Haber Detayı
02 Ocak 2021 - Cumartesi 13:55 Bu haber 565 kez okundu
 
Kütahya yeni yıla müftülük binasında haç işareti polemiğiyle girdi
Kütahya, yeni yıla yapımı tamamlanmak üzere olan Kütahya Müftülüğü binasında ortaya çıkan haç görüntüsünün sosyal medyada paylaşılmasıyla alevlenen haç polemiğiyle girdi.
Gündem Haberi


Yılbaşında 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Kütahya yeni yıla evlerinde girerken, sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf ise yılbaşının polemikle karşılanmasına neden oldu. Yapımı tamamlanmak üzere olan Kütahya Müftülüğü binasının üst katında ortaya çıkan haç görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması ve üzerine yapılan yorumlarla kaynayan Kütahya’da, konu, yeni yılın ilk günü olan Cuma vaazında ele alınmasıyla başka bir boyut kazandı.

Cuma vaazında ortaya çıan haç görüntüsünü eleştirenlere yönelik sarf edilen “şeytani düşünce” şeklindeki sözler Kütahyalılarda infiale neden olurken, Kütahyalılar, halktan toplanan paralarla yapılan binanın halk tarafından eleştrilmesi ve eksikliklerinin irdelenmesinin son derece doğal olduğu yorumlarını yaptılar. Vaazdaki sözleri haksız bulup, üslubun bir din görevlisine yakışmadığını ifade eden vatandaşlar, kendilerinin hassasiyet gösterip eleştirdi diye “şeytani düşünce” şeklinde değerlendirilerek rencide edildiklerini ileri sürdüler.

“Bina bittiğinde üstü Selçuklu motifleriyle süslenecek.”

Daha sonra, Kütahya Müftülük Külliyesinin üst pencerelerinin artı şeklinde olması nedeniyle sosyal medyada neden olan tartışmalara açıklık getiren İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise, inşaatın devam etmesi için mecburen konulan ek kolonların bittiğinde Selçuklu motifleriyle süsleneceği ifade etti. Demirtaş, ayrıca Cuma hutbesinin uzaması dolayısıyla da vatandaşlardan özür diledi.

Müftü Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada, Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarında yüzde 82’si tamamlanan Kütahya Müftülük Külliyesinin şehrin yüz akı projelerinden bir tanesi olduğunu ifade ederek, yeni hizmet binasında bin kişilik Müftülük Camii, Yetişkin Kur’an Kursu, 4-6 yaş Kur’an Kursu, Hizmet binası, kitap yayın satış bürosu, okuma salonu ve 200 kişilik gençlik merkezi ile konferans salonunun bulunacağını hatırlattı.

Mühendislik açısından binaya mecburen konulan ek kolonların bina bittiğinde üstünün Selçuklu motifleriyle süsleneceğini ifade eden Demirtaş, “Binamızın son bölümlerine geldiğimiz zaman kolon kirişten kaynaklanan binanın bazı bölümlerinde ilave çıkıntılar söz konusuydu. Buna yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kolon kirişten mühendislikten kaynaklı bölümlerdi. Dolayısı ile bu geçici bir durumdu. Camlar yukarı doğru kapatılacak. En zirvesine de Selçuklu motifi konuluyor” dedi.

Müftü, cuma vaazı uzadığı için özür diledi

Cuma vaazının uzamasıyla ilgili konuya da değinen Demirtaş, “Cuma namazında toplumsal adap kurallarına göre gıybetten, yanlış haberleri yaymanın kötülüğüne dair bir vaazımız oldu. Bugünde Cuma vaazının uzadığını gördüm. Vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Durumun esası budur. Biz barışı, kardeşliği esas alan medeniyetin mensuplarıyız” ifadelerini kullandı.

Vali Ali Çelik vatandaşlara teşekkür etti

Öte yandan ortaya çıkan polemik nedeniyle bir açıklama yapan Kütahya Valisi Ali Çelik ise, “Bina tamamlandığında milli ve manevi duygularımızı rahatsız edecek herhangi bir olumsuzluk kalmayacaktır. Bu noktada hassasiyet gösterip ikazda bulunan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz” diyerek vatandaşlara teşekkür etti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, yeni, yıla, müftülük, binasında, haç, işareti, polemiğiyle, girdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv