Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 14:55 Bu haber 400 kez okundu
 
Kütahya'da Lazer ile gırtlak ameliyatı başarıyla yapıldı
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4 hastaya lazer ile gırtlak ameliyatı başarıyla uygulandı. Hastanenin Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalından Prof. Dr. Fatih Oğhan ve ekibi tarafından yapılan ameliyat sonrası, hastalardan 2’si aynı gün diğer 2’si ise ertesi gün kontrolleri yapılarak komplikasyonsuz olarak taburcu edildi.
Sağlık Haberi


KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ikisi gırtlak kanseri şüphelisi olan 4 hastaya lazer ile gırtlağa delik açmadan gırtlak ameliyatı başarıyla uygulandı. ''Lazer'' ile trakeotomisiz kapalı teknik ses teli ve gırtlak operasyonları sonrası iki hastanın aynı gün, diğer iki hastanın ise ertesi gün kontrolleri yapılarak komplikasyonsuz olarak taburcu edildiği bildirildi.

“Gırtlağı tamamen alınmış hastalara konuşmalarını yeniden sağlayan ses protezi de takılabilmekteyiz”

Başarılı geçen operasyonların ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Fatih Oğhan, operasyon hakkında şunları söyledi:
 “2’si gırtlak kanseri şüphesi olan 4 hastaya ''Lazer'' ile gırtlağa delik açmadan kapalı teknikle, dikişsiz ve bıçaksız ses teli ve gırtlaktan tümör çıkarma operasyonlarını başarıyla gerçekleştirdik. Hastalardan 2’si aynı gün, diğer 2’si ise ertesi gün kontrolleri yapılarak sorunsuz taburcu edilmişlerdir. Kütahya’da artık hasta bazlı alım ile lazer cerrahisi gırtlağa ve ses tellerine uygulanabilmektedir. Ayrıca, ameliyat olmuş ve gırtlağı tamamen alınmış hastalara konuşmalarını yeniden sağlayan ses protezi bizler tarafından takılabilmektedir.''

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, Lazer, ile, gırtlak, ameliyatı, başarıyla, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv