Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 12:54 Bu haber 290 kez okundu
 
Termal Sağlık Çalıştayı yapıldı ama eleştiri aldı: "Yetersiz..."
Kütahya’nın, termal sağlık turizm potansiyelini konuşmak ve bu anlamda yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla tertip edilen Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı yapıldı. Kent merkezinde bir otelde yapılan çalıştay, organizasyona katılan bazı taraflarca yetersiz bulunarak eleştiri aldı.
Gündem Haberi


Kütahya’da . İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) tarafından organize edilen ve konuyla ilgili tarafların bir araya geldiği bir otelde yapılan Termal Sağlık Turizmi Çalıştayı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Hasan Öncel tarafından yetersiz bulundu.

 

Kütahya Hilton Otelinde yapılan çalıştayda ilk olarak söz alan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, sağlık turizmi alanında ortaya koydukları ve düşündükleri projelerinden bahsederken, sağlık turizmi alanında 9 ayda çok ciddi işler yaptıklarını söyledi.

“Göğüs Hastalıkları Hastanesi taahhüdünde bulunmuştuk. Bu çerçevede yer tespiti yapıldı, tapu aşamasındayız.”

Başkan Işık, konu hakkında yaptıklarını ve yapacaklarını şöyle anlattı: “Ilıcanın mevcut su kaynakları mevcut tesislere ancak yetiyor. Bu kapsamda yeni kaynaklara ihtiyacımız olduğunu gördük ve Kütahya İl Özel İdaresinden yaklaşık 43 bin dekarlık alanı 3 yıllığına kiraladık. Jeotermal kaynak arama ruhsatı için söz konusu alanı kullanıyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 7 farklı bölgede ciddi su potansiyelinin olduğu yönünde ön bulgular elde edildi ve bu hafta iki yerde kuyu açımıyla ilgili sondaj ihalesi için sürecimizi başlattık. Mümkünse 1.000 metreye kadar inip en az 80-90 derece sıcaklıkta su kaynağı arıyoruz. Bulduğumuz jeotermal su kaynaklarını şehrimize kazandırıp, buna göre yeni yatırımlarımızı planlayacağız. Yine Ilıcada bulunan Orman Bölge Müdürlüğüne ait alanı 20 yıllığına yeniden kiraladık. Burayı Sağlık Turizmiyle beraber bir tesis yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza Ilıcanın oksijen kaynağını dikkate alarak Göğüs Hastalıkları Hastanesi taahhüdünde bulunmuştuk. Bu çerçevede yer tespiti yapıldı, tapu aşamasındayız, çalışmalarımız hızla devam ediyor.”

“Yoncalı’da çok hisseli büyük parselli sorununu ortadan kardırdık.”

Belediyelerinin Yoncalı ve Enne Baraj Gölü çevresindeki çalışmaları hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Alim Işık, yaptıkları çalışmalarla Yoncalı’ya büyük yatırıcının gelmesi konusunda en büyük engel olarak konuşulan çok hisseli büyük parsel sorununu ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Başkan Işık, bölge için yaptıkları çalışmaları ve düşündüklerini şöyle anlattı: “Yoncalı bölgemizi çok önemsiyoruz. Turizm merkezi olan yaklaşık 545 milyon metrekarelik bölgenin yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi alt yapısını tamamen yapacağız. Vatandaş, parselinin başında alt yapısının yapıldığını görünce yatırım için daha rahat karar verecek.

“200 dekara yakın bir alanı Kütahya Belediyesi adına tapusu ve yatırıma hazır hale getirdik.”

Yoncalı’daki çok hisseli büyük parselli sorununu çalışmalarımız kapsamında ortadan kardırdık. 11 dekar ile 25 dekar arasında farklı büyüklüklerde olmak üzere toplam 10 adet parseli ve 200 dekara yakın bir alanı Kütahya Belediyesi adına tapusu ve yatırıma hazır hale getirdik. Ayrıca 15 dekara yakın bir alanı da spor tesisleri için planladık. İnşallah futbol takımlarının kamp yapabileceği bir merkezi bu sene şehrimize kazandıracağız.

Enne Barajı bölgesinde ise 150 dekarlık alanın tapusunu aldık, şu anda imar çalışmaları sürüyor. Bu alanı uluslararası su sporları merkezi ve sporcu hastalıkları hastanesi dahil olmak üzere spor kompleksi ile donatmak istiyoruz. Bu çalışmaları şehrimize kazandırdığımız zaman Kütahya dünya şehri olma yolunda ciddi adımlar atmış olacak. Şehrimizin en büyük değeri Yoncalı ve Ilıca. Spor ve Sağlık Turizmi birlikte değerlendirdiğimiz zaman inanıyorum ki dünyada birçok uluslararası firma önce Kütahya’ya gelecek. Bu şehrin bu potansiyelini üretime dönüştürecek, Türkiye’de ve dünyada adından söz ettiren birkaç şehirden birisi olacak.”

Rektör Kavuncu çalıştaya “Yetersiz!” dedi

Çalıştay hakkında ilk eleştiri ise Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’dan gelirken, Kavuncu sunumun ve ortaya çıkarılan bilgilerin yetersiz olduğunu ileri sürdü. Rektör Kavuncu; “Ben burada ‘sonuna geldik’ dediğiniz projenin şu anda Afyon ve Uşak illerindeki karşılaştırmalı verilerinizi görebilmeyi arzu ederdim. Sunduğunuz bilgilerden yazılı dökümanınızın olmadığını anlıyorum. Bakın bir yere gitmek, Kütahya’yı bilmek, öğrenmek bir otelde bir gün kalmakla olmuyor. Ya da bir şehre girip çıkmak, bir hastaneye girip çıkmakla olmuyor. Ben bunu çok eksik buluyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğünü temsilen Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Ahmet Büber de bir sunum yaparken, çalıştaya katılan, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili Hasan Öncel de yapılan sunumların yetersizliği hakkında çeşitli eleştirilerde bulundu.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Termal, Sağlık, Çalıştayı, yapıldı, ama, eleştiri, aldı:, "Yetersiz...",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv