Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 12:29 Bu haber 173 kez okundu
 
Kütahya'nın merakla beklediği soru 10 Eylül'de cevap bulacak
Kent ekonomisi bakımından Kütahya’nın sırtını dayadığı en büyük dayanak olan Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin yüz yüze eğitim için ilimize gelip gelmeyeceği önümüzdeki hafta sonunda belli olacak. DPÜ Senatosu konu hakkındaki kesin kararını toplanacağı 10 Eylül tarihinde verecek. İlimizde eğitim veren diğer bir üniversite olan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde ise eğitimin 5 ekimde uzaktan başlayacağı ve salgının seyrine göre okul yönetiminin bir ay sonra toplanarak durumu tekrar değerlendireceği bildirildi.
Gündem Haberi


Şehir ekonomisinin gidişatı açısından tüm Kütahya’nın merakla beklediği konu olan Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin yüz yüze eğitim için ilimize gelip gelmeyeceği konusu önümüzdeki Perşembe günü belli olacak. Konu hakkında DPÜ’nün internet sayfasından yapılan duyuruda, “Sevgili Öğrencilerimiz, Pandemi süreci nedeniyle Üniversitemizin 2020-2021 Güz Yarıyılı'nda uygulayacağı öğretim modeli üzerine kesin karar, 10 Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan Senato toplantısından sonra ilan edilecektir. Gerekli duyuruları Üniversitemizin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.” denildi.

Yüz yüze eğitim çok zor

Haber sitemizin edindiği bilgilere göre, DPÜ’nün ilk yarıyıl için yüz yüze eğitim için olumlu bir karar almayacağı ifade edildi. Edindiğimiz diğer bir bilgide ise, üniversitenin bu yönde vereceği kararı destekler nitelikte olarak bölüm hocalarının öğrencilere online eğitim için hafta içinde ders kaydı çekmeye başlayacağı öğrenildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde eğitim 5 Ekim'de online olarak başlıyor

İlimizde eğitim veren diğer bir üniversite olan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise dün yaptığı açıklamayla, eğitimin 5 Ekim’de uzaktan başlayacağını ve salgının seyrine göre okul yönetiminin Kasım ayında toplanarak durumu tekrar değerlendireceğini bildirdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada, Tıp Fakültesi Dönem VI öğrencilerinin ise, 2020-2021 akademik takviminde belirtildiği şekilde eğitimlerine örgün olarak devam edeceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ilk yarıyılın online yapılmasını istedi

Öte yandan, üniversistelerin yüz yüze eğitime başlaması hususunda YÖK’e bir tavsiye kararı gönderen Sağlık Bakanlığı, güz döneminin online yapılmasını istedi. Bakanlık tarafından YÖK’e gönderilen yazıda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılmasını, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda ise uygulamaların mümkünse ertelenmesini istedi.

YÖK, Sağlık Bakanlığı kararlarının dikkate alınmasını istedi

YÖK’ün ise bakanlığın tavsiye kararından sonra bütün üniversite rektörlüklerine yazı göndererek, “Üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.” dediği öğrenildi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'nın, merakla, beklediği, soru, 10, Eylül'de, cevap, bulacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv