Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 15:50 Bu haber 662 kez okundu
 
Trafik Sigortasına zam yok haberleri doğru değil
Otomobil sahiplerinin yaptırdığı Zorunlu Trafik Sigortası için 2019’da zam yapılmayacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Gündem Haberi


Zorunlu Trafik Sigortası hakkında son günlerde ortaya çıkan “Trafik Sigortasına 2019’da zam yapılmayacak.” haberleri hakkında haber sitemize açıklamalarda bulunan Ayazbey Sigorta Kütahya Akay Şubesi Müdürü Mustafa Akay, konunun vatandaşlara eksik yansıtıldığını söyledi.

“2017 yılı Nisan ayından beri her ay otomatik zam yapılıyor.”

 “Bazı Arkadaşlar zam yok diye bilgi veriyorlar. Ancak, 2017 yılı Nisan ayından beri aylık bazda yapılan otomatik zamlar var. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine ilişkin (10.04.2017) 2017/1 Sayılı Genelge ile tüm poliçelere bu tarihten sonra aylık % 1, 2018 için ise %1,5 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. 2018 Ocak-2019 Ocak ayı arası düşünüldüğünde, aylık yüzde 1,5 üzerinden zaten yıllık bazda % 18’lik bir artışa tekabül ediyor. Bu da zam yok, olmayacak haberlerinin eksik yapıldığını ortaya çıkarıyor.” dedi.

Söz konusu haberlerin eksik verilmesi nedeniyle, vatandaşla sigorta acentelerinin karşı karşıya kaldığını ifade eden Mustafa Akay, “Önümüzdeki yıl için trafik sigortalarına prim artış zammı yapılmayacağı söyleniyor.  Fakat, aylık % 1,5’luk prim artış zamlarının 2019 yılında da devam etmesi bekleniyor.” dedi.

“Vatandaş hiç kazaya karışmasa bile, yeni poliçesine %3 daha fazla prim ödeyecek.”

Mustafa Akay, Kütahya bu konunla birlikte iller bazında %5’lik bir indirime sahip olduğunu da söyleyerek, Kütahya’da ilk kez otomobil sahibi olacak bir vatandaş üzerinden konuya şu şekilde bir açıklık getirdi; “2018 yılı Ocak ayında ilk kez trafik sigortası yaptıran Kütahyalı bir vatandaşımız, hasarsızlık oranı (Risk Oranı) 4. Basamak üzerinden sigorta yaptırması gerekir. Bu da 885 TL’ye tekabül etmekte. Prim oranlarına her ay otomatik olarak yapılan %1,5 zam nedeniyle 12 ay sonunda bu vatandaşımız 2019 Ocak ayına gelindiğinde bir yıl içinde hiçbir kazaya karışmazsa bir üst basamak olan 5. Basamağa yükselecektir. Bu da poliçesine % 15’lik bir indirim almasına neden olur. Fakat, aylık prim artışlarıyla bir yılda poliçeye % 18’lik bir zam gelmektedir. Vatandaşımız, 2018 yılı Ocak ayında 885 TL’den yaptırdığı poliçesine %15 indirim beklerken, gelen %18’lik zamma istinaden (18-15=3) prim oranı %3 daha fazla öder. Bu da 911.5 TL eder.”

“Vatandaş kazaya karışırsa daha fazla prim öder.”

Sigortacılar olarak bunun sıkıntısını poliçe yenilemesi esnasında vatandaş ile karşı karşıya gelerek yaşadıklarını ifade eden Akay;  “Vatandaş ‘Hani zam yoktu, fiyat neden yüksek! Geçen sene bu kadar değildi, şimdi neden fazla? Gibi söylemlerle duruma itiraz ediyor. Araç sahibinin bir veya birden fazla kazaya karışması halinde ise, risk oranı daha da arttığı için hasarsızlık kademesi de 4.basamaktan daha aşağı düşüyor. Bu da vatandaşın çok daha fazla prim ödemesine neden oluyor.

“Kazaya karışılmadığı taktirde her yıl için yüzde 15 indirim alır.”

Kazaya karışmayan ve karışan araçlar her yıl basamak arttırımı veya indirimiyle karşılaşır. Bunu şu şekilde anlatmak gerekirse; ilk araç alan vatandaş 4. Basamaktan prim ödemeye başlar. Poliçe yaptırdığı yıl içinde kazaya karışmazsa 5. Basamağa çıkarak yeni poliçesi için % 15’lik bir indirim alır. Şayet aynı poliçe yılı içinde bir kazaya karışır ise, 3. Basamağa düşerek, yeni poliçesini % 50 artışla yaptırmak zorunda kalır. Eğer aynı yıl ve farklı poliçe yılları içinde karışılan kaza sayısı artarsa, her kaza için basamak gerilemesi ve prim artışı olacağından ödeyeceği tutar % 150’ye kadar yükselebilir. Poliçeler için kazaya karışılmadığı taktirde ise, her yıl için %15 oranında indirim oranıyla karşılaşılır ve hasarsızlık kademesi artar. Vatandaş poliçe yeniletirken bu durumları göz önüne almalı.” şeklinde konuştu.

Akay vatandaşların poliçelerle ilgili sorularında veya yenileme işlemlerini yapmaları hususunda karşılaşabilecekleri sorular için 0542 518 87 20 nolu mobil hatlarından veya 0274 224 25 09 numaralı sabit telefonlarından kendilerine ulaşabileceklerini ifade etti.  

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Trafik, Sigortasına, zam, yok, haberleri, doğru, değil,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv