Haber Detayı
04 Mayıs 2018 - Cuma 16:38 Bu haber 692 kez okundu
 
Kütahya'nın Bakanı Eroğlu, yine Kütahya'daydı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya’da DSİ tarafından 161 milyon liraya yapılacak olan 8 tesisin toplu temel atma ve açılış törenine katılmak üzere Kütahya'daydı.
Siyaset Haberi


Her fırsatta Kütahya’nın da milletvekili olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bu kez Kütahya’da DSİ tarafından 161 milyon liraya yapılacak olan 8 tesisin toplu temel atma ve açılış törenine katılmak üzere kente geldi. Kentte ilk olarak Vali Ahmet Hamdi Nayir'i ziyaret eden Bakan Eroğlu, erken genel seçimler için konuştu. Karşılarında yapılanan muhalefet ittifakını eleştiren Eroğlu,  "Bunlar birbirleriyle uyuşmayan partiler. Mesela Saadet Partisi, rahmetli Necmettin Erbakan çıksa, bunların hepsini tokatlardı. Tabanın sesi değil bunlar" diye konuştu.

“Rahmetli Necmettin Erbakan çıksa bunların hepsini tokatlardı”

Muhalefet ittifakı için konuşmasına devam eden Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletin adayı olduğunun altını çizerek, her zaman olduğu gibi yine milletimize güvendiklerini ifade etti. 24 Haziran’da ilk turda Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçileceğine inandığını kaydeden rahmetli Necmettin Erbakan çıksa bunların hepsini tokatlardı Bakan Eroğlu, “Mesela Saadet Partisinde. Tabanın sesi değil bu, bir defa Saadet Partisi'ndeki birkaç kişinin aldığı karar. CHP'nin havası başka, İyi Parti'nin havası başka, bu yüzden biz bunu önemsemiyoruz. Yolumuza güçlü bir şekilde devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

“Kütahya’mızı çok seviyorum. Kütahya’mızı en çok hizmet edilmesi gereken bir vilayet olarak tanımlıyoruz.”

Bakan Eroğlu Kütahya programında AK Parti il teşkilatını ziyaret ettikten sonra, kentte esnaf ziyareti de gerçekleştirirken burada yaptığı konuşmada da Kütahya’nın yine kendilerinde yerinin ayrı olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Bakan Eroğlu, “Kütahya’mızı çok seviyorum. Kütahya gerçekten muhteşem bir yer. Kütahya hükümetimize en büyük desteği verdi. Ege, Marmara, Akdeniz bölgelerinde yüzde 70'le birinci. Marifet iltifata tabidir. Dolayısıyla biz de Kütahya’mızı en çok hizmet edilmesi gereken bir vilayet olarak tanımlıyoruz" dedi.

“Gediz Gürkuyu Üzümlü Barajı önemli bir barajdı. Bugün bu barajımızın açılışını yaptık.”

Kütahya’da 8 tesisten 7'sinin temelini attıklarını, 1 tesisin de açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Eroğlu, “Gediz Gürkuyu Üzümlü Barajı önemli bir barajdı. Bugün bu barajımızın açılışını yaptık. Burada en önemli temel Felent Çayı. Bu kangren olmuş, çözülemeyen bir meseleydi. İnşallah hem Kütahya’mızı taşkınlardan koruyacak hem de Kütahya için bir gerdanlık sayılacak 50 Milyon TL'lik bu büyük projeyi yapacağız" ifadesini kullandı.

Açıklamalarının devamında Kütahya’nın % 56’sının orman olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “Orman köylülerine her türlü desteği veriyoruz. Hibe, kredi, gelir getirici türlerin ekilmesi, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, güneş enerjili sistemler, bal ormanları kurulması gibi alanlarda destek veriyoruz. 123 köyü geçen sene tamamladık, bu sene de 9 köyde çam fıstığı, zerdali, kuşburnu, alıç, dut, ceviz, badem gibi dikimler yapılacak" diye konuştu.

“Kütahya'yı tabiat turizmi cenneti haline getirmek istiyoruz.”

Kütahya'yı tabiat turizmi cenneti haline getirmek istediklerini de kaydeden Eroğlu Kütahya’ya kazandırmak istenilen tabiat parkları için şunları dile getirdi;  “Master Planı ve Eylem Planı çıktı. Başkomutan Tarihi Milli Parkı ile ilgili çalışmaları tamamladık. Çamlıca Tabiat Parkı, Enne Barajı Tabiat Parkı güzel oldu. Topuk Yaylası Tabiat Parkıyla ilgili saha çalışmaları yapıldı, 779 dekarlık alan 21 Mart 2017 tarihinde milli park ilan edildi, gelişme planı çalışmaları devam ediyor" şeklinde konuştu

“Zafer Havalimanının daha etkin kullanılması için görüşmeler yapacağım.”

Açıklamasında Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine hizmet veren Türkiye'nin 4. büyük ve Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanının daha etkin kullanılması için gerekli görüşmeleri yapacağını da ifade eden Bakan Eroğlu, ilk etapta Gaziantep'e sefer düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

“Su konusunda şehirlerimizde herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.”

Bakan Veysel Eroğlu, ülkemizdeki barajlardaki doluluk oranlarına da değinerek, mevcut durum hakkında da bilgiler verdi. Geçen yılın son 45 yılın en kurak yılı geçmesine rağmen şu anda işçe suyu maksatlı barajların % 44’ünün dolu olduğunu aktaran Eroğlu; “Sulama maksatlı barajlar ise yüzde 50 dolu, enerji maksatlı olanlar yüzde 49 dolu. Yağışlar konusunda özellikle nisan yağışlarını bekliyorduk. Ama, bu hafta cumadan itibaren başlıyor. Pazar, pazartesi, salı çarşambaya kadar bölge bölge yağışlar devam ediyor.

İstanbul da yüzde 88 dolu şuan, İzmir'de geçen sene yüzde 64'tü, bu sene yüzde 48, ama Bursa'da yüzde 58 doluluk vardı bu sene yüzde 98. Şehirlerimizde herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bir tek Kilis'te sorun vardı onunda sebebi Kilis'in nüfusu 65 bin, ancak 130 bin Suriyeli kardeşimiz var. Neticede  hesaplarımız alt üst oldu. DSİ Kilis'e yeni baraj yapıyor. O bitinceye kadar içme suyu sıkıntısını aşmaya çalışıyoruz. Gaziantep'e ilave 500 bin Suriyeli geldi. Şanlıurfa'ya ilave arıtma tesisi yaptık ve orayı kurtardık. Gaziantep'e ilave 500 bin nüfus için içme suyu hattını hızla döşüyoruz. Bu bölgede 1,5 milyar liralık projeyi hayata geçireceğiz.

“Biz suyu dünyada en iyi yöneten ülkeyiz.”

Tasarrufu elden bırakmamamız lazım. Türkiye su zengini ülke değil, su fakiri bir ülke de değil. Suyu akıllıca kullanıyoruz. Şunu gururla ifade edeyim, biz suyu dünyada en iyi yöneten ülkeyiz. Baraj inşaatlarında dünyada ilk 3'e giriyoruz. Gölet inşaatlarında ise birinciyiz. Şu anda dünyada en çok suyla ilgili tesis yapan bakan benim. Türkiye'de 7 bin 500 tesis yaptım. Ne kadar şükretsem az." Diye konuştu.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'nın, Bakanı, Eroğlu,, yine, Kütahya'daydı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv