Haber Detayı
11 Ocak 2015 - Pazar 15:56 Bu haber 1828 kez okundu
 
Kütahya'da çiftçilerin mağduriyeti giderilecek
Kütahya'da yoğun kar yağışı ve don olayları nedeniyle zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerinin giderileceği bildirildi.
Ekonomi Haberi


TBMM KİT Komisyon Başkanı AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, yaptığı açıklamada, Kütahya il genelinde yaşanan yoğun kar yağışı ile birlikte ağırlıklı olarak jeotermal seralar ve yüksek tünellerde meydana gelen afetden dolayı olumsuz etkilenen çiftçilerin sorunlarının gündeme alındığını söyledi.

Başta Simav, Emet ilçeleri ve Kütahya merkez olmak üzere yoğun kar yağışı ile birlikte ağırlıklı olarak jeotermal seralar ve yüksek tünellerde meydana gelen afet zararını tespit etmeye çalıştıklarını belirten Kinay, şunları kaydetti:

"Kar yağışı ve yaşanan don olayları devam etmekte olduğundan yeni hasarların oluşması muhtemeldir. Konuyla ilgili Tarım Bakanımız Mehdi Eker ve Tarım Reformu Genel Müdürümüz ile görüştüm. Önümüzdeki günlerde yağışlardan olumsuz etkilenen çiftçilerimizin borç erteleme ve kredi konularında desteklenmesi gündeme gelecektir. Çiftçilerimizden TARSİM kapsamında seralarını sigorta ettirenler çiftçilerimizin zararları eksper raporları doğrultusunda karşılanacaktır. Bu kapsamda 4 çiftçimizin TARSİM'e başvuru yaptığı bilgisini edindik."

HİBE DESTEĞİ PROGRAMI İÇİN BAŞVURULAR UZATILDI

Kinay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan ve halen proje başvuruları devam eden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi alt programında yer alan %50 hibe desteklerinden alternatif enerjili (jeotermal, güneş, rüzgar ve biyogaz) sera yapımı için her bir çiftçimiz için 3 milyon TL yatırım tutarına karşılık 1,5 milyon TL'ye kadar hibe desteğinden çiftçilerin faydalanabileceklerini belirtti.

Bu destek programının son müracaat tarihi bir ay uzatıldığını bildiren Kinay, "Başvuru kabulleri 23 Ocak 2015 tarihine kadar açık tutulacaktır. İlimiz genelinde yaşanan zarar tesbiti Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Ve oluşacak yeni mağduriyetler tesbit edilmeye devam etmektedir. Bu anlamda çiftçilerimizin mağdur olmaması için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahyada, yoğun, kar, yağışı, don, olayları, nedeniyle, zarar, gören, çiftçiler
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv