Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 18:50 Bu haber 776 kez okundu
 
Kütahya'nın nüfus bakımından statüsü yükseldi
TÜİK’in açıkladığı son Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre, Kütahya’nın nüfusunun bin 316 kişi artarak, nüfusu 250 bin ile 500 bin arasında olan şehir statüsüne yükseldiği bildirildi.
Gündem Haberi


Kütahya’nın 2018 yılında 577 bin 941 olan nüfusunun 1.316 kişi artarak 579 bin 257 olduğu açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığının (TÜİK) 31 Aralık 2019 tarihli son Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre, Kütahya kent merkezi nüfusu da 252 bin 633’e yükseldi. Böylece Kütahya nüfusu 100 bin ile 200 bin nüfusa sahip iller arasından çıkarak, 250 bin ile 500 bin arasında olan şehir statüsüne yükseldi.

 “Yıllık nüfus artış hızı en düşük olan il binde 2,3 ile Kütahya”

Verilere göre, Ege Bölgesi illeri arasında nüfusu en yüksek olan il 4 Milyon 367 bin 251 kişi ile İzmir olurken, nüfusu en düşük olan il ise 370 bin 509 kişi ile Uşak olarak kayıtlara geçti. Kütahya’nın, 579 bin 257 nüfus sayısıyla Ege Bölgesinde nüfusu en yüksek olan 7. il konumunda olduğu görülürken, Kütahya’nın 2018-2019 döneminde binde 2,3 ile nüfus artış hızı ile Ege Bölgesinde en düşük olan il konumunda bulunduğu belirtildi. Ege Bölgesinde yıllık nüfus artış hızı en yüksek olan ilin ise binde 16,1 ile Muğla olduğu kaydedildi.

Nüfusun yükselmesi için üniversite öğrencilerine yönelik İkamet Kart Projesi yapılmıştı

Kütahya’nın nüfus bakımından sınıf atlayabilmesi için 2019 yılı sonunda Kütahya Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerinin ikametlerini Kütahya’ya almaları için  İkamet Kart Projesi başlatılmıştı. Projeyle ikametlerini ilimize alan öğrencilere  Kütahya Belediyesi tarafından ulaşım ve su indirimi imkanı sağlanmış, ayrıca öğrenciler, gönüllülük esası ile projeye destek olan esnafların yaptığı %10’luk indirimden de faydalanması sağlanmıştı.

Belediye Başkanı Alim Işık mutlu

TÜİK’in açıklamasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ise, memnuniyetini şu sözlerle ifade etti. “TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı nüfus verilerine göre, ilimiz merkez belediye mücavir alanı içinde kalan nüfusumuz 252 bin 633 kişiye yükselerek 250 bin sınırının üzerine çıkmıştır. Böylece belediyemiz ilk kez 250 bin-500 bin nüfuslu il belediyeleri arasına girerek bir üst sınıfa yükselmiştir. İlimizin büyümesi ve göçün durdurulması için başlatmış olduğumuz ikamet kart projesine desteklerini esirgemeyen değerli üniversite öğrencilerimiz başta olmak üzere, Sayın Valimize, ilgili kurum yöneticilerimiz ve çalışanları ile tüm hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz. İlimize ve şehrimize hayırlı olsun.”

Nüfus artışının Kütahya'ya ne getirisi var?

Kütahya nüfusunun artması halinde ilimizin siyasi ve sosyal açıdan çok sayıda kazanım elde edeceği söyleniyor. Örneğin Kütahya Belediyesinin 250 bin ile 500 bin nüfus arasında kalan Belediyeler arasına girerek, bütçeden daha fazla pay alacağı ifade ediliyor. Ayrıca, Kütahya Belediyesinin bir sonraki seçimde 31 meclis üyesi yerine 37 meclis üyesiyle çalışma imkanına kavuşacağı bildiriliyor. İkamet Kart Projesi gibi öğrencilere yönelik bir projenin ilçelerde de kabul görmesi halinde ise, il genlinde nüfusun 600 bin üzerine çıkabileceği ve Kütahya’nın TBMM’de 5 yerine 6 milletvekili ile temsil edilmesine vesile olabileceği kaydediliyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'nın, nüfus, bakımından, statüsü, yükseldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv