Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 15:38 Bu haber 234 kez okundu
 
Semt pazarları açık kalacak, hayvan ve oto pazarları kapatılıyor
Korona Virüsü için alınacak tedbirler konusunda İl Hıfzısıhha Kurulu sebze ve meyve pazarlarının açık kalmasına karar verdi, Kurul bu çerçevede, hayvan pazarı ve oto pazarlarının ise faaliyetlerinin geçici bir süre ile durdurulmasına karar verdi. Ayrıca, yurt dışından gelen ve 14 gün karantina kuralına uymayanlara ilk seferde 3 bin 150 TL para cezası verilecek.
Gündem Haberi


Kütahya Valisi Ömer Toraman Başkanlığı’nda toplanan İl Hıfzısıhha Kurulunda, Korana Virüsü için alınacak tedbirler çerçevesinde  bazı kararlar alındı. Kurul’da sebze ve meyve pazarlarının faaliyetlerinin devam etmesine, hayvan pazarı ve oto pazarlarının faaliyetlerinin ise geçici bir süre ile durdurulmasına karar verildi.

Yurt dışından gelen ve 14 gün karantina kuralına tabi tutulanların ikaza uymamaları halinde de ilk seferde 3 bin 150 TL,  ikinci seferde yine 3 bin 150 TL, daha sonrasında yapılan ihlallerde ise adli işlem uygulanması kararı alındı.

Vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek adına 19.03.2020 tarihinde İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar şu şekilde deklare edildi:

I) Sebze meyve başta olmak üzere, vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşıladıkları semt/mahalle pazarlarının faaliyetlerine devam etmesine, vatandaşların toplu olarak bulundukları / bulunabilecekleri otopazarı ve hayvan pazarlarının faaliyetlerinin geçici bir süre ile durdurulmasına,

2) İlimiz mülki sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarımızdan; yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı çatı altında ikamet eden veya her ne suretle olursa olsun temas nedeniyle coronavirüs bulaşma /taşıma şüphesi altında olanlara, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kolluk kuvvetlerince ,14 gün süreyle ikametlerinden ayrılmamaları yönünde yazılı tebligat yapılmasına, bunlardan ikametlerinden ayrılmamaları yönündeki “ 1. İkaza “ uymayanlara, İlHıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten idari para cezası 3.150 TL uygulanmasına , Yapılacak “ 2. Kontrolde “ de ikametlerinde bulunmadıkları tespit edilenler ise Valilikçe belirlenen yerlerde en çok 14 gün süreyle gözlem altına alınarak, haklarında tekraren idari para cezası (3.150 TL) uygulanmasına,  Yapılacak “ 2. Kontrolde “ de ikametlerinde bulunmadıkları tespit edilenlere TCK “nın 195. Maddesi uyarınca adli işlem yapılmasına, karar verilmiştir.”

Berber, kuaför ve güzellik merkezilerinin faaliyetleri de durduruldu

Öte yandan virüse karşı alınacak tedbirler kapsamında bugün İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge uyarınca, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerinin de bugün sat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmasına karar verildiği bildirildi.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Semt, pazarları, açık, kalacak,, hayvan, ve, oto, pazarları, kapatılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv