Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 14:29 Bu haber 570 kez okundu
 
Kütahya'da konuşan Mete Yarar, "Asıl riski ABD, AB ve NATO ile yaşayacağız"
Ünlü güvenlik politikaları uzmanı ve yazar Mete Yarar, Kütahya’d Hezar Dinari Kültür Merkezinde Ortadoğu'da Yaşananlar ve Türkiye'nin Güvenliği isimli konferansa katıldı. Konferansta konuşan Mete Yarar, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde asıl riski müttefik olarak bildiğimiz ABD, AB ve NATO ile yaşayacağımızı ifade etti.
Gündem Haberi


Kütahya Belediyesi, 2017-2018 Kültür Sanat sezonunun açılışı ile birlikte Kütahya Belediyesi Hezar Dinari Kültür Merkezinde Ortadoğu'da Yaşananlar ve Türkiye'nin Güvenliği isimli konferans düzenledi. Türkiye ve Ortadoğu ile ilgili yerinde tespitleriyle ülkemizde itibar edilen en önemli güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, coğrafi pozisyonu itibariyle siyasi risklerin azalmasının çok zor olduğunu söyledi.

Türkiye’nin daha istikrarlı bir düzene kavuşması için Ortadoğu’daki sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.  Bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yarar, Türkiye’nin Rusya ile birçok konuda anlaşmaya vardığı için Ortadoğu’da Rusya ile bir kriz yaşanmayacağını belirtti. Bölgede risk için başka ülkelere işaret eden Yarar, bölgede askeri gücü bulunan ülkelerde siyasi krizlerin yaşanmamasını beklediğini belirtti. Yarar, konuşmasında, asıl riskin önümüzdeki dönemde müttefikler olarak bildiğimiz ABD, AB ülkeleri ya da NATO ülkeleri ile yaşanacağını düşündüğünü dile getirdi. Yarar şöyle konuştu: “Almanya ile kısa süreli bir çatışma görülmüyor, bölgede askeri varlığı yok.

ABD, İngiltere ve Fransızlar dahil olmak üzere bölgede riskli karşılaşmalar olacak. Bu karşılaşmalar Münbiç denen bölgede olacak. Ordu çatışması değil ama o bölgenin boşaltılması konusunda siyasi bir kriz yaşanabilir."

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 2 yıldır hem teknik, hem de sayısal anlamda süren sessiz bir devrim ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünyanın her yerinde operasyon yapıp geri dönebilme kabiliyetine sahip olduğunu belirten Yarar, Türkiye’nin 2 koldan birden operasyon yönettiğini söyledi. Yarar, “ TSK’nın operasyon yapma seviyesi 3’ten 7’ye çıktı. Diğer yandan, Türkiye’de 1990’lı yıllardaki gibi sert bir askeri hareketliliğin yaşanacağını düşünmediğimi söylemeliyim.”dedi.

Konferans sonrası Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar’a teşekkür ederek günün anısına çini tabak hediye etti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, konuşan, Mete, Yarar,, "Asıl, riski, ABD,, AB, ve, NATO, ile, yaşayacağız",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv