Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 11:51 Bu haber 2464 kez okundu
 
Kütahya Dumlupınar Stadyumu yıkılıyor
Kütahya’ya yapıldığı 1938 yılından buyana hizmet eden Dumlupınar Stadyumu için yıkım kararı alındığı bildirildi. Yıkılan stadın yerine ise Kütahya’ya yeni bir stat yapılacağı ifade edildi.
Spor Haberi


AK Parti Kütahya milletvekilleri, yaptıkları ortak basın açıklamasında, Dumlupınar Stadyumu ve Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezi ile ilgili yaşanan gelişmeleri kamuoyuna duyurdular. Açıklamada, Kütahya’ya 1938 yılından beri hizmet eden Dumlupınar Stadyumu için yıkım kararı alındığı bildirilirken, Dumlupınar Stadyumu'nun yeniden yapım işinin ise yatırım programına alındığı ifade edildi.

Stad konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilimizi ziyaretlerinde incelemelerde bulunduğu belirtilen açıklamada; “Yıkım çalışmalarına başlanan stadyumumuzun yeniden yapılması noktasında talebimizi kendilerine takdim etmiştik. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın BAK' ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde, taleplerimiz doğrultusunda Dumlupınar Stadyumu'nun yeniden yapım işi yatırım programına alınmıştır.” denildi.

“Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezinin pisti genişletilecek”

Açıklamanın devamında, Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezinin mevcut pistinin  de önümüzdeki sezona yetişmek üzere genişletilerek daha uzun piste sahip ve kapsamlı bir tesis olması için çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Bu çerçevede Murat Dağı Termal Kayak Merkezi' nin Gençlik Spor Bakanlığı bünyesine alındığı hatırlatılan açıklamada; “Murat Dağı, Kütahya ve Uşak illerinin en yüksek dağı olmasının yanında Kütahya ve Uşak illerinin doğal sınırını oluşturur. Gediz ilçemizde bulunan Murat Dağı' nın toplam yüksekliği 2312 metre olup, Murat Dağı' nın 1450 rakımlı bölgesinde bulunan termal alan, Türkiye' nin en yüksek noktada çıkan termal suyu olma özelliğini taşımaktadır.

Murat Dağı, ülkemizde hem termal turizm hem de kış sporları alanlarına aynı anda sahiplik yapan tek yer olma özelliğini taşımaktadır. 2017 yılında Okullar Arası Türkiye Şampiyonası Snowboard alanında Genç Kızlar Türkiye 3. ve Genç Erkekler Türkiye 7.’liği, 2018 yılı kayaklı koşuda Türkiye 8' inciliği dereceleri elde eden genç sporcularımız Murat Dağı Kayak Tesisinde yetişti. 7 yıldır Türkiye Dağ Koşusu, Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Seçmeleri yine Murat Dağı'nda yapılmaktadır. Aynı zamanda Offroad ve motorkros ekipleri, dağcılık kulüpleri ve akut birimlerinin de çalışmalarına ve antrenmanlarına Murat Dağı ev sahipliği yapmaktadır. Yılın yaklaşık 5 ayı kayak yapılabilen ve kar kalınlığının yaklaşık 70 - 135 santimetrem civarında olduğu Murat Dağı bu özelliklerinden dolayı; termal turizm, kış turizmi, yayla turizmi ve doğa turizminin hepsini bir arada barındıran potansiyeli yüksek bir turizm merkezi olarak öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda TR33 Bölgesi olan ve Zafer Kalkınma Ajansının da 2014 - 2015 Bölge planında Manisa, Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya'nın kış turizmi gelişim merkezi ile ilgili tek merkezi durumunda olan Murat Dağında termal turizm ve kayak merkezi tesislerini kurmak için geniş çaplı bir çalışma yapılmıştır. Kütahya Milletvekilleri olarak ilimizin en kıymetli değerlerinden olan Murat Dağı için yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, Murat Dağında önümüzde ki sezona yetişmek üzere mevcut bulunan pistimiz genişletilerek daha uzun piste sahip ve kapsamlı bir tesis olması sağlanacaktır." denildi.

Açıklamanın sonunda, Dumlupınar Stadyumunun yeniden yapımı ile ilgili büyük bir gayret gösteren ve taleplerini önceleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a, Başbakan Binali Yıldırım'a ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kütahya halkı adına teşekkür eden milletvekilleri, “Yatırımlarımızın en kısa sürede tamamlanarak aziz milletimizin hizmetine girmesi için çalışmaları yakından takip etmeye devam edeceğiz" ifadesini kulandılar.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Dumlupınar, Stadyumu, yıkılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv