Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 12:16 Bu haber 629 kez okundu
 
Kütahya, Geri Gönderim Merkezini konuşuyor.
Kütahya, son günlerde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü yatırım programında düzensiz (kamu düzenini bozan ya da kaçak yollarla ülkede bulunan) yabancılar için Kütahya’ya kurulmaya başlanan Geri Gönderme Merkezini konuşuyor. Merkez için altyapı çalışmaları başlarken, Kütahya’da bu konumdaki yabancıların il sınırları içinde konaklatılması konusunda çeşitli tartışmalar yapılıyor.
Gündem Haberi


Kütahya’ya İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğünün yatırım programında bulunan göçmen geri gönderim merkezi kuruluyor. Kütahya-Eskişehir Karayolu üzerinde bulunan 2. OSB arkasına kurulacak merkez için çalışmalara başlanırken, 14 bin metre kare alan üzerine kurulacak ve 400 kişi kapasiteli mülteci geri gönderim merkezinin 2020 yılının sonuna kadar açılmasının planlandığı öğrenildi.  Halen 25 ilde faaliyetlerini sürdüren geri gönderme merkezlerinin aralarına Kütahya, Bursa, Çankırı, Ankara, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Niğde ve Balıkesir’e kurulacak merkezlerle 34’e ulaşması için çalışmalar yapıldığı bildirilirken, Kütahya’da özellikle sosyal medya üzerinde, “Kütahya’ya mülteci kampı yapılıyor. Mülteciler şehrin sosyal yaşantısını ve asayişini bozacak” şeklindeki paylaşımlar üzerinden çeşitli tartışmalar yapılıyor.  

Milletvekili Ahmet Tan: “Burası asla bir mülteci kampı değil.”

Konu hakkında yapılan tartışmalara açıklık getirmek amacıyla bir basın açıklaması yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ise, “Burası asla bir mülteci kampı değil, teknik bir birimdir. Yakalanan düzensiz göçmenler bu merkeze getirilecek ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanmasına kadar bu merkezde gözlem altında tutulacak. Ülkelerine de en geç 1-2 ay içinde geri gönderilecekler” ifadesini kullandı.

“Göçmenler merkezden dışarı çıkarılmayacak, ziyaretçi kabul edilmeyecek.”

Göçmenlerin içerde kalacağını ve dışarıya bırakılmayacağının altını çizen Milletvekili Tan, “Geri gönderim merkezi düzensiz göçmenlerin ülkelerine iadesi için yapılıyor. Yakalanan düzensiz göçmenler bu merkeze getirilecekler. Yurtdışı resmî İşlemleri bitinceye kadar burada kalacaklar, işlemi bitenler ülkelerine en geç 1-2 ay içinde geri gönderileceklerdir. Yakalanan göçmenler merkezden dışarı çıkarılmayacak, ziyaretçi kabul edilmeyecek.

“Merkez, yaklaşık 250 kişiye istihdam sağlayacak.”

Dolayısıyla şehrin yaşantısının içinde dahil olmayacaklardır. Merkez, yaklaşık 250 kişiye istihdam sağlayacak ve ilimiz ticaretine katkısı olacak bu merkez, şayet civar illere yapılmış, Kütahya’ya yapılmamış olsaydı, bu defa da, böyle bir merkez yine Kütahya’da yapılmadı, yine kaptırdık, diye konuşuyor olacaklardı” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya,, Geri, Gönderim, Merkezini, konuşuyor.,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv