Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 16:00 Bu haber 591 kez okundu
 
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş; Kütahya'nın Geri Gönderim Merkezine ihtiyacı yok
Kütahya’nın konuştuğu düzensiz göçmenleri geri gönderim merkezi konusunda açıklamalarda bulunan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Kütahya’nın, Göçmen Geri Gönderme Merkezine ihtiyacı olmadığını söyledi. Erbaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da çağrıda bulunarak, “Bu işten vazgeçelim!” dedi.
Gündem Haberi


MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’da konuşulan Eskişehir yolu üzerine kurulacak olan Gömen Geri Gönderme Merkezi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, Kütahya’nın, Göçmen Geri Gönderme Merkezine ihtiyacı olmadığını söyledi. Son günlerde özellikle sosyal medya üzerinde vatandaşların tepkisini çeken Göçmen Geri Gönderme Merkezi’ne Kütahya’nın ihtiyacı olmadığına vurgu yapan Erbaş, , İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da çağrıda bulunarak, “Bu işten vazgeçelim!” dedi.

Açıklamasında devlet yatırımların daha farklı şekilde Kütahya’ya gelmesi gerektiğini ifade eden Erbaş, söz konusu geri gönderim merkezi için şöyle konuştu; “Bir merkezin Kütahya’da kurulacağı gündemi meşgul ediyor. Kütahya’da kurulacak mı kanuni statüsü nedir tartışılıyor. Tabiî ki Kütahya’ya devlet yatırımı şart.

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sesleniyorum; bu işten vazgeçelim.”

Devletin Kütahya’ya elini uzatmasında fayda var. Kütahya için bin maddelik bir liste hazırlasak bu konu ilk bine girmez. Ben buradan sağduyusuna inandığım, güvendiğim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da sesleniyorum. Alınmış bir karar var ise kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Bu karardan vazgeçme imkanı varsa Kütahya’nın sesi olarak ifade ediyorum ki bu işten vazgeçelim. Devletimizin şefkatli elleri buraya uzansın, yatırımlar gelsin ama bunun adı Kütahya Göçmen Merkezi olmasın. 3.5 Milyona yakın Suriyeli vatandaş var.

“Türk milletinin engin hoşgörüsü ile bu durumu idare ediyoruz, ama bunu ne kadar sürdüreceğiz bilmiyorum.”

Bizim bu kişileri burada nasıl tutacağız diye değil, nasıl sağlıklı bir şekilde geri göndeririz bunu düşünmemiz lazım. Türk milletinin engin hoşgörüsü ile bu durumu idare ediyoruz, ama bunu ne kadar sürdüreceğiz bilmiyorum. Bu göçmenler metropollerde yakalanıyorsa, biz yakın bir il de değiliz. Bu feryadımızı duyarlar inşallah.”

“Murat Dağı gibi bir değeri siyanüre heba etmeyelim.”

Erbaş’ın açıklamasında değindiği diğer bir konu, Gediz Murat Dağı’nda Siyanürle yapılacak altın arama faaliyetler oldu. Bu durumun Murat Dağı ve çevresinin ekolojik dengesi için doğru olmadığını kaydeden Erbaş, Gediz Belediyesi’ne konuyla ilgili yaptığı itiraza ilişkin de teşekkür etti.

Alınan ÇED raporu sonrasında başlayan hukuki sürecin milletin menfaatlerine dönük olmasını dileyen Erbaş; “Meclis kürsüsünde de basın toplantılarında da ifade ettiğim gibi, Murat Dağı gibi bir değeri siyanüre heba etmeyelim. Yaklaşık 600 sayfa gibi bir ÇED raporu var ve yeni bitmiş. Bu ÇED raporuna göre firma altın madeni çıkaracağını iddia ediyor. Sevindirici de bir haber aldım.

“Dünyada altın madeninin çıkarıldığı her yerde sıkıntı olur.”

Gediz ve Uşak Belediyesi konuyu mahkemeye taşıyor. Bu sürece dur dememiz lazım. Bu tür firmalar çıkaracakları madeni anlatırken o kadar iyi anlatırlar ki siyanüre  hiçbir zaman değinmezler. Dünyada altın madeninin çıkarıldığı her yerde sıkıntı olur. Bir kez daha yetkililere sesleniyorum; konu adalete intikal ettiği için gelecek nesillerin bize beddua etmesini engelleyelim. Bu işe duyarlı olan başta Gediz Belediyesi olmak üzere itiraz eden her gruba teşekkür ediyorum. Burası Uşak’ın su havzaları. Her iki ilimiz mahvolur. Bunun mücadelesini yapıp tarihe böyle geçmekte fayda var” şeklinde görülerini ifade etti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: MHP, Kütahya, Milletvekili, Ahmet, Erbaş;, Kütahya'nın, Geri, Gönderim, Merkezine, ihtiyacı, yok,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv