Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 15:41 Bu haber 517 kez okundu
 
SGK ve belediyelere olan borçlarda yapılandırma için son 4 gün kaldı
Geçtiğimiz Mayıs ayında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında esnaf ve vatandaşların SGK ve belediyelere olan vergi, prim borçları, işsizlik sigortası gibi borçlarını yapılandırmaları için son 4 gün kaldı.
Ekonomi Haberi


Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz Mayıs ayında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında esnaf ve vatandaşların SGK ve belediyelere olan borçlarına yapılandırma imkanı getirilmişti. Bu bağlamda yapılandırma kapsamına, sigorta prim borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı borçları, isteğe bağlı sigorta prim borçları ve topluluk sigortası borçlarının yanında, belediyelere olan emlak, çevre temizlik, ilan, reklam vergileri ve su borçları alınmıştı.

Kanun kapsamında idari para cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamları siliniyor. Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Temmuz’da sona eriyor. Vatandaşların en yakın Sosyal Güvenlik merkezine başvurması gerekirken, ayrıca işverenler e-sigorta yoluyla online olarak başvuru yapabiliyor.

Vatandaşların yapılandırma borçları için 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme imkanı bulunuyor. Vatandaşlara ayrıca 2 ayda bir taksit ödeme imkanı sunuluyor. Vatandaşların yapılandırma hakkını kaybetmemeleri için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerde ilk taksiti, peşin ödemeyi tercih edenlerde ise peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekiyor.

Yapılandırmadan en çok sağlık hizmeti alamayan Bağkurlular memnun

Yapılandırma, özellikle Bağkur prim borçlarını ödeyemeyen küçük esnaf için büyük rahatlama getiriyor. Prim ödeyemediği için aynı zamanda sağlık hizmeti alamayan Bağkurlular, biriken prim borçlarını ya yapılandırabiliyor, ya da haziran ayına kadar olan borçlarını sildirip,  1Haziran itibariyle yeniden Bağkur’a prim yatırmaya başlayabiliyor.

Vergi daireleri Cumartesi-Pazar açık

Öte yandan, Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu idarelerine olan borçların yeniden yapılandırılması için Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, vergi dairelerinin 28 Temmuz 2018 Cumartesi ve 29 Temmuz 2018 Pazar günü saat 17.00'a kadar açık olacağı belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SGK, ve, belediyelere, olan, borçlarda, yapılandırma, için, son, 4, gün, kaldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv