Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 17:53 Bu haber 867 kez okundu
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kütahya için sevindirici haberler verdi
Biz dizi resmi ziyaret ve açılış programlarına katılmak üzere Kütahya'ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kütahya adına bazı sevindirici haberler verdi.
Gündem Haberi


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kütahya adına bazı sevindiren haberler verdi. Kütahya ziyaretine Zafer Kalkınma Ajansı'nın 2020 Yılı Destek Programları açılış toplantısı ile başlayan Bakan Varank, 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 10 projenin imza törenine katıldı.

Zafer Kalkınma Ajansının 2020 Yılı Destek Programları kapsamında, 15 milyon TL bütçeli Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı (MEGDEP), 15 milyon TL bütçeli Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAGDEP), 1,5 milyon TL bütçeli Fizibilite Desteği Programı (FD), 1,5 milyon TL bütçeli Teknik Destek Programı (TD) olmak üzere toplam bütçesi 33 milyon TL olan 4 destek programı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla kamuoyuna ilan edildi. Bakan Varank destek programları için yaptığı konuşmada, “Kütahya olarak mevcut kapasitenizin çok daha ötesinde işler yapabilecek potansiyeliniz olduğunu biliyoruz. İhracat rakamlarınızı detaylı bir şekilde inceledim. Seramikteki güçlü performansınız beni şaşırtmadı. Tabi seramik, sadece Kütahya'nın değil, ülkemizin de göz bebeği sektörlerinden. Çünkü yurt içi katma değer oranı yüzde 82 seviyesinde, yani enerji dışında dışarıdan hiçbir kaynağa ihtiyaç duyulmuyor. Ve ülke genelinde 200 bin kişilik istihdam oluşturuyor. Seramik dışında; madencilik, makine ve mobilya gibi alanlarda da Kütahya'nın kapasitesinin gittikçe güçlendiğini görüyoruz. Elbette bu kapasite artışında Bakanlıkça sunduğumuz desteklerin önemli katkısı var. Son 7 senede 6,5 Milyar liranın üzerinde sabit yatırımı teşvik ederek, 13 bin vatandaşımıza yeni iş kapıları araladık. Kalkınma Ajansımız bugüne kadar 324 projenin hayata geçmesini sağladı.” dedi.

Zafer Kalkınma Ajansının 2020 yılında vereceği destek programları için bütçenin 14 milyon liradan 33 milyon TL’ye çıkarıldığını da müjdeleyen Bakan Varank, proje başına 500 bin TL’ye kadar ve % 90 oranında hibe verileceğini söyledi.

Zafer OSB ve Tavşanlı OSB 2020 Yatırım Programına dâhil edildi

Konuşmasında üretim altyapılarını oluşturmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini de belirten Bakan Varank, Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi ve Zafer OSB’nin 2020 Yatırım Programına alındığını da ifade etti.

Varank; “Tavşanlı OSB Altyapı inşaatı ve elektrik şebekesi yapım işini tamamladık, atık su arıtma tesisi projeleri ve keşiflerini onayladık. Sanayicilerimizin uzun süredir dile getirdiği başka bir talebi de yanıtsız bırakmadık. Zafer Organize Sanayi Bölgesini 2020 yatırım programına dâhil ettik. Orküsan Sanayi Sitesi'nin taleplerini biliyorum. Üst yapı projelerindeki eksiklikleri kooperatife bildirdik. Eğer bu eksiklikler süratli bir şekilde tamamlanırsa, buradan müjdesini vereyim, yılın ilk yarısında üst yapı ihalelerini yapabiliriz." şeklinde konuştu.

Daha önce Zafer OSB, 2020 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı"nın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte 2020 Yılı Yatırım Programına alınmıştı. Böylelikle Türkiye’nin yatırım ortamına büyük katkı sağlayacak, uluslararası yatırımlara uygun büyüklükte yatırım yeri sunacak olan Zafer OSB’nin altyapısı için mali kaynak teminine yönelik adım atılmıştı.

Zafer  OSB’nin 1. Etabının alt yapısını bakanlık yapacak

Kütahya Altıntaş Zafer OSB’nin 376 hektar alana sahip 1. etabının altyapısının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı marifetiyle yapılması da yatırım programında yer alıyordu.

Kütahya’daki OSB’lerin fiili olarak dolmasıyla birlikte  yatırımcılara uygun yatırım yeri temini için kurulan Altıntaş Zafer OSB, büyük ulaşım ve altyapı projelerinin kesişim noktasında yer alması, yatırım alanı büyüklüğü ve Kütahya’nın istihdam avantajları ve teşvikler yönünden sanayi yatırımları için önemli bir cazibe merkezi konumunda bulunuyor.

Daha sonra Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 10 projenin imza töreninde konuşan Bakan Varank, program kapsamında 13 milyon lira tutarındaki 10 farklı projenin il bazında puan ortalamasına göre sıraladığında, Türkiye 2.’liğinde Kütahya’nın olduğunu kaydetti.

Zafer Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programının ardından Kütahya Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Mustafa Varank, burada Kütahya Valisi Ömer Toraman, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, MHP Milletvekili Ahmet Erbaş, Belediye Başkanı Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkan Musa Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ve MHP İl Başkanı Ferhan Yıldırım ile Kütahya’yı ilgilendiren konular hakkında bir toplantı gerçekleş

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Sanayi, ve, Teknoloji, Bakanı, Varank,, Kütahya, için, sevindirici, haberler, verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv