Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 16:08 Bu haber 740 kez okundu
 
Pakistanlı ilaç firması yatırım için Tavşanlı'yı seçti
Kütahya’nın en hızlı büyüyen ilçelerinden biri olan Tavşanlı’ya yatırım yapma kararı alan Pakistanlı firma, yatırım anlaşması imzaladı. Firma, Tavşanlı OSB'de ilaç fabrikası kurması için tahsis edilen araziyle ilgili hazırlanan protokolü, Kaymakam Yüksel Kara ile şirket yetkilisi Riaz Ahmed arasında imza altına aldı.
Haberi


Tavşanlı OSB'de ilaç fabrikası kurma düşüncesiyle daha önceden yer tahsis talebinde bulunan Pakistanlı SEKNEN İlaç Firmasına 26 bin m2 yerin tahsisi için imzalar atıldı. İmza için hazırlanan protokolü firma yetkilisi Riaz Ahmed ve  Kaymakam Yüksel Kara imzalarken, firmanın kendisine ayrılan alanda 18 milyon TL'lik fabrika inşa edeceği bildirildi.

Şirket, kurulum ve inşaat çalışmalarına hemen başlayacak, ilk etapta nitelikli 50 kişiye iş imkanı sağlanacak

Söz konusu fabrikanın kurulum ve inşaat çalışmalarına hemen başlanacağı ifade edilirken, burada yüksek teknoloji yöntemleri kullanılarak üretilecek kan ürünleri ve biyolojik ilaçların Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine sevk edileceği belirtildi. Fabrikada İlk etapta 50 kişiye iş imkanı sağlanacağı kaydedilirken, firmanın ürün çeşitliliği ve kapasitesinin artması ile birlikte istihdam ve yatırım miktarlarını da artırmayı hedeflediğinin altı çizildi.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bilgiler veren AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ise,  Tavşanlı OSB’nin kurulduğu günden bugüne kadar hızla gelişmeye ve değişmeye devam ettiğine işaret etti. Gün geçtikçe ulusal ve uluslararası büyük firmaların bölgemize yatırım yapmak için Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü söyleyen Milletvekili Kavuncu;  “Geçtiğimiz senelerde davetimiz üzerine ilimize gelerek sahada inceleme ve görüşmeler yapan Pakistanlı ilaç üreticilerine teşvik paketlerimizden yararlanabilecekleri avantajları, her türlü taşıtla ulaşım imkanlarımızı ve hızla büyümekte olan sanayi alt yapımızın faydalarını izah ettik.

İlgili firmanın üretim izni, ilaç ruhsatlama ve lisanlama işlemleri için ilgili bakanlıklarda görüşmeler yapmalarına olanak sağladık, bürokrat görüşmelerine bizzat iştirak ettik. Daha sonra yatırımcı firmanın kendi ülkelerindeki fabrikalarını ve üretim kapasitelerini incelemek üzere bizzat Pakistan’a giderek görüşmelerde bulundum ve firma yetkililerinden bilgi aldım.

Uzun süren araştırma ve değerlendirmelerinden sonra firma yetkilileri yatırım kararını kesinleştirerek kesin imzayı atmak için bugün ilçemize geldiler. Geçen bu süre zarfında Tavşanlı 2.OSB'nin altyapı çalışmaları tamamlandı ve yer tahsislerine başlandı. Daha önceden yer tahsis talebinde bulunan Pakistanlı SEKNEN İlaç Firmasına 26 bin m2 yerin tahsisat imzası atıldı. Firma yetkilileri fabrikanın kurulum ve inşaat çalışmalarına hemen başlayacaklarını ifade ettiler.

Yüksek teknoloji yöntemleri kullanılarak üretecekleri kan ürünleri ve biyolojik ilaçları Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine sevk edecekler. İlk etapta 50 kişiye iş imkanı sağlayacak olan firma ürün çeşitliliği ve kapasitesinin artması ile birlikte istihdam ve yatırım miktarlarını artırmayı hedefliyor. Bu ay sonuna doğru ikinci bir Pakistanlı ilaç firması olan MAC& RAİNS'in de bölgemize gelmesini bekliyoruz. Aynı sektörde farklı üreticilerin bölgemizde üretim yapmaları hem ilimiz hem ülkemiz açısından büyük ekonomik yararlar sağlayacaktır.

Bugün imzasını attığımız bu büyük yatırımın halkımıza iş, aş ve refah getirmesini temenni ediyor, Tavşanlı’mıza, Kütahya’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Şirket yetkilisi Pakistanlı iş adamı Riaz Ahmed de imza töreninde yaptığı değerlendirmede, öncelikle kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, Türkiye'de yatırım yapma kararı almalarının sebebini ülkenin hızlı gelişen ve son çeyrekte de en hızlı büyüyen ülkelerden biri olması münasebetiyle aldıklarını söyledi.

 

“Yatırım kararımızda Tavşanlı’da  gösterilen misafirperverlik ve sıcak yaklaşım çok etkili oldu.”

 

Yatırım kararlarında Tavşanlı'daki yetkililerin de göstermiş oldukları sıcak yaklaşımın çok etkili olduğunu anlatan Riaz Ahmed, “Burada gösterilen itimat ve özenin yatırım yapmamız açısından önemi büyük. Bu davranışlarından çok memnun kaldık. Türkiye de yatırım yaparsak diğer ülkelere yapmış olduğumuz ihracatı buradan da yapmayı düşünüyoruz. Genel manada ilaç sektöründe bir yatırım olacak bu. Protokolü imzaladıktan sonra fabrikanın inşaatına hemen başlayacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Pakistanlı, ilaç, firması, yatırım, için, Tavşanlı'yı, seçti,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv