Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 12:54 Bu haber 459 kez okundu
 
Misafirlikte ihbar dönemi başladı
Yeni korona kısıtlamalarıyla evlerde gün, mevlit, taziye ve yılbaşı kutlamaları yasaklandı. Kısıtlamalar çerçevesinde, salgınla mücadelede “ihbar” dönemi de başlarken, bina yöneticileri veya apartman sakinleri, bir dairede fark ettikleri bu tarz bir toplanmayı ihbar edebilecek. Kolluk kuvvetleri bu durumda hem misafire hem de ev sahibine, ayrı ayrı 3 bin 150 lira ceza kesecek.
Asayiş Haberi


Koronavirüs salgınındaki ciddi artışın ardından, yeni tedbirler ve ciddi kısıtlamalar getirilirken, evlerde gün, mevlit, taziye ve yılbaşı vb toplanmalara ihbar dönemi de başlatiıldı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan yeni kararların hayata geçirilmesine yönelik illere İçişleri Bakanlığı’nca tüm illere iki ayrı genelge gönderilirken, “Yeni Kısıtlama ve Tedbirler” konulu genelgede, kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte, evlerde misafir kabulünün salgının yayılım hızını artırdığına dikkat çekildi. Bu bağlamda, evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

Misafir kabul edene de misafire de 3 bin 150 TL ceza kesilecek

Bu tip toplanmaların faredilmesi halinde ise, muhtarlar, bina yöneticileri veya apartman sakinleri durumu kolluk görevlilerine ihbarda bulunabilecek. Kolluk kuvvetleri bu durumda hem misafire hem de ev sahibine, ayrı ayrı 3 bin 150 lira ceza kesecek.

Genelgenin bir diğer önemli ve dikkat çeken maddesine göre ise, il/ilçe Hıfzıssıha Kurulları’nca, gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara aynı anda bulunabilecek kişi sayısı açısından “kota” konulabilecek. Bu çerçevede cadde ve meydanlara girebilecek kişi sayısı metrekare ve alan büyüklüğü gözönünde bulundurularak, hesaplanacak.

Meydanlarda bulunacak kişi sayısı belirlendikten sonra, meydan çevresinde kolluk görevlileri gerekli önlemi alacak. Meydanlardaki yoğunluğu azaltmak için güvenlik şeridi çekilebilecek ve görevli kolluk personeli meydanı takip ederek, girişlerde önlem alabilecek.

Hatırlanacağı gibi alınan son tedbirlere göre daha önce hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı 21.00 – 05.00 saatleri arasında hafta içinde de uylanmaya dün itibarıyla başlamıştı. Aynı kısıtlamalar doğrultusunda ise tüm ülkede hafta sonları Cuma günü 21.00’dan pazartesi 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulamaya alınmıştı.

Aşılar ne zaman başlayacak?

Diğer yandan hayatın normale dönebilmesi için herkesin merak ettiği konuların başında gelen aşı hususuna açıklık getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin ile sözleşmesi imzalanan 50 milyon doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının aralık, ocak ve şubat aylarında Türkiye’ye partiler halinde geleceğini, 11 Aralık’tan sonra da sağlık çalışanları öncelikli olmak üzere yaygın uygulanmasının başlayacağını söyledi.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Misafirlikte, ihbar, dönemi, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv