Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 16:35 Bu haber 944 kez okundu
 
Kütahyalılara seslenen Akşener sordu, "Elinizde ne kaldı?"
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Zafer Meydanı'nda Kütahyalılara seslendi. Düzenlenen mitingde konuşan Akşener, Kütahya’nın AK Parti döneminde ihmal edildiğini ve üvey evlat muamelesi gördüğünü ileri sürerek, Kütahyalılara hitaben “Elinizde ne kaldı?” diye sordu.
Siyaset Haberi


Zafer meydanında düzenlenen mitingde konuşan Akşener, Kütahya'nın cumhuriyetin en önemli sanayi tesislerinin olduğu şehir olduğuna dikkati çekerek, Kütahya'nın elinde bir şey kalmadığını iddia etti.

“Özel teşebbüsün dışında devlete ait hangi fabrikanız var?”

Akşener Kütahya’nın AK Parti iktidarı süresince ihmal edildiğini, işsizliğe ve göçe mahkum edildiğini ileri sürerek şöyle konuştu; "Elinizde ne kaldı? Özel teşebbüsün dışında devlete ait hangi fabrikanız var? Yok. Osmanlı da benim, Cumhuriyet de benim. Osmanlı'yı da kuran siz, Cumhuriyetin de kurulmasını sağlayan sizsiniz. Kuran ve kurtaran şehir Kütahya. Birbirine sarıl Kütahya ve şehrine sahip çık Kütahya. PKK teröründe en çok şehit veren Kütahya ve bu devletin ebed müddet olması için bugün de canını verecek gençlerin yaşadığı Kütahya. Onun için bu tuzağı beraberce bozacağız.”

“Güçlünün kazandığı, haklının gözetilmediği bir adalet sistemiyle karşı karşıyayız.”

Seçimler için değerlendirmelerde bulunan ve hedeflerini anlatan Akşener, şu anda vatandaşların birbirileriyle ortaya çıkan ihtilaflar sebebiyle güçlünün kazandığı, haklının gözetilmediği bir adalet sistemiyle karşı karşıya kaldığını savunarak,  "Tülbentlerle kınalarımızla yola çıktık, inşallah başaracağız. Yolumuz, demokrasiyi yeniden kamil bir şekilde kurum ve kurallarıyla inşa yoludur. Yolumuz hukukun üstünlüğünü, yolumuz adaleti Adaleti yeniden tesis etme, yıkılan ekonomiyi, eğitimi, dış politikayı yeniden tesis etme, Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırma yoludur" dedi.

“Siyasiler malı götürüyor, gariban vatandaşlar birbiriyle küs.”

Seçim atmosferinde siyasi parti taraftarları arasında gerginlik olduğunu gördüğünü ifade eden Meral Akşener, 24 Haziran'da partili cumhurbaşkanı ya da parlamenter sistemi yeniden tesis edecek bir karar verileceğini dile getirerek, “Netice itibarıyla bu bir seçim. İlk defa partiler arasında, taraftarlar arasında müthiş bir kaş çatıklığı görüyorum. Biz birbirimizin düşmanı değiliz. Siyasiler malı götürüyor, gariban vatandaşlar birbiriyle küs. İçimizde gelişen bu ayrışmayı 24 Haziran'dan sonra ortadan kaldıracağız" ifadesini kullandı.

“İlk icraatım OHAL’i kaldırmak olacak.”

Konuşmasının devamında ilk icraatının OHAL’i kaldırmak olacağını söyleyen Akşener, aynı zamanda üniversiteleri de böldürmeyeceğini belirtti. Akşener, “ Cumhurbaşkanı seçildiğim gün; üniversitelerin bölünmeleri ile ilgili kararı iptal edeceğim. OHAL'in kaldırılması ve şeker fabrikaları ile ilgili satışının kaldırılması birinci gün yapacağım iştir" dedi.

“Her bağırışın bedelini siz ödüyorsunuz.”

Konuşmasının devamında hükümete sürdürdükleri dış politikasına üzerinden yüklenen Meral Akşener, Dış politikada önüne gelenlerle kavga edildiğini savunarak, vatandaşlara ithafen  “Her bağırışın ve efelenişin bedelini siz ödüyorsunuz.” diye konuştu. Akşener, eleştirilerini şöyle sürdürdü.
“Dış politikada önüne gelenlerle kavga edildi. Hepsi de şahsi kavga. O kavgaların sonucu 4 milyon Suriyeli Türkiye'de. 150 milyar lira harcadık. Bugün itibarıyla hem PKK ile, hem ABD ile, hem de Rusya ile güney sınırımızda komşu olduk. Bu efelenmelerin bedelini siz ödüyorsunuz. Her bağırışın bedelini siz ödüyorsunuz. 2010 yılında yargıyı FETÖ'ye teslim etiler ve sonuçta 15 Temmuz'da bir darbe oldu ve sizler, aziz milletim bu devleti sokaktan topladınız. Ne uğruna? 249 şehit uğruna. Bunlar yönetemedi, Sayın Erdoğan ve arkadaşları yönetemedi. Suriye'deki yanlış politika Afrin'e girmemize sebep oldu. Afrin'e gidilmelidir, buna itirazımız yok. Hatta Fırat'ın doğusuna da gidilmelidir; ama bu yanlış politika. Bunların yaptığı hatalar sonuçta sizin doğurduğunuz, sizlerin evlatlarının kanı pahasına, şanlı Mehmetçik'imizin kanı pahasına gene yapılan hataları bu milletin çocukları sokaktan toplayıp getirdi."

“Türkiye'yi 5 yıl içinde kendine yeter hale getireceğiz.”

Değerlendirmelerinin devamında ülkelerin bekasının yakın gelecekte tarım ve su ile olacağına işaret eden Meral Akşener, Türkiye'yi yeniden tarımda kendine yeter hale getireceklerini söyledi.  Akşener, "Elinizde AK Parti'den kağıt götürmediğiniz takdirde çocuğunuz iş bulamıyor. Tarlanıza küstünüz. Türkiye'yi 5 yıl içinde kendine yeter hale, gıda ithalatını durdurmuş, tarım ihracatı yapan ülke durumuna getireceğiz." dedi.

“Kredi kartı borçlarını sileceğim. Gençlere iş buluncaya kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağım.”

Konuşmasında kredi kartı borcu olanlara da borçlarını sileceğine dair vaatlerde bulunan Akşener, “Siyasetçisi zengin, vatandaşın fakirleştiği ülkelerde huzur olmaz. Atanamayan öğretmenler, sağlıkçılar, emekliler, gençler ve kredi kartı borçluları. Bunlarla ilgili çözümlerimizi söyledikçe bize deniliyor ki 'Parayı nerden bulacaksınız?' Saray yapmaya para bulunuyor, gence 500 lira vatandaşlık maaşı bağlamaya para bulunamıyor. Gencine iş bulmak, devletin görevidir. Bulamıyorsa anasının, babasının karşısında ezmemek için ona iş buluncaya kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağım her gence, var mı itirazı olan? Parayı nereden mi bulacağım? Söyleyeyim size. Sarayın 13 günlük harcaması, şeker fabrikalarının 1 yıllık zararına eşit. 8 milyar Türk lirası, 2018 bütçesinde bakanların, bakan yardımcılarının, onların eşlerinin, onların oğullarının çocuğunun bindiği arabalara ödenen para. Onların hepsini kaldıracağım. Hem kredi kartı borcu olanların borcunu sileceğim, hem de gençlere iş buluncaya kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağım." şeklinde konuştu.

“Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Şoför çok yorgun.”

Meral Akşener, konuşmasının son bölümünde ise, "Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Şoför çok yorgun. Bu yorgun şoförü evine göndereceğimize inanıyorum" diyerek partisinin Kütahya milletvekili adaylarını tanıtarak halktan oy istedi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahyalılara, seslenen, Akşener, sordu,, "Elinizde, ne, kaldı?",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv