Haber Detayı
13 Şubat 2015 - Cuma 03:17 Bu haber 14674 kez okundu
 
Kütahya'da neler oluyor?
Kütahya'da her geçen gün esnaflık yapmak daha da zorlaşıyor. Kent merkezinde ardı ardına çok sayıda dükkan kapısına kilit vuruyor.
Ekonomi Haberi


Muharrem Cin'in haberi

Kütahya'da esnaflık yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Zarar eden çok sayıda esnaf, iflas ederek dükkanının kapısına kilit vurmaya başladı. Kent merkezinde kapanan dükkanlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

İş yapamamaktan şikayet eden Kütahyalı esnaflar, çoğu zaman siftah yapmadan dükkanlarını kapattığını ifade ediyor. Kentte ticaret yapamaz hale geldiklerini dile getiren esnaflar, kiraların, vergilerin yüksek olması, satışlarının düşük olması nedeniyle dayanma güçlerinin kalmadığını belirtiyor.

Kentin yöneticilerinin özellikle çok kan kaybeden küçük esnafın sesine sıkıntılarına kulak vermesi gerektiğini savunan Kütahyalı esnaflar, ticaretlerini devam ettirebilmek için farklı çözüm yolları arıyor. Aldığı malları satamadığı için kredi çekmek zorunda kalan çok sayıda esnaf, iş yapamadığı için çektikleri kredileri de ödeyemiyor. Bu sefer de bankaların haciz işlemleriyle karşı karşıya kalıyor. 

Esnaf, dükkan kiralarının ve vergilerin yüksek olmasının bellerini büktüğüne dikkati çekerken, internet alışverişlerinin, alışveriş merkezlerinin ve büyük bölümü yabancı esnaftan oluşan sosyete pazarının kendilerini çok etkilediğini, bunun sonucunda da batma noktasına geldiklerini ifade ediyor. 

TRAFİĞİN TERSTEN AKMASI DA ASIM GÜNDÜZ CADDESİNİ KURTARMADI 

Geçtiğimiz aylarda kentin tarihi mekanlarına en kısa yoldan ulaşılması ve de Asım Gündüz Caddesindeki dükkanlara hareket getirilmesi amacıyla kent içi trafik mevcut halinden tersine akmaya başlamıştı. Lakin trafiğin tersine akması burada dükkanları olan esnafı kurtaramadı. Son günlerde en çok kapanan dükkanların ise Asım Gündüz Caddesinde olduğu göze çarpıyor.

Asım Gündüz Caddesindeki diğer esnaflar da durumdan memnun olmadıklarını dile getirirken, önümüzdeki günlerde kapısına kilit vurulacak dükkan sayısının artmasından endişe ediliyor.

SOSYETE PAZARI KAPATILMALI

Kütahya esnafının zarar etmesine en büyük etkenlerden birisi de sosyete pazarı olarak nitelendiriliyor. Sosyete pazarına gelen esnafın çoğunlukla farklı şehirlerden gelen pazarcılar olduğuna işaret edilirken, burada tezgah açan esnafın giderlerinin düşük olduğunu, kira, vergi, personel vs. giderlerinin olmamasından dolayı çok ucuza kalitesiz mal satıldığının altı çiziliyor.

Bu durumun da kente katma değer ve istihdam sağlayan Kütahyalı esnafın iş yapamamasına neden olduğu belirtiliyor.

Kente katma değer ve istihdam sağlayan esnafın korunması için sosyete pazarının acilen kapatılması gerektiği dile getirilirken, eğer gerekli önlemler alınmaz ise Kütahyalı esnafın farklı kentlere göç ederek ticaretlerini oralarda sürdüreceğine dikkat çekiliyor. Ayrıca alışveriş yapılırken yerel esnafın tercih edilmesi çağrısında bulunuluyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, neler, oluyor?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv