Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 12:15 Bu haber 372 kez okundu
 
Murat Dağında Siyanürle altın aramaya iptal davası açılmış
Murat Dağı’nda altın madeninin çıkarılıp, Siyanürle ayrıştırılması ile ilgili Çevre Bakanlığının verdiği olumlu ÇED raporu konusunda iptal davası açıldığı bildirildi.
Gündem Haberi


Doğal zenginlikler bakımından Türkiye’nin sahip olduğu en önemli değerlerden biri olan Murat Dağı ve çevresinde Siyanürle altın madeni çıkarılıp ayrıştırılması konusunda Çevre Bakanlığının verdiği olumlu ÇED raporu için iptal davası açıldığı bildirildi. Konuya ilişkin AK Partiden yapılan basın açıklamasında, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için iptal davasının açıldığı bildirildi.

Söz konusu ÇED raporu hakkında ortak bir basın açıklaması yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ve AK Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük, Anadolu Export Maden Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından ruhsat ile ÇED raporu alındığı duyumunu aldıkları 2017 yılından itibaren konuyu yakından takip ettiklerini ve duyulan kaygı sebebiyle 7 Haziran’da Gediz Belediyesi, Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü tarafından ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açıldığını ifade ettiler.

“Gediz Belediyesi, Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü olarak ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açılmış bulunmaktadır.”

Ortak basın açıklaması adına söz alan Milletvekili Ahmet Tan, tartışmanın idari ve hukuki anlamda yeni bir boyut kazandığını söyleyerek, “Öncelikle şunu belirtelim ki, idari takibimizin yanında yasal süresi içinde yargı yoluna gidilerek Gediz Belediyesi, konuyu beraberce takip ettiğimiz Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü olarak ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açılmış bulunmaktadır. Murat Dağında açılması düşünülen bu tesisin araştırma safhasında ana başlıklar itibariyle bölgedeki su kaynakları, kış turizmi açısından önem arz eden Murat Dağı Termal Kayak Merkezi, sahadaki madencilik faaliyeti sırasında yapılacak patlatmalar nedeniyle termal kaynakların kaybolması, deprem bölgesinde bulunmamız sebebiyle zaman içerisinde oluşacak çatlaklardan sızmaların olabileceği, bu bölgenin göçer ve yörüklerin konaklama ve mera alanları içinde olduğu, doğada nadir bulunan kuşların bu bölgede yaşadığı, yine bu bölgenin endemik bitkilerin varlığının son bulabileceği gibi hususlardaki kaygı ve görüşlerimizi önceki yıllarda hazırladığımız raporlarımızda ayrıntılı olarak bildirmiş bulunmaktayız.” dedi.

“Hangisinde samimisiniz.”

Murat Dağı konusunda kamuoyunda yapılan eleştirilerin samimi olmadığını da ifade eden Tan, “Özünde samimi hissiyatıyla doğa ve çevre dostu olanları tenzih etmekle birlikte, sözde çevre ve doğa dostu görünenler, siyanür karşıtı sahte ve yanıltıcı söylemleri olanlar, Murat Dağındaki altın madeni işletmesinin durdurulmasını talep ederlerken, geçtiğimiz haftalarda Kütahya ilimizde bulunan Eti Gümüş Fabrikası’nın açık ocak işletmesi olduğunu ve burada da 30 yıldır aynı şekilde gümüşün siyanür kullanılarak elde edildiğini bile bile bu tesisin çalışması gerektiği doğrultusunda siyasi nutuk attıkları herkes tarafından bilinmektedir. Şimdi bunlara soruyoruz, hangisinde samimisiniz?

Artık çeşit çeşit maskelerini atıp, bu milletin karşısına gerçek yüzleri ve fikirleriyle çıkmalarını tavsiye ediyoruz. İşlerine geldiği gibi konuşan, çelişkili ve tutarsız tavırların memleketimize yapıcı katkısının olmayacağını hatırlatmak isteriz.” şeklinde konuştu.

“Beyanatlarda iki yüzlülük ve tutarsızlık var.”

Bütün bunlarla birlikte fizibilite raporu incelediğinde, maden sahası ve kurulacak tesisin, Murat Dağı turizm alanı dışında olduğu, 9 yıl sürecek olan üretimin tamamlanmasından sonra sahanın terkedilme safhasında tekrar ağaçlandırılacağı, bununla birlikte dünyada ve Türkiye’de uygulanan altın çıkarma tekniği ve standartlarıyla üretimin yapılacağını kaydeden Tan, “Siyanürün de bazı sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi derelere ve Gediz Nehrine salınacağı gibi bir durum yoktur. Aksine, yapılacak tesisteki havuzlarda muhafaza edilerek devir-daimle aynı suyun kullanılacağı, suyun sahaya salınmayacağı, doğaya ve çevreye zararını önleyecek her türlü tedbirlerin alınacağı anlaşılmaktadır. Ülkemizde her yeniliğe karşı çıkan, çevre ve doğa dostuyuz maskesiyle her şeye karşı olan anlayışı ve bu kesim tarafından oluşturulmaya çalışılan menfi algıyı ve siyasi ranta dönüştürülme çabalarını masum görmemiz de mümkün değildir. Yaptıkları beyanatlardaki ikiyüzlülüğü ve tutarsızlığı ifade etmeden de geçemeyeceğiz.”

“Denetime ilişkin takibimiz hassasiyetle devam edecek.”

Açıklamanın sonunda, yıllardan beri yeraltı zenginliklerimizi kullanamadığımızın eleştirildiği ortamda, ülkemizde ki yeraltı zenginliklerinin ekonomimize katkı sağlamasını arzulayıp desteklediklerinin altı çizilirken. “Doğal olarak bütün bu girişimler kanun ve yönetmeliklerle hukuki zeminde yürüyecektir ve yürümektedir. Ancak, Murat Dağı özelinde çok önemsediğimiz bu nadide bölgemizin korunması hususundaki son 2-3 yıldır süren girişimlerimiz bugün itibariyle başlatmış olduğumuz yargı süreci ile devam edecektir. Aynı şekilde idari alanda da denetime ilişkin takibimizin hassasiyetle devam edeceği, Kamuoyuna ve hemşerilerimize saygıyla duyurulur.” denildi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Murat, Dağında, Siyanürle, altın, aramaya, iptal, davası, açılmış,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv