez okundu
 
TRT'nin yarışmasında Kütahya'dan Hürkuş Sabiha 1. oldu
TRT Çocuk kanalının düzenlediği 2.Dijital Karakter Tasarım Yarışmasında DPÜ öğrencisi Zalike Yaman “Hürkuş Sabiha” isimli karakteriyle 1. oldu.
Sanat Haberi


“Karakterin Hepimizin Kahramanı Olsun!” Sloganı ile başlayan TRT Çocuk‘un ilk olarak geçtiğimiz yıl düzenlemeye başladığı Dijital Karakter Tasarım Yarışması‘nın ikincisinde, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Zalike Yaman birinci oldu. Fakültenin 3. Sınıf öğrencisi olan Yaman’ın ““Hürkuş Sabiha” ismini verdiği karakter jürinin değerlendirmesiyle 1. seçilirken, yarışmada Gösterge Bilim Sanat Akademisi iş birliği ile 20 Temmuz tarihinden itibaren tasarımlar kabul edilmeye başlandı.

Üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik yarışmada, TRT Çocuk ekranlarında hayata geçecek yeni kahramanların arandığı; tüm görsel ve grafik sanatlar, çizgi film, animasyon ve iletişim alanında eğitim gören üniversite öğrencilerine açık olan yarışmada jüri üyelerinin beğenisini kazanan ilk 3 tasarıma, para ve birbirinden değerli burs ödülleri verildi.

"Çocuklar İçin Animasyon Serisi veya Sinema Filminde Ana Kahramanlardan Birinin Çizimi" konulu TRT Çocuk Dijital Karakter Tasarım Yarışması'nda, her yaştan her kesime hitap edebilecek insan, hayvan, yaratık ve süper kahraman tasarımları kabul edildi. 20 Ekim 2017 tarihine kadar başvuruların değerlendirildiği yarışmada katılımcılar, bu yarışma için şahsi bilgi ve becerileri ile tasarlayacağı özgün ve daha önce TV ekranlarında görülmemiş karakterlerden oluşması istendi. Tasarımlar, bilgisayar çizimi, dijital boyama, 3D modelleme ya da bilgisayar render'lı imge olarak kabul edilirken, isteyen katılımcılar karakterinin özelliklerini ve hikâyesini de ekleyebildi.

Türkiye’nin seçkin isimlerinden oluşan jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Çizgifilm/Animasyon Anasanat Dalı Üçüncü Sınıf Öğrencisi Zalike Yaman, “Hürküş Sabiha” karakter tasarımı ile birinciliğe layık görüldü.

Yaman’a 5.000 TL + Grafik Tablet + 200 Saatlik Çizgi Film Eğitim Bursu + Derece Sertifikası verilecek.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: TRT'nin, yarışmasında, Kütahya'dan, Hürkuş, Sabiha, 1., oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv