Haber Detayı
20 Mayıs 2018 - Pazar 15:59 Bu haber 801 kez okundu
 
Maden Müzesi 2019'da açılacak
İnköy Mahallesi sakinlerinin yapılmaması için kazan kaldırdığı ve yol kapatma eylemleriyle Tüm Türkiye’ye adını duyurdukları tartışmalı Maden ve Arkeoloji Müzesinin 2019 yılında açılacağı bildirildi.
Kültür Haberi


Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir,  Kütahya Otogarı karşısında inşaatı devam eden Maden ve Arkeoloji Müzesinin  inşaat alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, Müze Müdürü Metin Türktüzün eşlik etti.  Gezi sırasında Arkeoloji ve Maden Müzesi hakkında konuşan Müze Müdürü Metin Türktüzün, müzenin 2019 yılında hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Müzenin tamamlanmasıyla birlikte eserlerin daha sağlıklı ortamlarda sergileneceğini söyleyen Türktüzün, yaklaşık maliyeti 38 milyon TL olan Arkeoloji ve Maden Müzesinde dinlenme, satış mekanları, kafeterya, çocuk oyun alanları, sürekli ve geçici sergi alanları ile konferans salonu bulunacağını belirtti.

“Kütahya’mızın yüz akı olacak”


14 bin 500 m2 kapalı alana inşa edilecek olan Arkeoloji ve Maden Müzesinin Kütahya’nın yüz akı olacağını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, “Eserlerimiz, Kütahya’mızın ölçeğine uygun özelliklerde inşa edilen müzede sergilenecek. Arkeoloji ve Maden Müzesi, sergi alanlarıyla ve gelen misafirlerimize yapabileceği ev sahipliğiyle Kütahy’amızın yüz akı olacak. Bu topraklardaki medeniyetleri, kültürü, tarihi mirası en güzel, en modern şekilde, misafirlerimizi yormadan sunacağımız alanlar oluşacak” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Maden, Müzesi, 2019'da, açılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv